ODA HABERLERİ

Yönetimimizden Konya Savunma Sanayi Fuarı´na Ziyaret

Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz, 7. Konya Savunma Sanayi Tedarikçi Buluşmaları Ziyaretinin İlk Gününde Konya Sanayi Odası Başkanı Mustafa Büyükegen ve Yönetimi ile Birlikte Stantları Ziyaret Etti. Yönetimimiz Ziyaretlerinde İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahcıvan ve Yönetimi ile de Bir Araya Geldi. Başkanımız Çetin, Stant Ziyaretlerinde Görevlilerinde Bilgiler Aldı. Ev Sahipliklerinden Dolayı Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Büyükegen ve Yönetimi’ne Teşekkürlerini İleten Başkanımız Ahmet Çetin, “Kardeş Odamız Konya Sanayi Odası ile Bu Güzel Fuar Vesilesi ile Bir Araya Geldik. Burada Olmak Bizleri Mutlu Etti. Bu Birliktelikler ile Her İki Tarafın Geliştirdikleri Projeler Hakkında Fikir Alışverişinde Bulunmasına Vesile Oluyor ve Bunların Üyelerimizin Faydasına Olacak Şekilde Uyarlanmasını Sağlıyor. Güzel Bir Organizasyon Gerçekleştiren ve Bizleri de Misafir Eden Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Büyükegen ve Yönetimine Bir Kez Daha Teşekkür Ediyor, Başarılar Diliyorum.” Dedi.Konya ziyaretlerinin 2. gününde: Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sinan Sifil, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Ümit Süthan, Ufuk Mangır, Sedat Çolak ve Bünyamin Fırat ile Birlikte, Konya Sanayi Odası’nı Ziyaret Etti. Konya Sana Odası Başkanı Mehmet Büyükegen ve Yönetimi ile Bir Araya Gelen Yönetimimiz, Odalar Arası Gerçekleştirilebilecek Projeler Hakkında Görüş Alışverişinde Bulundu. Program Sonunda Başkanımız Ahmet Çetin, Evsahipliğinden Dolayı Konya Sana Odası Başkanı Mehmet Büyükegen’e Odamız Logolu Plaket Takdim Ederek, Teşekkürlerini İletti. Başkanımız Ahmet Çetin, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sinan Sifil, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Ümit Süthan, Ufuk Mangır, Sedat Çolak ve Bünyamin Fırat ile Birlikte, Gerçekleştirdiği Faaliyetlerle Ödüller Alan InnoPark Teknoloji Geliştirme Merkezi’ni Ziyaret Etti. Burada Yönetimimizi Karşılayan Innopark Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı, Teknoloji Merkezi ile ilgili Sunum Gerçekleştirdi. Teknoloji Merkezi’nin Bölgemizde de Uyarlanabilirliği Hakkında Fikir Alışverişinde Bulundu. Bölgede Bulunan Firmalar da Ziyaret Edilirken Program Sonunda Başkanımız Ahmet Çetin, Genel Müdür Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı’ya Odamızın Plaketini Takdim Etti.

Devamı...

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Seminerine Yoğun İlgi

Çerkezköy Ticaret Ve Sanayi Odamız, Sanayi Teknoloji İl Müdürlüğümüz Ve Namık Kemal Üniversitemiz İşbirliğinde Odamız Konferans Salonunda Teknoloji Hamlesi Destekleri Tanıtım Toplantısına Sanayicilerimiz Yoğun İlgi Gösterdi.Sanayi Teknoloji İl Müdürü Fahrettin Akçal, Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, Nkü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Taşan, Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Ve Verimlilik Genel Müdürlüğü Uzmanı Murat Evren Ve Sanayicilerimiz Katılım Sağladı.Programda Sanayi Teknoloji İl Müdürü Fahrettin Akçal’ın Gerçekleştirdiği Açılış Konuşmasının Ardından Söz Alan Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, Odamızın, Üyelerimiz için  Gerçekleştirdiği Faaliyetlerin Artarak Devam Edeceğini Belirterek, “Üniversite – Sanayi İşbirliği İçerisinde Güzel İşlere İmza Atacağımıza İnanıyorum. Çok Değerli Akademisyenlerimizle, Sanayi Teknoloji Müdürlüğümüzün Öz Verili Çalışmaları Ve Odamızın Da Katkıları İle Bölgemize Hatta Ülkemize Değer Katacak, Katma Değeri Yüksek Projeler Üreteceğimize İnancımız Tam. Bu Süreçte Devlet Destekleri, Teşviklerden De Yararlanacağız. Sizlerin De Herhangi Bir Sorunu Olduğunda Bizlere Danışmaktan Lütfen Çekinmeyin.” İfadelerini Kullandı.Başkanımızın Konuşmalarının Ardından Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Ve Verimlilik Genel Müdürlüğü Uzmanı Murat Evren, Teknoloji Hamlesi Tanıtım Sunumunu Gerçekleştirdi.Sunumun Ardından Geliştirdiği Tekerlekli Elektrikli Şehir İçi Ulaşım Aracı Projesi İle Destek Alan Batılı Otomotiv, Sma İlacı Geliştirme Ve Üretim Projesi İle Polifarma İlaç Ve Elektrikli Şarj Cihazı Ve Servo Motor Ve Sürücü Geliştirme Projesi İle Destek Alan Wat Motor Yetkilileri Sırası İle Proje Ve Destek Süreçleri Hakkında Bilgilendirmelerde Bulundu.Gerçekleşen Sunumun Ardından Namık Kemal Üniversitesi Akademisyenleri Kendilerini Tanıtarak Bölümleri Ve Yürütülen Projeler Hakkında Bilgiler Verdi.

Devamı...

Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması Eğitimi Gerçekleşti

Odamız tarafından, “Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması” eğitimi düzenlendi. Odamız konferans salonunda gerçekleşen eğitimde, Enerji Sistemleri Mühendisi Aybike Çifçi Koç, konu ile ilgili olarak birçok önemli başlığa değindi.  Enerji Sistemleri Mühendisi Aybike Çifçi Koç, “Avrupa Birliği’nin ana hedefi aslında Avrupa’yı dünyanın ilk iklim nötr kıtası haline getirmek. Bunun için de 2030’a kadar karbon salınımını 1990’a kıyasla yüzde 55 oranında azaltmak için bir hedef koydular. Bu hedefte 2030’a kadarki çalışmayı belirledikten sonra 2050’ye kadar ise karbon salınımını 0’a indirmeyi hedeflediler. Gerek sanayileşmede gerek üretimde gerek diğer çalışmalarda ilk önce tüketilen ürünleri üretmek için salınan karbondioksitle bu emisyonu nötrleştirecek sistemi oluşturmak ve nötr kıta olmak amaçlandı. Avrupa Birliği’nin halihazırda yaklaşık 16 yıldır resmi bir şekilde uyguladığı bir karbon vergisi sistemi var. Bu sistemin adı AB Emisyon Ticaret Sistemi. Bu sistem, dünyanın ilk uluslararası emisyon ticaret sistemi. 2015 yılından beri Çevre Bakanlığı tarafından bizim ülkemizde de uygulanıyor fakat bunu uygulayan firmalar çimento gibi seramik gibi ağır karbon salınımı yapan firmalar ve bunun herhangi bir cezası yok. Şu an sadece Bakanlık sadece diyor ki; ‘ne kadar karbondioksit salınımına sebep olduğunu düzenli olarak raporlayın’ Emisyon Ticaret Sisteminde 2 tür fabrika var” dedi.HANGİ SEKTÖRLERİ KAPSAYACAK?Koç, “Avrupa Birliği diyor ki; ‘ben ithalat içeren firmalarım tarafından sera gazı emisyonları arttı ve bu nedenle de karbon ayak izini azaltmaya çalışsam da ithalatta benim bu çalışmalarım baltalanıyor’ Mevcut ücretsiz tahsisat sistemi dediğimiz Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmasına kademeli olarak geçmek, bu geçişi sağlamak için de karbon emisyonuna en çok sebep olan sektörlere giriş yapmak hedefleniyor. Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması, 1 Ekim 2023’te yürürlüğe girdi. Bu geçiş dönemi. Geçiş döneminden sonra da bizim raporlayacağımız karbon emisyonlarımızı doğrulamaya göndereceğiz, doğrulayıcı kuruluşlar olacak. Doğrulama ve karbon fiyatlandırmalarından sonra da yükümlülükler 1 Ocak 2026 itibariyle tam olarak başlayacak. Hangi sektörleri kapsıyor? Demir çelik, alüminyum, gübre, çimento, elektrik ve hidrojen şu an pilot sektör. Bunların yanında hidrojen sektörü açıkçası benim şaşırdığım bir alan oldu. Avrupa Birliği, ‘ben zaten 2025’ten sonra hidrojeni çok ciddi anlamda destekleyecek ve popülerleştirecek çalışmalar yürüteceğim için şimdiden eğer hidrojen ile ilgili yapılacak çalışmaların karbonsuzlaştırılmasına yönelik vergi usulünü sisteme sokarsam zaten olayı başından itibaren olayı doğru bir şekilde yönetebilirim’ diyor. Geçiş dönemi 1 Ekim 2023’te başladı, 31 Aralık 2025 tarihine kadar sürecek. Bu dönemde raporlamayı, ürettiğimiz ürünün verilerini toplamayı öğreneceğiz. Bunları sistematik bir düzene sokmayı öğreneceğimiz zaman dilimi. İthalatçılar için ilk raporlama dönemi 31 Ocak 2024'te bitecek” dedi.

Devamı...

"Sınırlar Yeniden Çizilecek"

Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin Başkanlığı’nda Çerkezköy İlçemizin il olması yolunda atılması gereken adımlar ile ilgili çalışma toplantısı düzenlendi. Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, “İl olmayı en çok hak eden ilçelerin başında Çerkezköy geliyor. İnanıyoruz ki Çerkezköy hak ettiğini alacak ve cazibe merkezi Çerkezköy’ümüzün sınırları yeniden çizilecek.” İfadelerini kullandı.Çerkezköy’ün il olması adına çalışmalarını sürdüren Odamız, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve Meclis Üyelerimizden Oluşan bir çalışma toplantısı düzenledi. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıya, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Mustafa Ogün Asıl, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Ümit Süthan, Ufuk Mangır, Evren Kahraman, Meclis Üyelerimiz Turgay Kaya, Aydın Özrek, Ömer Karadeniz, Fikri Güzel ve Şaban Kardeş Katılım Sağladı.“ÇERKEZKÖY İL OLMAYI EN ÇOK HAK EDEN İLÇE”Çerkezköy’ün il olması yolunda girişimlerini sürdüren Odamız, bu kapsamda çalışmalarını sürdürüyor. Odamızda gerçekleşen il çalışma toplantısında konuşan Başkanımız Ahmet Çetin , “Ülkemizdeki en hızlı büyüyen ilçelerden bir tanesi Çerkezköy. Özellikle sanayi alanında cazibe merkezi olan Çerkezköy, ilçe vasfı ile artık bu hızlı büyümeyi kaldıramayacak durumdadır. Daha da gelişmesi, üretim üssü olarak ülkemizin parlayan yıldızı olan Çerkezköy, bu özelliğini her alana açabilmesi için de il vasfına kavuşmalıdır. Coğrafi konum, nüfus, il merkezine uzaklık, başta hızlı tren hattı olmak üzere lojistik anlamda da çeşitliği fazla bir bölge. Çerkezköy, gelişmeye devam ediyor. Bu gelişimin devam etmesi, ülkemize sağlanacak katma değerin artması adına Çerkezköy’ün il olması gerekmektedir. Kısa bir süre sonra sınırlarımız artık bu göç yükünü taşıyamaz duruma gelecektir. Bölgemizdeki sorunların ivedilikle çözülmesi, hızlı karar alabilme yetkisinin olabilmesi de bölgemize ve ülkemize değer katacaktır. Burada gerçekleştireceğimiz çalışmaları, belirli bir plan dahilide hazırlayıp, gerekli mercilere sunmalıyız.” İfadelerini kullandı.GÖREV DAĞILIMI YAPILDIBaşkanımız Ahmet Çetin’in ardından konu ile ilgili fikir alışverişinde bulunularak görüşler paylaşıldı. Belirtilen öneriler ile ilgili olarak; Çerkezköy neden il olmalı? İl olmasının faydaları neler olacaktır? İl olmazsa ne gibi tehlikelerle karşı karşıya kalacak? Sınırları içerisinde hangi ilçeler yer almalı? Sanayi gelişimine ve dolayısıyla ülkemize katkıları, bölgemizin son 20 yıldaki yaşadığı değişim ile ilgili raporlar hazırlanmasına, hazırlanan raporun belirlenen termin süresi içerisinde gerekli yerlere ulaştırılmasına karar verildi.

