ODA HABERLERİ

Enerjinizi Güneş Ve Rüzgardan Nasıl Karşılarsınız?

Odamızın Üyelerimize Yönelik Eğitimleri Devam Ediyor. Bu Kapsamda “Enerjinizi Güneş Ve Rüzgardan Nasıl Karşılarsınız?” Bilgilendirme Semineri Gerçekleştirildi.Odamız konferans salonunda düzenlenen bilgilendirme seminerinde eğitmen Utku Korkmaz, Murat Karagözoğlu ve Necati Serbest GES ve RES konularında detaylı bilgiler verdi.Enerji piyasasında hem sınırda karbon uygulamaları hem değişken elektrik fiyatları hem de dönüşen dünya neticesinde, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, elektrikli araçlar ve şarj istasyonları gibi konu başlıklarında bilgilendirme hem de yanlış bilinen konuları düzeltmek amacıyla düzenlenen eğitimde, ek olarak enerji piyasasındaki güncel gelişmeler, fırsatlar ve tehditler ile ilgili olarak geniş bir bilgilendirme yapıldı.Çatı üzeri güneş enerji santralleri, arazi güneş enerji santralleri, rüzgar enerji santralleri ve tüm santral projeleri için izin süreçleri, ekipmanları, finansman koşulları, kurulum ve işletme dönemi detayları, güncel yasalar ve gelecek beklentileri konularında bilgiler paylaşıldı.ELEKTROMOBİLİTEProgramın devamında elektrikli araç şarj istasyonları, elektrikli araç şarj lisansı, tesisinizin önünde şarj istasyonu kurarak elektrik satışı yapmak ve yan işletmeler sağlamak ile elektrikli araç dönüşümü hakkında bilgiler verildi. Programın sonunda Sınırda Karbon Vergisi ve gelecek yıllarda ihracatçıları bekleyen riskler ile ilgili de görüşler paylaşıldı.

Devamı...

B/S/H/ İle İlk Görüşme

Odamız tarafından hayata geçirilen Tedarikçi Günleri programında geçtiğimiz günlerde ön görüşmelerini gerçekleştiren üretici firmalarımız, B/S/H/ satın alma yetkilileri ile ilk B2B görüşmelerini gerçekleştirdi.Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen görüşmeye; B/S/H/ Satın Alma Birim Yetkilileri Betül Önder Ozan Hazır Nilay Akçal Erusta, Çerkezköy Ticaret Ve Sanayi Odası ilgili üyeleri katıldı. İlk görüşmeleri online olarak gerçekleşen ve gerekli şartları taşıyan üyeler, yüz yüze görüşmelere davet edildi. Ara ürün temini gerçekleştiren firmalar, birebir iletişim ile kendilerini, firmalarını üretim kapasitelerini ve vizyonlarını anlatma imkanı buldu.“HEM ÜYELERİMİZ HEM BÖLGEMİZ KAZANACAK “Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, Tedarikçi Günleri Programı ile ilgili yaptığı açıklamalarda programın hedeflerinden bahsederek, “Bölgemizde güçlü tedarik zincirini hayata geçirerek hem KOBİ’lerimizi güçlendirmeyi hem de ana sanayicimizin ilk tercihlerini kendi bölgesinden yapmasını hedefliyoruz. Bu vesileyle onlar da birçok gider kaleminde düşüş sağlayabilecek. Hem üyelerimiz hem  bölgemiz kazanacak.” ifadelerini kullanmıştı.TEDARİKÇİ GÜNLERİ, DEVAM EDECEKÇerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Çetin tedarikçi günleri programının devam edeceğini belirterek, “B/S/H/ Türkiye ve katılan üyelerimize teşekkür eder, gerçekleşen görüşmelerin hem kendilerine hem de bölgemize hayırlı sonuçlar getirmesini dileriz.  Bölgemizde güçlü tedarik zincirinin kurulması hedefiyle başlanan projemiz, ana sanayicilerimiz ve ara ürün üreten firmalarımızın katılımlarıyla devam edecek” ifadelerini kullandı.

Devamı...

