“Gün, birlik olma günü dedik, tek yürek olduk”

21 Şubat 2023

Değerli Üyelerimiz,

06.02.2023 Pazartesi günü, tüm Türkiye olarak karanlık bir güne uyandık. Sabaha karşı saat 04.17’de Kahramanmaraş / Pazarcık merkezli 7.7 büyüklüğündeki ilk deprem ve ardından gerçekleşen 7.6 büyüklüğündeki iki deprem ile ülkece yasa boğulduk. Asrın felaketi olarak nitelendirilen, yıkıcı depremin haberini alır almaz Yönetim Kurulumuz ile olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdik. ‘Afet bölgesi için neler yapabiliriz’i konuştuk. Yardımların tek elden iletilmesi öncelikli görüşümüz oldu. Bu nedenle ilk etapta afet bölgesine 1 milyonu bulan nakdi yardımın yapılması yönünde görüş birliğine vardık. Odamız Meclisini olağanüstü toplantıya davet ederek bu görüşün mecliste oylanması yönünde karar aldık ve bu karar, oy birliği ile meclisimizde kabul edildi. Sonrasında ise Tekirdağ’da, Tekirdağ İli Oda ve Borsalar’ı olarak nasıl desteklerde bulunabileceğimiz konusunda bir toplantı gerçekleştirdik. İlimiz Oda ve Borsaları olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz (TOBB) ile AFAD Koordinasyonunda afet bölgesine içerisinde afet bölgesinin ihtiyaçlarına yönelik ürünlerin bulunduğu 3 yardım TIR’ı gönderdik.

6 Şubat’tan itibaren tek gündem maddemiz afet bölgesinde yaraları sarmak üzerine oldu. Bu nedenle AFAD koordinasyonunda Kaymakamlığımız, Belediye ve OSB işbirliği içerisinde 150’ye yakın yardım TIR’ını afet bölgesine ulaştırdık. Bu süre içerisinde Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Meclis Üyelerimiz ve birçok üyemiz, gerek afet bölgesine direkt giderek gerekse de elindeki imkanlar ile bu yaraların sarılması adına elini taşın altına koydu. Kaymakamlığımız, Belediye ve OSB işbirliği ile 500 yaşam konteynırının da bölgeye ulaştırılması için çalışmalarımıza başladık. Gün, birlik olma günü dedik, tek yürek olduk.

Bölge için yardım çalışmalarımız devam ederken, bölgemizin önemli iş insanlarının katılımı ile kurduğumuz Yüksek İstişare Kurulumuzu da toplantıya çağırdık. 11 ilimizi kapsayan afet bölgesindeki yaraları sarmak adına yürüteceğimiz çalışmalar ile ilgili görüşmek üzere toplandık. Çerkezköy Kaymakamımız Nazmi Günlü’nün de katılım sağladığı toplantıda, deprem bölgesi için atılacak adımlar ile ilgili istişarelerde bulunduk. Afet bölgesine acil destek, bölgemize gelen depremzedelerin istihdamı, bölge sanayisine sağlanabilecek katkılar, konteyner kent, kalıcı konut projesi ve psikolojik destekler verilmesi gibi birçok konuda fikir alışverişinde bulunduk. Önemli görüş ve önerilerin paylaşıldığı toplantıda deprem bölgesinden ilçelerimize göç eden vatandaşlar için iş imkanı sağlanması en önemli maddelerimiz arasında yer aldı. Aynı zamanda deprem bölgesi için düşündüğüm kalıcı kent projesini de burada Yüksek İstişare Kurulumuz ile de paylaştım. İnanıyorum ki el ele vererek afet bölgesinde 200 konutluk bir kalıcı yaşam alanı inşa edebiliriz. Bu konuda ilk adımı atarak bir konut bağışında bulunacağımı da tekrar belirtmek isterim.

Değerli Üyelerimiz,

Birkaç satır önce de belirttiğimiz gibi o kara günün sabahından itibaren önceliğimiz yaraları sarmak üzerine oldu. Bütün bu gelişmelerin yanı sıra yine Valiliğimiz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz, Kaymakamlığımız, Belediye ve OSB ile birlikte birçok bilgi paylaşımı toplantımızı da gerçekleştirdik. Yaşadığımız bu acı afet, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nda göreve geldiğimiz ilk günden itibaren üstüne basa basa dile getirdiğim ve gerçekleşene kadar da her platformda dile getirmeye devam edeceğim makro planların önemini bize bir kez daha göstermiştir. Bölgemiz için ‘makro planları oluşturmalıyız’ ifadesini kullandığım zaman bunu sadece sanayi ve ticaret alanında söylemiyorduk. Yaşanılabilir bir kent olarak devam edebilmemiz adına bunu her defasında dile getirdim. Deprem bölgesinde yaşadığımız bir gerçek. Jeoloji Mühendisleri ve Deprem Mühendislerinin öngörüleri büyük bir Marmara depreminin de çok uzakta olmadığı yönünde. Bu gerçekle yüzleşmek zorundayız. Karşılaşacağımız ön görülen 7’nin üzerinde bir Marmara depreminde bölgemiz de etkilenecektir. Lakin alacağımız önlemler ile bu afetin hasarlarını en aza indirebiliriz. Acilen oluşturmamız gereken makro planlar içerisine bu konuları da ele almalı, böyle bir felaket ile karşı karşıya kaldığımızda oluşacak kaosun önüne geçmek için neler yapacağımızın programını oluşturmalıyız. Bu vesile ile sözlerime son verirken yüreğimizi yaralayan deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum.

Saygılarımla…

Ahmet ÇETİN
Yönetim Kurulu Başkanı