Devamı...

“Üyelerimizle Gurur Duyuyoruz”

İSO "Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2022" Araştırması'nın sonuçlarını açıkladı. Odamız üyesi 27 firma listede yer aldı. İSO İlk 500 içerisinde de 27 firmanın yer aldığını ve Türkiye’nin 1000 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde toplamda 54 üye firmanın yer aldığını belirten Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, listeye giren üyelerimizi tebrik ederek, “Bölgemiz ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlayan tüm üyelerimiz ile gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.İstanbul Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen ve sonuçları merakla beklenen, ekonomideki gelişmelere ait önemli notlar taşıyan İSO İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesinde bölgemizde faaliyet gösteren Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası üyesi 27 firma yer aldı.REKOR DÜZEYDE İHRACATKonu ile ilgili açıklamalarda bulunan Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, “İstanbul Sanayi Odası (İSO), Eylül ayında açıkladığı “İSO Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2022” araştırmasının ardından,  “İSO Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2022” (İSO İkinci 500) araştırmasının sonuçlarını açıkladı. İSO İkinci 500 araştırması, 2022 yılı verileri ile de küçük ve orta ölçekli kuruluşların performansı açısından önemli sonuçlar ortaya koydu. Rusya-Ukrayna savaşı, yükselen enflasyon, global alanda yaşanan ekonomik daralmaya rağmen gösterilen performans takdire şayan.  Büyük ikinci 500 sanayi kuruluşunun üretimden satışları geçen yıl 2021'e göre yüzde 104,8 artarak 694,8 milyar liraya çıktı. 2022 yılında zayıflayan küresel büyüme dinamiklerine rağmen Türkiye’nin ihracatı yüzde 12,9 oranında artarak 254,2 milyar dolara yükseldi. Aynı yılda İSO İkinci 500’ün ihracatı da yüzde 19,3 artarak 16,1 milyar dolara çıktı ve tarihsel olarak rekor düzeye ulaştı. Rakamların gösterdiği artışta, bölgemiz ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlayan 27 firmamızın yer alması bizlerin gurur kaynağı olmuştur. Bölgemizin gelişimine katkı sağlayan, istihdamı destekleyen, bölgemizin ülkemizin üretim üsleri arasında en önemli yere konumlandıran firmalarımıza teşekkür ediyoruz. Yabancı yatırımcıların da en önemli tercih noktası olan sanayi bölgemiz, günden güne daha da büyüyerek, bölge insanımıza ve ülkemize artı değerler sağlayacaktır.” dedi.“BAŞARI BAYRAĞINI DAHA YÜKSEKLERE TAŞIMAYA DEVAM EDECEĞİZ”Açıklamalarını sürdüren Başkan Ahmet Çetin, “Dikkat çeken bir başka göstergesi de genel tabloya baktığımızda teknoloji yoğunluklarına göre yaratılan katma değer dağılımı. Bu verilere bakıldığında; en yüksek payı yüzde 49,2 ile yine düşük teknoloji yoğunluklu sanayilerin aldığı ve bu grubun payını geçen yıla göre 1,4 puan artırdığını görüyoruz. Benzer şekilde orta-düşük teknolojilerin payı 1,1 puan artarak yüzde 25,3’e yükselmiş durumda. Bizler, her alanda üyelerimizin gelişimi ve üretimlerini arttırmaları adına gereken tüm adımları atıyoruz. Yerli ve yabancı iş insanlarını odamızda misafir ederek, yurtiçi ve yurtdışı fuar organizasyonları, iş seyahatleri düzenleyerek, eğitim alanlarımızı ve ihracat desteklerimizi arttırarak üyelerimizin her zaman yanında oluyoruz. Kıymetli üyelerimiz ile birlikte hem bölgemize hem ülkemize değer katmaya, üreterek büyüme, hep birlikte başarı bayrağını daha yükseklere taşımaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.(Sıralamada yer alan üyelerimize ekten ulaşabilirsiniz.)

Devamı...

Odamız Ekim ayı Meclis Toplantısı Gerçekleşti

Meclis Başkan Yardımcımız Abdullah Sezgin Başkanlığında gerçekleşen meclis toplantımızda gündem maddeleri görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan meclis toplantımızda gündemin ikinci maddesinde yer alan 2023 Eylül ayı gelir, gider bütçe izleme raporu ve mizanın ibra edilmesi maddesi oy birliği ile kabul edildi.ÇEF 2023’ÜN SUNUMU YAPILDIGündemin 3. Maddesinde yer alan ÇEF 2023 değerlendirilmesinin sunumu Genel Sekreter Seçkin Bayraktar tarafından gerçekleştirdi. Sunumda, fuarda yer alan katılımcılarımızdan gelen geri bildirimler paylaşıldı. Geri bildirimlerden alınan sonuç kapsamında fuarımızın genel memnuniyet oranının geçtiğimiz seneye oranla 1 puan artarak yüzde 75’e yükseldiği bilgisi paylaşıldı. Ayrıca fuara katılım sağlayan firmaların yüzde 96’sı önümüzdeki sene gerçekleşecek olan fuarda da yer almak istediklerini belirtti. Sunum için teşekkürlerini ileten Meclis Üyemiz ve B/S/H Firması Çerkezköy Teknik Direktörü İlyas Kum, önümüzde sene düzenlenecek olan fuarda B/S/H/ olarak yer almak istediklerini ifade etti.EKİM AYI FAALİYETLERİ AKTARILDIGündemin 4. Maddesinde yer alan Oda faaliyetleri hakkında bilgilendirme sunumu Genel Sekreterimiz Seçkin Bayraktar tarafından yapıldı. Odamızın Ekim ayı içerisinde gerçekleştirdiği faaliyetlerin bilgileri meclis üyelerimizle paylaşılırken, Başkanımız Ahmet Çetin, faaliyetler hakkında detaylı bilgileri de meclis üyelerimiz ile paylaştı.İL GÜNDEMİYönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından Çerkezköy’ün il olmayı hakkettiğini ifade ederek, “Bu alanda yerel yönetimler, OSB’ler ve Tüm STK’lar birlik olmalıdır. Her platforma sesimizi daha gür şekilde duyurmalıyız” ifadelerini kullandı

Devamı...