Odamızda Yılın İlk Seminerinde Yeşil Sanayi Destek Programı Anlatıldı

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda başlayan seminere; KOSGEB Güney Müdürü Ceyhan Bahadır Karataş, Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin ve üyeler katıldı.“BU YATIRIMLARDAN FAYDALANMALIYIZ”Seminerin açılış konuşmasını yapan Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, “Değerli üyelerimiz, bu tür projelerde lütfen yer alın. Hem ekonomimize hem geleceğimize katkı sağlamak için bu yatırımlardan mutlaka faydalanmalıyız. Bu yatırımlar sadece kar elde etmek amacıyla değil aynı zamanda doğal kaynakların en etkin şekilde kullanılması ve geri dönüşüm sağlayacak özellikle solar enerji sistemi hem dünyamızı hem ülkemizi hem de bölgemizi ciddi şekilde ilgilendiriyor” dedi.“KÜÇÜK KOBİ’LERİN KOSGEB’İN CAN SUYUNA İHTİYACI VAR”Geleceğin doğru yapılanmalar ve doğru yatırımlar ile şekillenebileceğini ifade eden Başkanımız Ahmet Çetin, “Bölgemizde sürdürülebilir bir yaşam sağlayabilmemiz için mutlaka ve mutlaka yenilikçi ürünlerin kullanılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı. KOSGEB kredileri ile ilgili de konuşan Ahmet Çetin, “Bölgemizde faaliyet gösteren küçük KOBİ’ler yeni girişimcilerin KOSGEB’in can suyuna ihtiyacı var. Haftada bir gün en az Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nda bir yetkilinin olmasını isterim. Üyelerimizin de sorularına ivedilikle dönüş yapalım” şeklinde konuştu. "HİZMET İÇİN VARIZ"Başkanımız Ahmet Çetin, “Ne olursa olsun, KOSGEB veya diğer işlemler ile ilgili olarak sadece Odamızdan aldığınız hizmetler ile ilgili değil yapacağınız tüm işlemler ile ilgili kafanıza takılan her konuyu Oda’ya gelin, bizler sizi doğru yerlere yönlendirelim. Biz burada üyelerimize hizmet için varız” dedi.Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin’in konuşmasının ardından KOSGEB Kobi Uzmanı İbrahim Taha Çeykel sunum eşliğinde katılımcıları bilgilendirdi. Çeykel, Yeşil Sanayi Destek Programı ile ilgili, başvuru koşulları, destek verilecek alanlar, destek miktarları, doğru başvuru nasıl yapılmalı gibi birçok konuda bilgilendirme yapıldı.Bilgilendirmenin ardından gerçekleşen sorun cevap kısmı ile program sona erdi.

Devamı...

Ara Personel Sorununa Çözüm…

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü İrfan Danışmaz, Çerkezköy TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Ogün Asıl, Çerkezköy TSO Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Süthan ve Mesleki ve Teknik Eğitim Şube Müdürümüz İsmail Yılmaz’ın katılımı ile gerçekleşen toplantıda Sanayi – Okul işbirliği protokolü imzalandı.Proje kapsamında Çerkezköy, Kapaklı ve Saray’da meslek liselerinin bölümlerine göre bölümlere uygun sanayiciler belirlenecek. Projede yer alan sanayici iş insanları aynı zamanda okul yönetim kurullarında da görev alarak meslek lisesi öğrencilerinin gelişim ve ihtiyaç süreçlerini yakından takip etme imkanı bulacak. Bu kapsamda öğrencilerin yapacağı staj yerlerinde de yönlendirmeler yapılacak ve bölgemizdeki ara eleman sorununa büyük oranda çözüm sağlanacak. Sektörel dağılıma göre yönetimlerin oluşacağı ve yönlendirmelerin yapılacağı proje kapsamında birçok öğrenci mezun olduğu anda iş sahibi de olmuş olacak. Aynı zamanda işletmeler de kalifiye personel sorunu yaşamadan, üretimde aksaklık hissetmeden sistemini sürdüre bilecek.“ÜRETMEYE VE KATKI SUNMA DEVAM EDECEĞİZ”Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, “Aranan teknik personel sorunu bölgemizin en büyük ihtiyaçlarından bir tanesi idi. Yönetim Kurulumuzla birlikte önemle üstünde durduğumuz konuların başında gelen sorun ile ilgili önemli bir adım atmış bulunmaktayız. Kaymakamlığımız, İŞKUR ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte yürüttüğümüz çalışmaların ardından şimdi de İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Odamız iş birliği ile özellikle bölgemiz sanayicilerinin ihtiyacını sıkça dile getirdiği bir sorunu çözüme kavuşturmuş olacağız. Bölgemize katma değer sunacak her projenin peşinden gitmeye, üretmeye ve katkı sunma devam edeceğiz. Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası olarak, tüm kurumlarımız ile iç içe, işbirliği içerisinde projeler geliştirerek önce üyelerimizin sonra bölgemizin ve ardından ülkemizin kalkınmasına destek olmak bizler için guru ve mutluluk kaynağı olacaktır. Değerli İl Millli Eğitim Müdürümüz, Yönetim Kurulumuz ve ilçe milli eğitim müdürlüğümüz ile birlikte imza altına aldığımız projemizin de herkes için hayırlara vesile olmasını dilerim.” ifadelerini kullandı.

Devamı...

