Başkan Ahmet Çetin, “Suyun bittiği yerde hayat biter”

15 Mart 2023

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin,  Odamızın Müşterek Komite Toplantısında Trakya Bölgesi’ndeki su sorununa dikkat çekti. Başkanımız Çetin, “Suyun bittiği yerde hayat biter. Suyun taşınması, evet pahalı bir proje fakat buradaki sanayi ve insan göçünün yaşanması kadar pahalı değil. Her platformda bölgemizin su sorununu dile getirmekten çekinmeyelim.” ifadelerini kullandı.

Odamız, 15 Meslek Komitesinden oluşan, Meslek Komitesi Üyelerimizin katılımıyla, Müşterek Komite Toplantısını gerçekleştirdi. Konferans Salonumuzda düzenlenen programa Çerkezköy TSO Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, Meclis Başkanımız Hacı Mehmet Erdoğan, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve Meslek Komitesi Üyelerimiz katılım sağladı. Programda depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, ve yaralılara şifa dileklerini ileterek açılış konuşmasına başlayan Başkanımız Çetin, “ Vadettiğimiz gibi çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ticaretin burada var olması, üyelerimizin daha iyi şekilde bundan yararlanabilmesi için çalışmalarımız sürüyor. Dijitalleşme ve makro planların hayata geçirilmesi için Oda ziyaretlerinde ve yerel yönetimlerde sesimizi en yüksek şekilde çıkartmaya devam ediyoruz. Acil eylem planları ve makro planların hayata geçirilmesi için çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

“BÖLGEMİZDE SU SORUNU KAPIDA”

Yaklaşık 8 yıl içerisinde su sorununun daha da büyük bir hal alacağını ifade eden Başkanımız Ahmet Çetin, “İlk sıraya koyduğumuz ve bölgemizde gidişat bu halde devam ederse yaşam, 8 yılda bitmeye başlayacaktır. Bununla ilgili konuşmaya, görüşmelere, çalışmalara başladık ve devam ediyoruz. Neden 8 yıl? Çünkü suyumuz bitiyor. Bölgemizde su sorunu kapıda. Hemen sınırımızdan geçen ve bir kısmı bize ait olan Meriç’in 5 milyar metreküplük suyu, direkt olarak Ege’ye boşa akarken hiçbir şey yapılmamış. Bununla ilgili başlangıç ve bitiş tarihi belli olan bir plan ortaya koymalıyız. Hem Tunca hem de Meriç Nehri ile ilgili çalışmaların makro planlar içerisinde yapılması ve Trakya’daki çukur alanların bu sularla doldurulması hem şebeke sularına hem sanayiye hem de sulu tarıma katkı sağlayacaktır. Yaklaşık 14 milyon dönüm olan ekili olanların ürün artışı sağlanacaktır. Oda ziyaretlerimizde bu konuları anlatıyor, önemine değiniyoruz ve Odaların da görevler alması gerektiğini söylüyoruz. Sadece Odalar değil aynı zamanda siyasiler, yerel yönetimler, hep bir arada bunun çalışmasını yürütmeliyiz. Oda olarak bunun programlı bir şekilde gerçekleşmesi için sesimizi daha yüksek bir şekilde çıkarmalıyız.” ifadelerini kullandı.

ahmet çetin, çtso, çerkezköy tso, müşterek komite

“TUZLU SU İLE KARŞILAŞTIĞIMIZDA DA BU SU KULLANILABİLİR OLMAYACAKTIR”

Suyun gerileme seviyesine değinen Başkanımız Çetin, “Şu anda yaklaşık 550 metrelerde olan sular, çok kısa zamanda yine yaklaşık 750 metre seviyelerine gerileyecek. Tuzlu su ile karşılaştığımızda da bu su kullanılabilir olmayacaktır. Suyun bittiği yerde hayat biter. Suyun taşınması, evet pahalı bir proje fakat buradaki sanayi ve insan göçünün yaşanması kadar pahalı değil. Her platformda bölgemizin su sorununu dile getirmekten çekinmeyelim. Akademik düzeyde bu planın hazırlanması ve başarıya ulaşması için de çalışmalara başladık. Bu bölge hepimizin, çok verimli bir alanda yaşıyoruz bunun değer ve kıymetini birlikte bilmeli, onu korumak için çalışmalarımızı hep birlikte sürdürmeliyiz. Yürüteceğimiz çalışmalar gıda sorununun da yaşanmasına engel olacağını söyleyebiliriz. Bu yıldan itibaren hayata geçirilmesi gereken bir proje.” dedi.

“HEPİMİZ BURADA EV SAHİBİYİZ, MİSAFİR DEĞİL”

Odamızın tüm üyelerinin birer ev sahibi olduğunu belirten Başknımız Çetin, “Burası hepimizin evi. Hepimiz burada ev sahibiyiz, misafir değil. Projelerde daha fazla yer almalıyız. Ancak birlikte yürür ve omuz omuza bu mücadeleyi verirsek tarihin sayfalarında başarılı bir meclis, yönetim ve üye olarak yer alırız. Katılımınız ve destekleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

ODA ORGANLARI VE İŞLEYİŞİ ANLATILDI

Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin’in konuşmasının ardından kürsüye gelen Eğitim ve Kalite Sitem Sorumlumuz Asude Çelen, Odamızın misyon ve vizyonu, stratejik planı, akreditasyon yapısı, oda organları ve yetkileri, iç yönergeler hakkında katılımcı üyelere bilgiler verdi. Çelen’in sunumunun ardından gerçekleşen soru cevap bölümü ile toplantı son buldu.

ahmet çetin, çtso, çerkezköy tso, müşterek komite