Selanik’te İş İnsanları ile Bir Araya Gelindi

Odamız Organizasyonuyla Düzenlenen Selanik İş Seyahatinde, İş İnsanlarından Oluşan Heyetimiz, Selanik’te Bölgenin Öncü Firmalarının Yöneticileri ile Bir Araya Geldi.Program, Selanik Başkonsolosu Serkan Gedik, Selanik Ticaret Ateşesi Ahmet Erdoğan İle Gerçekleştirilen Tanışma Toplantısı ile Başladı. Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, Odamız Ve Bölgemiz İle İlgili Olarak Kendilerine Bilgiler Verdi. Gerçekleşen Görüşmelerin Ardından Bölgede Yer Alan Firmalar Ziyaret Edildi.TİCARET VE SANAYİ ODASI ZİYARET EDİLDİOda Heyetimiz, Görüşmelerine Selanik Ticaret Ve Sanayi Odası’nda Devam Etti. Yunanistan Konsolosu Arıs Radıopoulos, Selanik Başkonsolosu Serkan Gedik, Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, Selanik Tso Genel Sekreteri Panagıotis Menexopoulos, Odamız Yönetim Kurulu Üyeleri, İş İnsanları Heyetimiz Ve Yunanistan İş İnsanları Katılım Sağladı.“TİCARİ İLİŞKİLERİN DAHA DA PEKİŞECEĞİNE İNANIYORUM”Toplantıda Bölgemizi Tanıtan Başkanımız Ahmet Çetin,”Bugün,  Güzel Birlikteliklerin, Yeni İş Anlaşmalarının İmzalanacağı, İki Ülke Ve Sanayicilerimiz Arasındaki Ticari İlişkilerin Daha Da Pekişeceği Bir Gün Olacağına İnanıyorum. Sizlere Kısaca Odamızdan Bahsetmek İstiyorum. Çerkezköy Ticaret Ve Sanayi Odası, Ülkenin En Büyük Sanayi Kuruluşları Da Dahil 7 Bini Aşkın Üyesi, Gelişmiş Hizmet Politikası, Tamamlanmış Dijital Dönüşümü İle Kolay Ulaşılabilir Olması, Eğitim Ve Ticaret Alanında Sağladığı Desteklerle Bölgemizin En Büyük Ve Önemli Kurumlarından Bir Tanesidir. Gelişmiş Teknolojiden, Savunma Sanayine, Tekstilden Beyaz Eşyaya, Kozmetikten İlaç Sanayine, Ara Ürünlerden Mobilyaya Kadar Birçok Sektörü Bünyesinde Barındırmaktadır. Selanik Ticaret Odası İle Bugünün Planlamasını Yaparken; Atılacak İlk Adımın Nice Verimli İşlerin De Başlangıcı Olacağı İnancını Taşıyordum. Şu An Gördüğüm İlk İzlenim, Düşüncelerimin Ne Kadar Doğru Olduğunu Bana Gösteriyor. Ve Yine Avrupa Birliği Projelerinde De İşbirliği İçerisinde Başarılı Çalışmalara İmza Atacağımıza İnanıyorum. Bugün Burada Bölgemizin Birçok Farklı Sektöründen Önemli Ticaret Markaları İle Bir Aradayız. Yine Aynı Şekilde Selanik’ten Birçok Farklı Sektörden, Önemli İş İnsanları Da Aramızdalar.  Üyelerimizin Avrupa’ya Açılması, Ticaretlerini Ve İhracatlarını Geliştirmesi Bizlerin En Büyük Arzusu. İki Oda Ve İki Ülke Arasından İkili İlişkilerin Daha Da Artması Adına; Bu Ticaret Ağının Başlangıç Noktalarından Bir Tanesinin İse Komşumuz Selanik İle Olması Bizler İçin Ayrı Bir Mutluluk Olacaktır. Birazdan Gerçekleşecek Olan B2b Görüşmelerinin Her İki Taraf İçin De Kazançlı Olacağına İnanıyorum.” İfadelerini Kullandı.“İKİLİ TİCARETTE YÜZDE 4’LÜK BİR ARTIŞ OLDU”Ticari İlişkilerin Her Geçen Gün Daha Da Arttığını İfade Eden Yunanistan Konsolosu Arıs Radıopoulos, “İkili Ticaretin Son Yıllarda Yükselen Trendde Olduğunu Söylememiz Gerekiyor. 2022 Yılı İtibariyle İkili Ticarette Yüzde 4’LÜK Bir Artış Oldu. Bugün Burada Da Yeni İş Anlaşmasının Gerçekleşeceğini Ve Ticarette Gelişime Katkı Sağlayacağını İnanıyorum.” Dedi.B2B GÖRÜŞMELERİ YAPILDIGerçekleşen Konuşmaların Ardından İş İnsanları Heyetimiz İle Bölgenin İş İnsanları Arasında B2b Görüşmeleri Gerçekleştirildi. 

Devamı...