Başkanımız Ahmet Çetin, "Önemli Bir Mesleği İcra Ediyorlar"

Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Kutladı.Basın emekçilerimizin kutsal bir görev üstlendiklerini ifade eden Başkanımız Ahmet Çetin, “Kamuoyunun bilgilenmesi anlamında en güçlü iletişim kanallarından olan basın, toplumun gerçekleri öğrenmesi ve düşüncelerini duyurmasının etkili bir aracıdır.Kamuoyunu bilgilendirmek adına, tarafsız, objektif, özel hayata ve kişilik haklarına saygılı olarak önemli bir mesleği icra ediyorlar. Yağmur, çamur demeden, mesai mefhumu gözetmeksizin doğru bilgiyi en hızlı şekilde paylaşan basın mensuplarımız, çok zor bir görevi yerine getirmektedirler.” dedi.“BASIN HAYATİ BİR ÖNEM TAŞIMAKTADIR”Basının doğru bilgiye ulaşma noktasındaki önemine değinen Başkanımız Ahmet Çetin, “Bilginin her geçen gün katlanarak çoğaldığı ve teknolojinin takip edilmesi zor bir hızda geliştiği günümüz dünyasında, basın hayati bir önem taşımaktadır. Özellikle sosyal medya platformlarında manipülasyon ve algıların, gerçeği eğip bükmenin çok kolay olduğu günlerde, algılara izin vermeden doğru bilgiye ulaştıran basın mensuplarımızın değeri çok daha iyi anlaşılmaktadır.Aynı zamanda bölgemizde, kurumlarımızın gerçekleştirdiği sosyal ve kültürel faaliyetlerde kamuoyunun bu etkinliklerden haberdar olup, bilgilenmesinin de önemli destekçilerinden olup, bölge kalkınmasının en önemli destekçileri arasında yer almaktadırlar. Kurumlarımız da özellikle yerel basınımıza aynı önem ve hassasiyeti göstermektedir.Halkın haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen basın mensuplarımız milletin duygularına tercüman olup, bu çabalarıyla her zaman takdiri hak etmektedir.Bu vesileyle, çalışmalarında gösterdikleri özveri ve kararlıktan dolayı tüm basın emekçilerine teşekkürlerimi iletiyor; 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum.” İfadelerini kullandı.

Devamı...

Hem Gıda İsrafına Hem de Sokak Hayvanlarına Dikkat Çektiler

Çerkezköy OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11. Sınıf öğrencileri Arzu Nur Durmaz ve Irmak Kılıç, bölüm hocaları öğretmenleri Tolga Özer öncülüğünde ve Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası katkılarıyla, yemek atıkları ile sokak hayvanlarına özel mama üretti.Çerkezköy OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin duyarlı öğrencileri, gıda israfını önlemek ve sokak hayvanlarına destek olabilmek adına atık yemeklerden ürettikleri mamalar ile farkındalık oluşturdu. Arzu Nur Durmaz, “Çevremizde gıda israfının çok fazla olduğunu gözlemledik. Arkadaşım ile birlikte bu konuda bir farkındalık oluşturmak istedik. Önce ne yapabileceğimiz hakkında tartıştık. Gerçekleştireceğimiz farkındalık projesinde sokak hayvanlarına da yer vermek istedik. Gıda atıklarını geri dönüştürerek sokak hayvanlarına destek olmak, bu alana da dikkat çekebilmek için projemizin hedef ve amaçlarını belirlemiş olduk. “ ifadelerini kullandı.Irmak Kılıç, “Arkadaşımla birlikte proje üstüne biraz çalıştıktan sonra konuyu bölüm öğretmenimize taşıdık. Kendisinin de öneri ve tavsiyeleri ile projemizi geliştirme fırsatı bulduk. Hayata geçirdiğimiz proje, Ar – Ge çalışması olarak hayata geçirilmiş bir farkındalık projesi. Projemizle diğer arkadaşlarımıza da örnek olmak, herkesin hem gıda israfı konusunda bilinçlenmesi hem de sokak hayvanlarına yardım eli uzatması adına bir vesile olmak istiyoruz.”Farkındalığı yaymak isteyen Durmaz ve Kılıç atık gıdalarla hazırladıkları mamaları fırınlarda pişirerek poşetleme işlemini gerçekleştirdi ve ardından önce kendi okullarında ardından ise bölgedeki diğer okullarda tanıtımını gerçekleştirdi. Temsili olarak belirli sayıda üretilen mamalar,  bir kap ile sokak hayvanlarının beslenebilmesi için belirli noktalara bırakıldı. Öğrencilerin gerçekleştirdiği bu davranış birçok kesiminin de takdirini topladı. 

Devamı...

