Meclisimiz, 1 Milyon TL’lik yardım kararı aldı

7 Şubat 2023

Odamızın olağanüstü Meclis Toplantısı, Meclis Başkanımız Hacı Mehmet Erdoğan Başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin’in de katılımıyla gerçekleşti. Tek gündem maddesi ile toplanan meclisimizde, ülkemizi sarsan deprem felaketi ile ilgili olarak afet bölgesine 1 milyon TL yardım yapılmasına oy birliği ile karar verildi.  

Kahramanmaraş’ta yaşanan, on ilimizin etkilendiği ve ülkemizi yasa boğan deprem felaketi ile ilgili olarak Yönetim Kurulumuz, 06.02.2023 tarihinde olağanüstü toplantı gerçekleştirdi. Birçok önerinin tartışıldığı ve fikir alışverişlerinin yapıldığı toplantıda afet bölgesine Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası olarak 1 milyon TL yardım yapılmasına ve görüşün olağanüstü meclis toplantısı ile karara bağlanmasına karar verilmişti. Bugün, tek gündem maddesi ile olağanüstü toplantısını gerçekleştiren Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Meclisimiz, afet bölgesine 1 milyon TL yardımda bulunulmasına oy birliği ile karar verdi.

“NELER YAPABİLECEĞİMİZ KONUSUNDA İSTİŞARELER YÜRÜTTÜK”

Meclis toplantısında açıklamalarda bulunan Başkanımız Çetin, “Ülkemizi derinden yaralayan deprem felaketini öğrendiğimiz andan beri büyük bir üzüntü içerisindeyiz. On ilimizin etkilendiği felakette hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Dün, gün boyunca Valiliğimiz, Kaymakamlığımız, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz ve Oda, Borsa başkanlarımız ile neler yapabileceğimiz konusunda istişareler yürüttük. Sonrasında ise olağanüstü yönetim kurulu toplantımızı gerçekleştirdik. Bölgede ihtiyaçların direkt olarak karşılanması ve karmaşalara sebebiyet vermeme adına nakdi yardımda bulunmanın daha faydalı olabileceğini kararlaştırdık. Yönetim Kurulumuzun almış olduğu 1 milyon TL’lik destek kararını oy birliği ile onaylayan meclisimize teşekkür ediyorum. Birliğimiz ile görüş alışverişlerinin hala sürdüğünü, afet bölgesine, tüm Oda ve Borsalarımızın desteği ile kalıcı yaşam alanlarının oluşturulması için de destekler toplanmasını önerdik.” dedi.

çtso, meclis, deprem, afet, çerkezköy ticaret ve sanayi odası, ahmet çetin, hacı mehmet erdoğan, destek, 1 milyon

“YARDIMLARIN TEK ELDEN ULAŞMASI DAHA SAĞLIKLI OLACAKTIR”

Desteklerin devam edeceğini belirten Başkanımız Çetin, “AFAD’dan gelen bilgiler doğrultusunda doğru ekipman ve malzemelerin bölgeye sevk edilmesi için, ihtiyaçların alınması adına aldığımız kararın, bir nebze de olsa afet bölgesindeki vatandaşlarımıza destek olmasını umuyoruz. Ayrıca Kaymakamlığımız ve Belediyemizin yürüttüğü ihtiyaç listesinde bulunan ekipmanlar için de desteklerimizi sağlayabiliriz. Yardımların tek elden ulaşması daha sağlıklı olacaktır. Kaymakamlığımız ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin vereceği hesap numaralarına da elimizden geldiği kadar bağışta bulunalım.” şeklinde konuştu.

“FELAKET DURUMUNDA DA HIZLI REAKSİYON ALMAMIZA ETKEN OLACAKTIR”

Makro planların öneminin bir kez daha altını çizen Başkanımız Çetin, “Sık sık dile getirdiğimiz makro planların içerisinde bunların da olması lazım. Kimin ne yapacağı önceden planlanırsa kaos ortamı yaşanmaz. Şu anda en önemli şey zaman. Zamanla yarışılıyor. İnşallah bu son olur istiyoruz ama coğrafyamızda deprem riski hep var. Ama bunun önlemlerinin baştan alınması, olası bir felaket durumunda da hızlı reaksiyon almamıza etken olacaktır. Temel nokta bütün planların baştan yapılmasıdır. Bu şekilde can kayıplarını azaltabiliriz. Depremler birçok ülkede oluyor. Depremler değil ihmaller insanları öldürüyor. Aynı noktada sağlam binalar varken arada kalan binaların yıkılması ihmalkârlıktır.” ifadelerini kullandı.

“ÜLKEMİZE GEÇMİŞ OLSUN”

Başkanımız Ahmet Çetin’in ardından düşüncelerini ifade eden Meclis Başkanımız Hacı Mehmet Erdoğan, “Çok üzücü bir nedenle acil toplanma kararı aldık. Ülkemize geçmiş olsun diyoruz. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz. Düzenlenen yardım kampanyalarımıza mümkün olduğu kadar destek olmaya çalışalım. Nakdi ve ayni yardımların yanı sıra Kızılay çadırlarında kan bağışında bulunarak da destek vermeyi ihmal etmeyelim.” dedi.

GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİ PAYLAŞTILAR

Yaşanan felaket ile ilgili üzüntülerini paylaşan meclis üyelerimiz, bölgeye gerçekleştirilebilecek yardımlar ile ilgili olarak görüş önerilerini sundu. Ekipler oluşturularak afet bölgesinde hem yardım hem de incelemeler yapılması yönünde görüşler paylaşıldı. İhtiyaç listesinde bulunan ürünlerin, krizi fırsata çevirenler tarafından ani fiyat artışlarına uğramasının oluşturduğu olumsuzluklar görüşüldü. Konu ile ilgili ihtiyaç listesine uygun üretim yapan firmalarımızdan destekler sağlanması yönünde talepler dile getirildi.