Çerkezköy TSO İle Siz De İhracata İlk Adımı Atın

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odamızın üyelerimize özel sunduğu ücretsiz İhracat Danışmanlığı Hizmeti meyvelerini vermeye devam ediyor.Proje kapsamında Odamıza başvuran üyemiz Eze Makine Firması, ilk ihracatını İtalya’ya gerçekleştirdi.Eze Makine Kurucusu Emrah Ertürk, konu ile ilgili yaptığı açıklamada: “İhracat yapmak hedeflerimiz arasında ilk sırada yer alıyordu. Pazar ve müşteri bulma konusunda sorunlar yaşıyorduk. Bu sorunun çözümü için Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Dış İlişkiler ve Proje Birimi ile İletişime Geçtik. Odamızın araştırmaları sonucu potansiyel müşteriler ile görüşerek ilk ihracatımızı gerçekleştirdik. Bu kapsamda bizelere destek olan, böyle bir projeyi böçlgemize kaazandıran başta Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin Olmak Üzere Tüm Oda Çalışanlarımıza Teşekkür Ederim.” İfadelerini Kullandı.FİRMA HAKKINDA BİLGİLER VERDİEze Makine hakkında da bilgiler veren Emrah Ertürk, "Kozmetik sektörüne özel çözümler sunarak çalışma hayatına başlamış olup, şu anda tüm sektörlerde hızlı, başarılı ve uygun fiyatlarla nitelikli, çağdaş, standartlara uygun makine ve makine yedek parça imalatı yapmaktayız. Müşteri memnuniyetini her şeyden önde tutan bir yönetim ve üretim anlayışı çerçevesinde kurumsal değerlerimizi sahiplenen, etik değerleri önemseyen, çevre bilinci gelişmiş ve yaratıcı özellikleri olan çalışanlarımızla birlikte, gelişen teknolojiye uygun olarak üretilen gerek yedek parça gerek makinelerle ürün yelpazemizi her geçen gün genişletmekte, ayrıca ürün ve hizmet kalitesi ile sektörün ihtiyaçlarının doğru tespit edilmesi ve uygun çözümler sunulması konusunda sürekli kendini geliştirmeyi amaç edinmekteyiz.

Devamı...

Nitelikli Çalışan Sorunu İş Birliği İle Çözülüyor

Çerkezköy Kaymakamımız Nazmi Günlü Başkanlığında, Bölgemizde Nitelikli (Aranan) Çalışan Sayısının Arttırılmasına Yönelik Danışma Toplantısı Düzenlendi.Odamızda Gerçekleşen Toplantıya Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Özgür Sönmez, Ali Çolak, Bünyamin Fırat, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, NKÜ Bilgisayar Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Erdinç Uzun ve Meslek Lisesi Müdürlerimiz Katılım Sağladı. Toplantıda Açılış Konuşmasını Gerçekleştiren Kaymakamımız Nazmi Günlü, “Devletimizin ve İlçemizin Bu Alanda Yürüttüğü Birçok Çalışma Var. Bu Alanda Ülke Geneli Ortalamasının da Üstündeyiz Fakat Biz Daha Fazla Ne Yapabiliriz? Bu Sayıyı Nasıl Arttırabiliriz Diye Çalışıyoruz. İstihdamın Desteklenmesi ve Meslek Sahibi Eğitimli Gençlerimizin Sayısının Artması İçin Ticaret ve Sanayi Odamız, Mesleki Kurumlarımız, İş Verenlerimiz ile Birlikte Çalışmak Faydalı Olacaktır. İş Verenlerimiz Bizlerle Daha Fazla İrtibata Geçerek Taleplerini Aktarmalı. Staja Giden Öğrencilerimize de Uygun Çalışma Ortamı Yaratılmalı. Firmalar, Bizlere Sektörde Yaşanan Yenilikleri Aktardıkça Biz de Öğrencilerimizi Buna Uygun Şekilde Yönlendirebiliriz. İş Verenlerimizin İhtiyacı Olan Bölümleri Bizlere İletmesi Lazım. Bizler de Bölgemizin İhtiyacına Uygun Bölümler Açalım. Eğitim Arttıkça Sektörlerimiz Kazanacak. MESEM Tarafından Yürütülen Çalışmalarımızın Sanayicilerimiz Tarafından Daha İyi Şekilde Takip Edilmesi Lazım.90 Bine Yakın Aktif SGK’lı Çalışanın Bulunduğu Bölgemizde Gelişimi Daha Yukarıya Çekmeliyiz” İfadelerini Kullandı.“ÖRNEK BÖLGE OLMALIYIZ”Konu ile ilgili Değerlendirmelerde Bulunan Başkanımız Ahmet Çetin, “Ülkemizin Üretim Üssü Olan Bölgemizi Bu Alanda “Örnek Bölge” Konumuna Getirelim. İş Birliği İçerisinde Aranan Eleman Sorununu Çözeceğimize İnanıyorum. Daha Sıkı Çalışmalar Yürüterek, Hem Gençlerimizin Okurken Birer Meslek Sahibi Olmasını Sağlayacağız Hem de Bölgemiz Adına Önemli Bir Konuyu Çözüme Kavuşturacağız. Burada Paydaşlarımıza Sorumluluk Düşüyor. Hepimiz Bu Sorumlulukları Yerine Getirerek, Plan ve Program Dahilinde Adımlarımızı Atacağız.” Dedi.SUNUMLAR YAPILDIKonuşmaların Ardından Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ali Uzun, Mesleki Eğitim Merkezi’nin Alan ve Faaliyetleri, Ustalığa Ulaştıran Süreçleri ve İşletmelere Faydalarını İçeren Sunumu Gerçekleştirdi.KOMİSYON KURULDUProgram Sonunda Katılımcılarımız, Atılabilecek Adımlar ile İlgili Görüş ve Önerilerini Paylaştı. Paylaşılan Görüş ve Önerilerin Değerlendirilmesi, Hazırlanması Adına Yönetim Kurulumuz ve Lise Müdürlerimizden Oluşan Bir Komisyon Kuruldu. Kurulan Komisyon, Ön Çalışmanın Ardından Kısa Bir Süre İçerisinde İkinci Toplantısını da Gerçekleştirecek. 

Devamı...

Yeni Dönemde Dayanıklı Olmak: Tekirdağ Yarınlara Hazır Mı?