Toplamda 250 Milyon Dolar Destek Sağlanacak

KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, KOSGEB İstanbul İkitelli Müdürü Selim Serkan Ercan ve KOSGEB Tekirdağ İl Müdürü Ceyhan Bahadır Karataş, Odamızı ziyaret etti.Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılarımız Mustafa Ogün Asıl, Sinan Sifil, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Turgay Kaya Bünyamin Fırat ve Genel Sekreterimiz Seçkin Bayraktar, KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu’na bölgemiz ile ilgili bilgiler aktarırken aynı zamanda üyelerimizin taleplerini de dile getirdi.Trakya bölgesinin Ülkemizin en önemli noktalarından biri olduğunu ifade eden Başkanımız Ahmet Çetin, “Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası, üye sayısı, gerçekleştirdiği faaliyetler ve bünyesinde barındırdığı ihracat rekortmeni sanayicileri ile bölgemizin en önemli kurumlarından bir tanesi. Güçlü sanayimizin yanı sıra önemli derece KOBİ’lerimiz de var. KOBİ’lerimiz oldukça fazla, bu nedenle ihtiyaçlarımız da fazla. KOBİ’lerimize kolay ulaşılabilir finansman desteklerinin artmasını istiyoruz. Desteklerin artışı, KOBİ’lerimize ivme kazandıracak, bölgemizin kalkınmasını da arttıracağı gibi ülkemiz ekonomisine de değer katacaktır. Güçlü KOBİ’ler, ana üreticilerimize, sanayicilerimize de önemli destekler katacaktır. Bu kapsamda işbirliği içerisinde yürüteceğimiz çalışmaları arttırmalıyız.” İfadelerini kullandı.TOPLAMDA 250 MİLYON DOLAR DESTEK SAĞLANACAKTekirdağ bölgesinin kendileri için önemli olduğunu ifade eden KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, “Tekirdağ her geçen gün hızla büyümeye devam ediyor. Bunun en önemli parçalarından bir tanesi de Çerkezköy. Tekirdağ bölgesinin desteklerimizden istifade miktarını arttırmamız lazım. Finansmana erişimin zor olduğu bu günlerde işbirliği içerisinde firmaların doğru destekleri almasını sağlamalıyız. KOSGEB ve Dünya Bankası iş birliği ile yürütülecek olan “Türkiye Yeşil Sanayi Projesi” kapsamında, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeşil dönüşümünü verimli bir şekilde gerçekleştirmelerine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan Yeşil Sanayi Destek Programı devreye alındı. KOSGEB tarafından yürütülecek olan Yeşil Sanayi Destek Programı ile Türkiye genelinde 250 milyon dolarlık bütçe küçük ve orta ölçekli işletmelerin kullanımına sunulacak. Sanayi KOBİ’lerinin Güneş Enerjisi Yatırımlarının Desteklenmesi Proje Teklif Çağrısı” ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin güneş enerjisi yatırımlarına 14 milyon TL’ye kadar, “Sanayide Temiz ve Döngüsel Ekonomi Proje Teklif Çağrısı” ile de enerji, su ve hammadde verimliliği, sürdürülebilir ve iklime dayanıklı atık geri dönüşümü ile döngüsel ekonomi konu başlıklarında hazırlayacakları projelere 4 milyon TL’ye kadar destek sağlanacak. Çağrı metinlerinde yer alan şartları sağlayan tüm işletmeleri proje başvurularını yapabilirler. Bu desteklerden faydalanabilecek projeler üretilmeli. Gerekli şartları sağlayan firmalarımız bu desteklerden yararlanabilecek. KOBİ’lerimiz bu desteklerden maksimum oranda faydalanmalı. Önümüzdeki dönemlerde döngüsel projeler, arıtma, karbon emisyonu, dijitalleşme ve dijital dönüşüm yakın dönemin önemli konu başlıklarından olacak ve bu alanlar için de önemli destek paketleri açıklanacak.” İfadelerini kullandı.İlgi ve desteklerinden dolayı KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu’na teşekkürlerini ileten Başkanımız Ahmet Çetin, Odamız plaketini de kendilerine takdim etti.Yeşil Sanayi Destek Programı Duyurusu İçin: https://www.cerkezkoytso.org.tr/haber-4299.html (Duyurulardan haberdar olmak için web sitemizi ziyaret ederek sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.  https://www.instagram.com/cerkezkoytso/ )

Devamı...

2023 Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile birlikte bölgemiz basın mensupları ile bir araya geldi. Toplantıda 2023 yılının değerlendirilmesi ve gelecek planları hakkında konuşuldu. Başkanımız Ahmet Çetin, "Bizler göreve geldiğimiz ilk günden beri önümüze hep, başta üyelerimiz olmak üzere bölgemizin gelişimi adına gerçekleştirilebilecek hedefler koyduk. Esnaf, sanayici, tüccar hep birlikte kazanacak dedik. Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası olarak Üyelerimizin hem kişisel hem de iş hayatlarına katkı sağlayacak eğitimlerimizin sayısını artırdık. Yurtdışından gelen iş insanlarını Odamızda misafir ederek, bölgemizdeki firmalarımızla birebir iletişim kurmalarını sağladık. Eğitim vakfımızın temellerini attık. Dijital dönüşüm kapsamında birçok yeniliği Odamız bünyesine dahil ettik. Bu sayede üyelerimiz bulundukları her yerden, web sitemiz üzerinden birçok bilgi ve belgeye ulaşabilmektedir. 1 yıl içerisinde de gerçekten hızlı aksiyonlarla birçok yeniliği hayata geçirdik. Öncelikle Odamızın dijital dönüşümünü tamamlaması adına web sitemizde ve Odamızın demirbaşlarında yeniliklere, değişimlere gittik. Dijital dönüşümü Odamızdan başlatarak, tüm üyelerimize yaymamız lazım. Dijitalleşme artık hayatın her alanında kaçınılmaz bir boyuta ulaşmıştır. Biz de bu kapsamda gerek eğitimlerimizde gerekse de ziyaretlerimizde üyelerimize dijitalleşmenin önemi ve faydalarını anlattık." dedi.“BİRLİKTE DAHA ÇOK İŞLER YAPACAĞIMIZA İNANIYORUM.”Yüksek İstişare Kurulu’nun öneminde değinen Başkan Ahmet Çetin, “Göreve gelmemizden kısa bir süre sonra Yüksek İstişare Kurulumuzu hayata geçirdik. Yüksek İstişare Kurulumuzdan çıkan kararların önemle takip edilmesi gerektiğine inanıyorum. Bölgemizde yer alan sanayici, esnaf ve tüccarlarımızın önde gelen isimlerini kurulumuza dahil ederek, tecrübelerini, fikirlerini gelecek kuşaklara da aktarma konusunda adımlarımızı atalım istedik. Birçok faaliyette de önemli adımlarda bulunduk. Ve birlikte daha çok işler yapacağımıza inanıyorum.“ÜYELERİMİZİ BÜYÜK KÜLFETTEN KURTARAN BİR ADIM”Odaya kazandırılan girişimlerden bahseden Başkan Ahmet Çetin, “K türü yetki belgesinin Odamızdan alınmasını sağladık. K türü yetki belgesinin Odamızdan alınması üyelerimizi büyük külfetten kurtaran bir adım oldu. K türü yetki belgesi normal şartlarda İl merkezlerinden alınabiliyordu. Bu da üyelerimizin için hem zaman hem de maddi bir kayna neden oluyordu. Şu an ihtiyaç halinde K türü yetki belgelerini kolaylıkla Odamızdan alabiliyorlar. Ardından Hemen ardından yine üyelerimiz için önemli bir hizmet olan dijital takograf kartının da yine Odamızdan alınabilmesini sağladık.” dedi.“BİRÇOK ÜYEMİZİN İLK İHRACATINI GERÇEKLEŞTİRMESİNDE ÖNEMLİ BİR ROL ALDIK”Odamızda en büyük isteklerimizden bir tanesi de üyelerimizin global pazarda yer alması. Henüz ihracat yapmamış, yapmış olan üyelerimizin de burada daha fazla tutunmalarını, rekabetçi güç olmalarını sağlamak adına Dış İlişkiler ve İhracat birimimizde personel sayımızı arttırdık. Üyelerimize daha güçlü hizmet verebilmek adına attığımız bu adımda İhracat Danışmanı da bünyemize dahil ettik. Üyelerimiz, kendi üretimlerine uygun yeni pazarlar bulması, hedef kitleye ulaşması adına çalışmalar yürüttük. İlk ve son aşamada yapılan yazışmalarda izlenilmesi gerek yolu anlattık Bu vesile ile birçok üyemizin ilk ihracatını gerçekleştirmesinde önemli bir rol aldık ki bunların da diğer üyelerimiz için birer teşvik unsuru olması adına özel videolu röportajlarımız ile yayımladık. Tabii burada da sınırlı kalmayacağız, başta da söylediğim gibi üyelerimizin ihracata ilk adımı atmaları, rekabetçi güç olmaları, global pazarlarda adından söz ettirmesi, ülkemize katma değer sağlamaları adına durmadan çalışmaya devam edeceğiz.“TEDARİKÇİ GÜNLERİ PROGRAMINI HAYATA GEÇİRDİK”Açıklamalarını sürdüren Başkan Ahmet Çetin, “Üyelerimizin ihracata açılmasını hedeflerken bir yandan da Tedarikçi Günleri programımızı hayata geçirdik. Burada ise yerel anlamda üyelerimizin birbiri ile iletişimini arttırmasına vesile olduk. Bölgemizin önde gelen firmalarının ara ürünlerde yine bölgemiz KOBİ’lerini tercih etmeleri adına firma yetkililerini bir araya getirdik. Tedarikçi günleri programımızın firmalar arası görüşmeleri hala devam etmektedir. Saray’dan Veliköy’e; yerelden uluslararası pazara üyelerimizin fayda sağlayacak her noktada bulunuyoruz ve bulunmaya da devam edeceğiz.” dedi.