Nasıl Bir Ekonomi ve Zer Merkezi Hizmetler İş Birliği ile Düzenlenen, Tekirdağ’ımızın Sorunlarının ve Çözüm Önerilerinin Görüşüldüğü Programda Başkanımız Ahmet Çetin, Bölgemiz Adına Önem Taşıyan Konuları Bir Kez Daha Vurguladı. Bölgemiz ve Ülkemiz ile ilgili Birçok Konuya Değinen, Tüm Gündem Maddelerinin Ardından Üretim Üssü Bölgemizde, Sorunların Çözümüne Hızlıca Ulaşılması Adına Çerkezköy’ün İl Olmasının Büyük Bir Gereklilik Olduğunu İfade Etti. Başkanımız Ahmet Çetin’in Değerlendirmelerinden Satır Başları:Bölgemizdeki Yer Altı Su Kaynaklarının Azalışının En önemli Gündem Maddesi Olması Gerektiğini İfade Eden Başkanımız Ahmet Çetin, “Yeraltı Su Kaynaklarımız, Hızla Azalıyor. Yaşlı ve Ağır Metaller İçeren Suyu Kullanıyoruz. Bu da Hem Sanayimiz Hem de Sürdürülebilirlik ve Dayanıklılık Açısından Sağlıklı Değil. Su Sorunu İvedilikle Çözülmelidir. Bunun İçin Meriç Nehri’nde Boşa Akan 5 Milyar Metreküplük Suyun Bizim Tarafımızda Kalan Kısmını Bölgemizdeki Çukur Alanlara Taşımalıyız. Bu Sorunun Çözmezsek Yaşayacağımız Kayıp, Projeye Harcayacağımız Miktarın Çok Çok Üstünde Olacaktır.” Dedi.DİJİTAL DÖNÜŞÜM VE MAKRO PLANLARİş Dünyasında Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0’ın Önemine Değinen Başkanımız Ahmet Çetin, “Sürdürülebilirlik, Dayanıklılık, Güvenlik ve Maliyet Alanında İlerleyebilmek Adına Dijital Dönüşümden Faydalanmalıyız. Endüstri 4.0 Uygulamalarından Şu an OSB’mizde Birçok Firma Faydalanıyor Fakat Bunun Firmalarımızın Tümüne Yaymamız Gerekiyor. Katma Değerli Üretimi Gerçekleştirebilmek Adına da Dijital Dönüşümden Faydalanmalıyız. Her Firmamız Kendini Bir Üst Lige Atmalı. Kendini ve Çalışanını Geliştirmeli. Aynı Zamanda Bölgemizin Gelişiminin Planlamasını Yaparken de yapay zekadan faydalanmalıyız. Bölgemizin Yaşayan ve En Az 30 Yılı Kapsayan, Güncellenebilir Makro Planlarını Oluşturmalıyız.” İfadelerini Kullandı.İŞÇİ EVLERİ, ARANAN ELEMAN SORUNUBölgemizin Ülkenin En Hızlı Göç Alan Yerlerinden Biri Olduğunu İfade Eden Başkanımız Ahmet Çetin, “Üretim Üssü Bölgemiz, Ülkemizin En Çok Göç Alan Konumlarının Başında Geliyor. Gelen Göç ile Beraberinde Gelen Sorunları da Göz Ardı Edemeyiz. Bunların Başında ise Barınma Sorunu Yer Alıyor. Bölgemizde Hem Kalifiye Eleman Sorununu Çözmek Hem de Gelen Göçün İhtiyaçlarını Karşılayabilmek Adına: OSB’ler, Odalar, Yerel Yönetimler ve Devletimizin Desteği ile İş Birliği İçerisinde Bölgemize İşçi Evlerini Kazandırmalıyız.” Dedi.Çorlu TSO Enis Sülün Konferans Salonunda Düzenlenen Programa Ayrıca; Çorlu TSO Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Volkan, Çorlu TSO Meclis Başkanı Erdim Noyan, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, ÇİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Nüvit Kırçuval, Zer Satış ve Dijital Platformlar İş Birimi Genel Müdür Yardımcısı Orçun Güven ve Nasıl Bir Ekonomi Genel Koordinatörü Vahap Munyar Katılım Sağladı.

Devamı...

İLK 500’DEYİZ

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” çalışmasının 2022 yılı sonuçları açıklandı. Odamız üyesi 27 firma da bu listede yer aldı. Firmaları tebrik eden Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, “Türkiye’nin üretim üssü bölgemizde istihdamını azaltmayan, üretimini, ihracatını arttırmak için 7/24 çalışan ve sadece bölgemize değil ülkemizin ekonomisine değer katan tüm firmalarımız ile gurur duyuyoruz.” dedi. “ODAMIZ ÖNCÜLÜĞÜNDE ÜYELERİMİZİN BAŞARILI YOLCULUĞU DURMADAN DEVAM EDECEKTİR.”Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, “İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası’nın açıkladığı, Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde yer alan 27 firmamızı kutluyorum. Türkiye’nin altın boynuzu, üretimin üssü bölgemizde, çarkları durdurmadan çalışmaya devam eden firmalarımız, gücünü bir kez daha ortaya koymuştur. Üreten ve ihraç eden firmalarımız sayılarını arttırarak bizleri bir kez daha gururlandırmıştır.  İstihdamını azaltmayan, üretimini, ihracatını arttırmak için 7/24 çalışan ve sadece bölgemize değil ülkemizin ekonomisine değer katan tüm firmalarımız büyük bir övgüyü hak ediyor. Bunun yanı sıra yapılan ihracat ve ortaya çıkan rakamlar global pazarda da adımızın geçmesinde ne kadar büyük pay sahibi olduklarının da bir göstergesidir. Bizler de Oda olarak kendilerinin daha da başarılı olması, ihracatlarını ve üretimlerini arttırmaları adına elimizden gelen ne ise yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Başarı son durak değil; devam eden bir yolculuktur. Odamız öncülüğünde üyelerimizin başarılı yolculuğu durmadan devam edecektir.” ifadelerini kullandı.“ÇERKEZKÖY'ÜN İL OLMAYI HAK ETTİĞİNİN GÖSTERGESİDİR”Odamızın üyelere olan desteğinin hiçbir zaman eksilmediğini ifade eden Başkanımız Ahmet Çetin, “Üyelerimizin ticaretlerini ve ihracatlarını geliştirmeleri adına hayata geçirdiğimiz projelerimiz de devam ediyor. Çerkezköy Endüstriyel Fuarımızın yanı sıra Tedarikçi Günleri programımızın firmalarla görüşmeleri de devam ediyor. İhracat danışmanımız ile üyelerimizin ihracata açılmaları adına gerçekleştirdiğimiz çalışmanın meyvelerini de almaya başlıyoruz. Hayata geçirdiğimiz çalışmaların, üyelerimize, bölgemize ve hatta ülkemize kattığı değerleri görmek bizleri mutlu ediyor. Önümüzdeki sene hem Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde hem İSO İlk 500’de Üye firmalarımızın sayısının bu sene olduğu gibi yine artması temennilerimle tüm firmalarımızı tekrar gönülden tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Ayrıca Türkiye İhracatçılar Meclisi İlk 1000 içerisinde 41,  İSO İlk 500’de ise 27 firmasının yer alması, Ülkemizin ekonomisine büyük katkı sağlayan Çerkezköy’ün il olmayı da hak ettiğinin bir göstergesidir.  ” dedi.Sıralamaya giren firmalarımız ekte yer almaktadır. 