“7. ÇERKEZKÖY ENDÜSTRİYEL FUARIMIZI GERÇEKLEŞTİRDİK”Bölgenin ilk ve tek endüstriyel fuarı Çerkezköy Endüstriyel Fuarı ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Ahmet Çetin, “Bölgemiz ticaretinin kalbinin attığı 7. Çerkezköy Endüstriyel Fuarı, yine birçok firmamızın yeni iş insanları ile tanışması ve yeni ticari anlaşmalara imza atmasına vesile oldu. Fuar öncesinde üyelerimize iki kez olmak üzere fuarcılık eğitimi verdik. Fuar sonrası gerçekleştirdiğimiz memnuniyet anketlerimizde elde ettiğimiz veriler, katılımcılarımızın büyük bir çoğunluğunun fuarımızı oldukça başarılı bulduğunu gösteriyor. Önümüzdeki sene gerçekleşecek olan fuarımızın, daha da geniş kitlelere ulaşacağına inanıyorum. Fuarımızın bölgesel değil uluslararası fuarlar arasında yer alması da hedeflerimizden bir tanesi. Aynı zamanda ilerleyen süreçte paydaşlarımızla birlikte, yılda sadece bir kere değil aktif bir şekilde hizmet verecek olan çok amaçlı fuar merkezi kurmayı hedefliyoruz.” İfadelerini kullandı. “OKUL İNŞAATIMIZIN YAPIMI HIZLA DEVAM ETMEKTEDİR”Odanın eğitim yatırımlarına değinen Başkan Ahmet Çetin, “Bölgemizde atılması gereken önemli adımlardan bir tanesi de eğitim alanında ki bu benim kişisel olarakta önem verdiğim konulardan bir tanesi. Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası, bölgemizin eğitim sorunlarına önemli destekler sağlamış bir kurum. Mevcutta ise Kapaklı ilçemizde bir okul inşaatımızın yapımı hızla devam etmektedir. Eğitime, bölgemize önemli projelerle katkıda bulunmak için genç fikirlerle de bir araya geliyoruz. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitemizle imzaladığımız işbirliği protokolümüzün ardından Marmara Üniversitemiz ile de bir işbirliği protokolümüzü imza altına aldık. Genç fikirlerle ülkemize değer katacak farklı projelere de imza atacağımıza inancım sonsuz.” Şeklinde konuştu.“BÖLGEMİZİN 30 YILINI KAPSAYAN SÜRDÜRÜLEBİLİR MAKRO PLANLAR OLUŞTURMALIYIZ”Makro planların önemine değinen Başkan Çetin, “Gerçekleştirdiğimiz ve hedeflediğimiz projelerin yanı sıra bölgemizin önemli sorunlarına da dikkat çekiyoruz ve çalışmalar yürütüyoruz. Bu kapsamda bölgemizin önemli eksiklerinden bir tanesi makro planlarının olmaması. Türkiye’nin altın boynuzu Trakya’da makro planlara ihtiyaç var. Bölgemizin 30 yılını kapsamayan sürdürülebilir makro planlar oluşturmalıyız. Eğitimden sosyalleşmeye; sanayiden tarıma geleceğimizi şekillendirecek ve daha güzel, daha sağlıklı yarınlara ulaşmamızı sağlayacak planlarımızın olması lazım. Makro planlar, yapılırken bölgenin tüm kurumları, yerel yönetimleri, STK’ları planın içerisine dahil olmalıdır. İşbirliği içerisinde yaşayan, sürdürülebilir, doğayı tahrip etmeden oluşturulan termin süreleri belli çalışmalar ile geleceğimizi daha güzel hale getirebiliriz.” dedi.“GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİNDEN DAHA ÇOK FAYDALANMALIYIZ”2026 yılından sonra karbon ayak izi ve yeşil dönüşümün ihracat üzerinde büyük etkisi olacağını ifade eden Başkan Ahmet Çetin, “Geleceğimiz adına önemli konulardan bir tanesi de yeşil dönüşüm. Karbon ayak izinin azaltılması hususu sadece ülkemizde değil dünyada büyük önem taşıyor. Bu kapsamda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz (TOBB) de önemli bilgilendirmeler ve adımlar atarken biz de Oda olarak çalışmalar yürütüyoruz. TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Marmara Bölgesi İstişare Toplantısında karbon ayak izi hususunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ifade etti. Üyelerimizi yeşil dönüşüme teşvik ediyoruz. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimin artması adına çalışmalar yürütüyoruz. Güneş enerji sistemlerinden daha çok faydalanmalıyız. Özellikle sanayi bölgemizde yönlendirmelerimiz sonrasında solar enerji sistemlerini tercih eden firmalarımız var. Bunların sayısını arttırmalıyız. Düzenlediğimiz eğitimlerde de enerji sistemlerinin faydalarına, kullanım şekillerine ve teşviklerine önem veriyoruz. Önümüzdeki senelerde gerçekleştireceğimiz ihracatlarda karbon salınımı, yeşil dönüşümün kullanımı önemli rol oynayacak ve belirlenen şartları taşımayan firmalarımız engellerle karşılaşacak” ifadelerini kullandı.“ŞU AN ÇOK YAŞLI BİR SUYU KULLANIYORUZ”Bölgemizdeki su sorununu bir kez daha gündeme getiren Başkan Ahmet Çetin, “Bölgemizin en önemli ve ivedilikle çözülmesi gereken sorunlarından bir tanesi de yer altı su kaynaklarının azalıyor olmasıdır. Her geçen gün, su seviyemiz daha aşağı gidiyor. Ve yakın gelecekte artık bölgemizde çok önemli su sorunları yaşayacağız. Şu an çok yaşlı bir suyu kullanıyoruz. Gerekli adımları atmazsak ağır metalleri içeren su seviyesine ulaşmamız çok uzun süremeyecek. Çözüm olarak atılması gerek adımlardan bir tanesi Tuncu ve Meriç Nehirlerinden boşa akan ve bizim hakkımız olan suyun, Trakya’daki boş alanlara taşınmasından geçiyor. Bu maliyetin yüksek bir çözüm. Ama eğer bu sorunu çözemezsek yakın gelecekte bu maliyetin kat ve kat üstünde sorunlarla karşılaşacağız.” şeklinde konuştu.