Devamı...

Ticaretin Kalbinin Attığı 7. Çerkezköy Endüstriyel Fuarımızın Açılışı Gerçekleşti

Açılış Törenimize Türkiye Büyük Millet Meclisi 29. Başkanımız Prof Dr. Mustafa Şentop, Tekirdağ Valimiz Recep Soytürk, Tekirdağ Milletvekillerimiz; Nurten Yontar, İlhami Özcan Aygun ile Cem Avşar, Çerkezköy Kaymakamımız Nazmi Günlü, Çerkezköy Belediye Başkanımız Vahap Akay, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay, Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanımız Eyüp Sözdinler, Meclis Başkanımız Hacı Mehmet Erdoğan, Yönetim Kurulu Üyelerimiz, İl ve İlçelerimizin Oda, Borsa ve OSB Başkanlarımız, Kurum Müdürlerimiz,  S.T.K Temsilcilerimiz, Sanayicilerimiz, Üyelerimiz ve Davetliler Katılım Sağladı.Yoğun Katılım İle Gerçekleşen Fuarımızın Açılış Konuşmasını Gerçekleştiren Başkanımız Ahmet Çetin, “Çerkezköy Endüstriyel Fuarı, bölgemizin ve ülkemizin endüstri ve ticaret  dünyasında önde gelen firmalarını bir araya getirerek, yenilikçi teknolojileri,  ürünleri ve hizmetleri sergilemek için önemli bir platformdur. Otomotiv, makine, elektronik, kozmetik, tekstil, hizmet, gıda, ilaç, enerji ve  teknoloji, gibi birçok sektör burada temsil ediliyor. Bu da gösteriyor ki Çerkezköy  Endüstriyel Fuarı, geniş bir yelpazede işletmelere ve ziyaretçilere hitap  etmektedir.  Çerkezköy Endüstriyel Fuarı, ekonomik büyümeyi desteklemek, ara ürünlerde  millileştirme, bölgede yer alan firmalarımızın birbirini tanıması ve güçlü tedarik  zincirinin kurulması, yeni iş anlaşmaları oluşturmak amacıyla sizleri  buluşturuyor. Bölge ticaretinin kalbinin attığı fuarımızda geçen süre zarfında birçok firmamız  yeni iş anlaşmalarına imza attı. Buna vesile olmak bizler için ayrı bir gurur ve mutluluk kaynağıdır. Yeni İş Anlaşmaları ile firmaların gelişimine katkı sağlayan fuarımız, aynı  zamanda bölgenin gelişimine, istihdamın artmasına da vesile oluyor. “ dedi.BAŞARI SON DURAK DEĞİL DEVAM EDEN BİR YOLCULUKTUROdamızın faaliyetlerine değinen Başkanımız Ahmet Çetin, "Bizler göreve geldiğimiz ilk günden beri önümüze hep, başta üyelerimiz olmak üzere bölgemizin gelişimi  adına gerçekleştirilebilecek hedefler koyduk. Esnaf, sanayici, tüccar hep birlikte kazanacak dedik. Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası olarak Üyelerimizin hem kişisel hem de iş hayatlarına katkı sağlayacak eğitimlerimizin sayısını artırdık. Yurtdışından gelen iş insanlarını Odamızda misafir ederek, bölgemizdeki firmalarımızla birerbir iletişim  kurmalarını sağladık. Eğitim vakfımızın temellerini attık. Buradaki hedeflerimizden bir tanesi, bu büyük üretim üssümüze yakışır  4 yıllık teknik üniversiteyi kazandırmak olacaktır. Dijital dönüşüm kapsamında birçok yeniliği Odamız bünyesine dahil ettik. Saraydan Veliköy’e Tüm üyelerimizin dijital ortamda ihtiyaç duydukları belgeleri alabilecekleri sistemi oluşturduk. K Türü yetki belgesi ve dijital ehliyetin Odamızdan alınmasını sağlayarak üyelerimizi ve esnafımızı büyük bir  külfetten kurtardık. Namık Kemal Üniversitesinin ardından Marmara Üniversitesi ile de iş birliği protokolü imzaladık. İki üniversitemiz ile de bölgemizin gelişimi adına başarılı projelere imza atacağımıza inancımız tamdır. Başarı son durak değil devam eden bir yolculuktur. Bölgemizin gelişimi, üyelerimizin kazançlarının artması,  sürdürülebilir ve daha yaşanılabilir bir kent olmak için çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.ÇERKEZKÖY’E ÇİZİLEN SINIR ÇİZGİLERİ ARTIK KENDİSİNE DAR GELMEKTEDİRÇerkezköy'ün il olması gerektiğini ifade eden Başkanımız Ahmet Çetin, "Üretim üssü olan Bölgemiz ülkemizdeki ekonomik büyümenin önemli bir parçasıdır  ve Çerkezköy’e çizilen sınır çizgileri artık kendisine dar gelmektedir. Yabancı iş  insanlarının tercih noktası, ülkenin cazibe merkezi olan Çerkezköy, yeni yatırımlar  ile, gelen taleplere karşılık verecek seviyeye gelmelidir. Bunun en etkili ve net  çözüm yolu ise Çerkezköy’ün il olmasından geçmektedir. Tekirdağ, gayri safi milli hasılaya katkıda 6. Sırada yer almaktadır. Ülkemizin altın  boynuzu olan Çerkezköy, Kapaklı ve Saray’da bulunan Çerkezköy Ticaret ve Sanayi  Odası Üyelerimiz bu katkıdaki yüzde 53’lük dilimi oluşturmaktadır. Tekirdağ ilinde sanayide çalışan 183 bin 39 kişinin yüzde 48’lik dilimini yine ülkemizin üretim üssü olan bölgemizin sanayisi istihdam etmektedir. Ve yine Çerkezköy Kapaklı ve Saray’da büyüme hızı % 5 ile sadece Tekirdağ ilinde değil ülke genelinde bu alanda ilk sıralardadır. İlçemizin il olması ile birlikte sağlayacağı  yükseliş elde edeceği kazanımlar Ülkemizin ekonomisi ve sanayisine değer üstüne değer katacaktır. Bölgemiz, marka değeri ülkemiz sınırlarını aşan, uluslararası arenada adından söz ettiren, birçok farklı sektörden onlarca öncü firmayı bünyesinde barındırmaktadır ki  bugün kendileri de aramızda yer almaktadırlar." dedi.Türkiye İhracatçılar Meclis'inde yer alan firmalarımız ile gurur duyduğunu belirten Başkanımız Ahmet Çetin, "Bugün burada bizlerin bir diğer gurur  kaynağı ise Türkiye İhracatçılar Meclisi ilk  bin içerisinde yer alan: Bölgemizde yatırımlarını sürdüren, gelişim ve istihdam sağlayan en önemlisi ülkemiz ekonomisine  değer katan Odamız üyesi firmalarımız. Türkiye’nin en büyük ihracatçıları arasında  yer alan tüm firmalarımız ile gurur duyuyor, kendilerine teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı. Başkanımız Ahmet Çetin'in konuşmasının ardından sırasıyla; Çerkezköy Belediye Başkanımız Vahap Akay, Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekirdağ TSO Başkanımız Cengiz Günay, TBMM 29. Başkanımız Mustafa Şentop ve Tekirdağ Valimiz Recep Soytürk, konuşmalarını gerçekleştirdi. Açılış konuşmalarının ardından Başkanımız Ahmet Çetin, TBMM 29. Meclis Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Şentop'a Kanuni Cam Kılıç hediyesini takdim etti. Sonrasında ise Protoklümüz tarafından Türkiye İhracatçılar Meclisi ilk 1000 firma içerisinde yer alan üyelerimize ödülleri takdim edildi. Devamında gerçekleşen kurdelen kesiminin ardından, ziyaretçilerimiz, katılımcı firmalarımızın stantlarını ziyaret etti. 