“ARANAN PERSONEL” SORUNUKalifiye personel sorunu için çalışmaların sürdüğünü ifade eden Başkan Çetin, “Her geçen gün daha da büyüyen, sadece ülkemizin değil yatırım alanında dünyanın cazibe merkezi haline gelen Çerkezköy, Kapaklı ve Saray bölgemizde üretim ve istihdamı destekleyen yatırımlar devam ediyor. Fakat bölgemizde oluşan sorunlardan bir tanesi kalifiye personelde yaşadığımız azalma. “Ara eleman” diye tabir edilen fakat aslında “aranan çalışan” sayısının artışı için Çerkezköy Kaymakamlığımız, Odamız, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Meslek Liselerimiz ve İşkur ile iş birliği içerisinde oluşturduğumuz komisyonda bu konu üstünde çalışmalarımız devam ediyor. Komisyonda güzel fikirlerin oluştuğunu ve gerekli çalışmaların tamamlanmasının ardından bölgemizdeki bu sorun için önemli bir adımın atılmış olacağını da belirtmek isterim. Bu soruna çözüm yollarından bir tanesi de bölgede işçi evleri sitesinin kurulması olacaktır. Daha kolay ulaşılabilir bir maliyette işçi evleri sitesini yine tüm paydaşlarımızla hayata geçirmek çok önemli bir proje olacaktır. Bunun hayata geçmesi için de gerçekten önemli desteklere ve işbirliğine ihtiyaç vardır.” dedi.“ÇERKEZKÖY’ÜN İL OLMA VAKTİ GELMİŞTİR”Çerkezköy’ün il olması gerekliliğinin altını çizen Başkan Ahmet Çetin, “Sürekli gelişen, geliştikçe katkı sağlayan, yurtiçi ve yurtdışından birçok önemli yatırımcının ilk durak noktası olan Çerkezköy, artık ulusal anlamda bir marka olduğunu belirtmek isterim. Özellikle üretimin üssü olması ve ülkenin en önemli sanayi bölgelerinden bir tanesi olması ile Çerkezköy artık sınırlarını aşmış bir durumdadır. Gelişiminin daha da artması yaşanan sorunlara hızlı çözümlerin üretilebilmesi ve karara bağlanabilmesi, göç yükünü taşıyabilmesi ve ülkemize daha fazla katma değer sunması adına Çerkezköy’ün il olma vakti gelmiştir. Çerkezköy’e çizilen sınır çizgileri artık kendisine dar gelmektedir. Çerkezköy’ün il olması adına da Yönetim Kurulumuz ve Meclis Üyelerimizin katılımıyla oluşturduğumuz komisyonumuzun detaylı çalışmaları devam etmektedir. Bu konuda tüm çalışmalarımızı da hazırlayarak gerekli sunumları yapacağız.” ifadelerini kullandı.ARAÇ MUAYENE İSTASYONU VE VİZE İŞLEMLERİAraç muayene istasyonunun bölgeye kazandırılması gerektiğini belirten Başkan Ahmet Çetin, “Bölgemizin ihtiyaçlarından bir tanesi de araç muayene istasyonu. Bu konuda da meslek komitelerimiz de gerekli çalışmaları gerçekleştirdi, elde edilen bilgileri paylaştı. Çorlu – Çerkezköy arasındaki mesafe göz önünde bulunduruluyor fakat bunu Çerkezköy’den değil Saray’dan hesaplamamız lazım. Araç muayene istasyonu kurulması adına girişimlerimiz devam edecek. Aynı zamanda vize işlemlerinin Odamızda da yapılabilmesi için girişimlerimiz oldu. Bunun da sonuca kavuşması için çalışmalarımız devam edecek. İki konuda da girişimlerimiz olumlu sonuçlanırsa bölgemiz adına büyük bir değer olacak.” dedi.“SAVUNMA SANAYİİNİN BÖLGEYE NASIL ARTI DEĞER KATTIĞINI YERİNDE GÖZLEMLEDİK”Savunma sanayi ofisinin de Oda da yer alacağını ifade eden Başkan Ahmet Çetin, “Savunma sanayi ofisini Odamızda hayata geçirmek istiyoruz. Özellikle Konya ziyaretimizde bu konunun önemini bir kez daha görmüş olduk. Savunma sanayiinin bölgeye nasıl artı değer kattığını yerinde gözlemledik. Savunma sanayiinin Odamızda kurulması konusunda diğer Odalar, OSB ve Valiliğimiz nezdinde mutabık kalmıştık. Önümüzdeki dönemde bu girişimimizin de olumlu şekilde sonuçlanacağını düşünüyorum. Odamızın faaliyet alanlarını arttırmak adına girişimleri sürekli devam ediyor. Son olarak Kadın Girişimciler ’de koordinatör Oda olduk ve TOBB Tekirdağ Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Odamız üyelerinden seçildi. Bu knouda bölge koordinatörlüğünü de istiyoruz.” şleklinde konuştu.“BAŞARI SON DURAK DEĞİL DEVAM EDEN YOLCULUKTUR”Başkan Çetin son olarak, “Bizler, üyelerimiz, bölgemiz ve ülkemiz için durmadan çalışmaya, üretmeye, katma değer sağlamaya devam edeceğiz. Başardıkça daha da ilerisini hedefleyeceğiz. Çünkü: Başarı, son durak değil, devam eden bir yolculuktur.” ifadelerini kullandı. 

Devamı...

Odamızın Kalite Standartlarını Artırma Projesi Onaylandı

Proje Kapsamında Iso 10002 Müşteri Memnuniyeti Sistemi Eğitimi, Sistem Kurulum Danışmanlığı Iso 10002’nin 9001’e Entegrasyonu Danışmanlığı Verilecek. Projemiz Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin Ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin Tarafından İmzalandı. Başkanımız Ahmet Çetin, “Odamız Üyelerimize Değer Katacak Projelerine Bir Yenisini Daha Ekledi. Proje Ve Çalışmalarımız Artarak Devam Edecektir.” İfadelerini Kullandı.Üye memnuniyetini ön planda tutan, kaynaklarını iyi yöneten bir kurum yapısıyla hareket eden kurumumuz; Üye memnuniyetinin daha da artırılması ve üye beklentilerinin yönetsel süreçlerle karşılanması amacıyla Teknik destek kapsamında ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi belgesinin alımı için gerekli eğitim ve danışmalığın alınması ve mevcut ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesine ISO 10002’nin entegrasyonu danışmanlık hizmetlerinin alınmasını içermektedir. Kurumun içinden 15 kişinin eğitimlere katılarak söz konusu sistemlerin kurumumuzda uygulanabilir olması sağlanacaktır. Teknik Destek kapsamında; ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Sistemi Eğitimi 1 Gün , Sistem Kurulum Danışmanlığı: 5 Gün , ISO 10002’nin ISO 9001 e entegrasyonu danışmanlığı 1 Gün verilecektir. Mevcut durum analizi yapılarak dokümanların hazırlatılması kurulusun denetime hazır hale getirilmesi gerçekleştirilecektir. Gerçekleştirilecek Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri ile çalışanlarımızın kalite konusunda uzman olması ve süreci uygulayabilir hale gelmeleri planlanmaktadır.BAŞVURUNUN KATMA DEĞER YARATACAK UNSURLARIProje kapsamında gerçekleştirilecek olan eğitim ve danışmanlıklar sonucu Odamızda ISO 10002 sistemi kurularak Müşteri memnuniyeti sistemini hayata geçirilecektir. Üye geri bildirimlerinin toplanması ve analiz edilmesi yoluyla organizasyon süreçlerini ve hizmet kalitesinin iyileştirilmesine olanak sağlanacaktır. Personelimizin hazırlamakla sorumlu olduğu kalite dokümanları TSE bağımsız denetçisinin istediği standartlarda yapılacaktır. ISO 9001 sistemine entegre edilerek çalışacak olan sistem Odamızı üst seviyelere taşıyarak 5 yıldızlı oda konumuna taşıyacaktır.İŞLENECEK KONULARŞikayet Yönetim Politikası: Organizasyon, müşteri şikayetlerini nasıl ele alacağını ve müşteri memnuniyetini artırmak için hangi prensipleri benimsediğini belirten bir şikayet yönetim politikası oluşturulmasıŞikayet Yönetim Sürecinin Oluşturulması: ISO 10002 standartlarına uygun bir şikayet yönetim sürecinin oluşturulması. Bu süreç, müşteri şikayetlerinin alınması, kaydedilmesi, değerlendirilmesi, yanıtlanması ve çözülmesi için adımları içermelidir.Müşteri Geri Bildirimlerinin Değerlendirilmesi: ISO 10002 standartlarına uygun bir geri bildirim değerlendirilmesi sürecinin oluşturulması. ISO 10002 sertifikasyonu için gerekli tüm evrakların hazırlanması sürecini içermektedir. ISO 10002 sisteminin ISO 9001 sistemine entegrasyonu.

Devamı...