Devamı...

Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı Odamızda Gerçekleşti

Odamız Yüksek İstişare Kurulu 4 Gündem Maddesi İle Toplandı. Ekonomiye Yönelik Genel Değerlendirmeler Hakkında Yüksek İstişare Kurulunun Görüşleri Alındı. Bölgemizde Kurulacak Olan Çerkezköy Özel Endüstri Bölgesi ile ilgili Bilgi Alışverişinde Bulunuldu. Oda Faaliyetlerimizin Anlatılmasının Ardından 7. Çerkezköy Endüstriyel Fuarı ile ilgili Öneriler Görüşüldü.Gündemin ilk maddesinde yer alan Ekonomiye Yönelik Genel Değerlendirmeler konusu ile ilgili söz alan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, OSB’de doluluk oranının yüzde 90 seviyesini bulduğunu ifade etti. Başkan Eyüp Sözdinler, genel bir ekonomi planının ivedilikle hazırlanması gerektiğini ifade etti. EYT’nin de sanayici adına negatif getirileri olduğunu belirten Başkan Eyüp Sözdinler, bölgede ara elemanın da önünde eleman sorununun öne çıkmaya başladığını ifade etti.EKONOMİK, İŞÇİ EVLERİ SİTESİ ÖNERİSİKonu ile ilgili görüşlerini paylaşan Başkanımız Ahmet Çetin, ekonomi programının hayata geçirilmesinin belirsizlikleri ortadan kaldırarak güven ortamının oluşmasını sağlayacağını belirtti. Eleman sorunu ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkanımız Ahmet Çetin, bu sorunun birçok farklı açısı olduğunu ifade etti. Konut sorunu ve kira bedellerinin yüksekliğine de değinen Başkanımız Ahmet Çetin, uygun kredili, ekonomik, işçi evleri siteleri oluşturmanın bölgeye gelecek göçe etki edeceğini ve eleman sorununun çözüm yollarından biri olacağını ifade etti. Başkanımız Ahmet Çetin’in görüşü Yüksek İstişare Kurulu tarafından olumlu yönde karşılanırken, ne gibi adımlar atılabileceği de değerlendirildi.  FUAR İLE İLGİLİ GÖRÜŞLER PAYLAŞILDIFuar ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkanımız Ahmet Çetin, önümüzdeki senelerde Çerkezköy Endüstriyel Fuarı’nın ülke sınırlarını aşarak uluslararası fuarlar arasında yer alması adına gelişimin artarak devam edeceğini ifade etti. Yabancı yatırımcıların da ziyaretçi olacağını belirten Başkanımız Ahmet Çetin, meslek lisesi öğrencilerinin de fuarı gezmesinin sanayicilerimize katkı sağlayacağını dile getirdi.Genel ekonomi hakkında görüşlerini paylaşan Zafer Avcılar ise endüstri ve sanayi ile uğraşan iş insanlarının yalnız bırakılmaması gerektiğini ifade ederek 7. Çerkezköy Endüstriyel Fuarı ile ilgili de görüşlerini paylaştı. Zafer Avcılar, fuarda düzenlenecek paneller sayesinde birçok önemli konunun dile getirebileceğini ifade etti.E – TİCARET GELECEĞİN ÖNEMLİ NOKTALARINDAN BİRİ OLACAKOda faaliyetlerimizin yer aldığı slaytın sunumunun ardından E – Ticaretin artışına dikkat çeken Başkanımız Ahmet Çetin, bu konuda gerekirse Odamızda da E – Ticaret biriminin kurularak hizmet verebileceği noktasına değindi. Bugünden başlayan ve gelecekte de  E – Ticaretin en önemli satış noktalarının başında geleceğini ifade eden Başkanımız Ahmet Çetin, Odamızın bu kapsamda düzenlediği eğitimlere de katılımın katkı sağlayacağını belirtti.  DİLEK VE TEMENNİLER PAYLAŞILDIGenel değerlendirmelerin ardından Yüksek İstişare Kurulumuzun paylaştığı dilek ve temenniler bölümünün akabinde toplantı, sona erdi.

Devamı...