ODA HABERLERİ

Çerkezköy TSO İle İhracat, Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Çerkezköy TSO İle İhracat, Tüm Hızıyla Devam EdiyorOdamızın İhracat Destek Programı İle Üyelerimiz, İhracat Kapılarını Aralamaya Devam Ediyor. İhracata Açılan Kapı: Çerkezköy Ticaret Ve Sanayi Odası Programına Dahil Olan NTC Endüstriyel Reklamcılık İlk İhracatını Gerçekleştirdi.NTC Endüstriyel Reklamcılık Kurucu Ortağı Gülnur Kocaçınar, Programda Yer Alarak İlk İhracatlarını Gerçekleştirdiklerini İfade Ederek Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin Başta Olmak Üzere Emeği Geçen Herkese Teşekkürlerini İletti.MISIR’A İHRACATÇerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nın ihracat  projesi kapsamında ilk ihracatını gerçekleştiren firmalar arasına bir yenisi daha eklendi. NTC Endüstriyel Reklamcılık, Oda ile gerçekleştirdiği girişimler neticesinde ilk ihracatını Mısır’a gerçekleştirdi.SÜRECİ ANLATTINTC Endüstriyel Reklamcılık Kurucu Ortağı Gülnur Kocaçınar, ihracat süreci hakkında bilgiler verdi. Kocaçınar, “1995 yılından beri Çerkezköy ve Trakya Bölgesinde kurumsal firmalara hizmet veriyoruz. Yüksek teknoloji üretim parkurumuz ile bizlere gelen tüm ihtiyaçları kısa süre içerisinde temin edebiliyoruz. Bölgemizde kendimizi kanıtladıktan sonra rotamızı ihracata çevirdik. Bu noktada Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nın ihracat birimi ile tanıştık. Kendilerine firmamızdan üretim kapasitemizden, faaliyet alanlarımızdan bahsettik. Birlikte bir yol haritası oluşturduk. İhracat yapabileceğimiz alanları ve ülkeleri belirledik. İş birliği içerisinde gerçekleştirdiğimiz adımlardan sonra gerçekleştirdiğimiz girişimler ile ilk ihracatımızı gerçekleştirdik.TEŞEKKÜRLERİNİ İLETTİAçıklamalarını sürdüren Gülnur Kocaçınar, ihracat sürecinde kendilerine destek olan Oda personeline ve ihracat programını hayata geçiren Çerkezköy TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin’e teşekkürlerini iletti.

Devamı...

80. Genel Kurul Tamamlandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin (TOBB) 80. Genel Kurulu 15-16 Mayıs tarihleri arasında Ankara'da TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 15 Mayıs Çarşamba günü başlayan genel kurula Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, Yönetim Kurulu Üyeleri Bünyamin Fırat, Ufuk Mangır, ve Turgay Kaya (TOBB Delegesi) katılım sağladı. ANITKABİR ZİYARETİGenel kurulun ilk gününde Oda ve Borsalar Başkanları, TOBB Deleegeleri, Kadın ve Genç Girişimciler, TOBB Başkanımız M.Rifat Hisarcıklıoğlu öncülüğünde Anıtkabir'de Atamıza ziyaret gerçekleştirdi. HİZMET ŞEREF BELGESİ TAKDİM TÖRENİ Anıtkabir ziyaretinin ardından, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Hizmet Şeref Belgesi takdim töreni gerçekleştirildi. ATO'DA BULUŞULDUProgramlar, Ankata Ticaret  Odası'nda devam ederken, burada düzenlenen programa TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mestan Özcan ile Görüşmeler Gerçekleştirdi. Başkanımız Ahmet Çetin, burada bölgemiz hakkında Bakanlarımıza bilgiler vererek, Odamızın hedeflediği projeler ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.GENEL KURUL TAMAMLANDI16 Mayıs'ta TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde gerçekleşen Genel Kurula, Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, Yönetim Kurulu Üyemiz, TOBB Delegemiz Turgay Kaya ve TOBB Delegemiz Saim Buyruk katıldı.Komisyonların gerçekleştirdiği sunumların ardından Genel Kurul sona erdi. Başkanımız Ahmet Çetin, 80. Genel Kurulumuzun Herkese Hayırlı Olması Dileklerinde Bulundu.

Devamı...

Odamızdan Aşçı Yardımcılığı Kursu

Bölgemizde “Aranan Personel” sorununa çözüm amaçlı çalışmalarını sürdüren Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası, Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile aşçılığa ilgi duyan, yeni bir meslek sahibi olmak isteyen herkesin katılım sağlayabileceği Aşçı Yardımcılığı kursu açacak.Türkiye’nin üretim üssü olan Çerkezköy’de “aranan personel” sorununa çözüm amaçlı birçok çalışma gerçekleştiren Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası, bu alanda hazırladığı yeni bir çalışmasını daha hayata geçiriyor. Odanın ilgili meslek komitesi olan 14. Meslek Komitesi’nin girişimi ile Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde Aşçı Yardımcılı Kursu Açılacak.HALK EĞİTİM İLE İŞBİRLİĞİÇerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin’in de önemle üstünde durduğu mesleki eğitim alanında geçtiğimiz günlerde bir adım daha atılarak Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile de bir proje hayata geçirilmişti. Gerçekleştirilen bu adımın ardından hizmet sektörünü kapsayan 14. Meslek Komitesi, kendi meslek gruplarındaki üyelerin sorunlarına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Meslek Komitelerinin kendi üye gruplarına gerçekleştirdiği ziyaretlerde sektördeki en önemli eksiklerden bir tanesinin aşçılık alanında olduğunu tespit ederek bu alanda çalışmalarını başlattı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 14. Meslek Komitesi Komite Başkanı Kamil Canberk Atik, Komite Üyeleri Sedat Çolak, Abdullah Sezgin, İlker Sezen ve Şaban Kardeş,  Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi Müdürü Necmi Akman ile bir araya geldi. Gerçekleştirilen fikir alışverişleri sonrasında “Aşçı Yardımcılığı” kursu açılmasının sektör adına değerli bir adım olacağı kararlaştırıldı.  ÖN BAŞVURULAR BAŞLADIAşçılığa ilgi duyan ve bu sektöre kendini geliştirerek yeni bir meslek sahibi olmak isteyen herkesi katılım sağlayabileceği aşçı yardımcılığı kursuna katılmak isteyenlerin Aşçı Yardımcısı Kurs Talebi (google.com) linkte formu doldurarak başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Detaylı bilgi için 0 282 726 88 88 dahili 1250 tuşlanarak Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası ilgili personelinde bilgi alınabilecek. Kurs, başvurular yeterlilik sayısına ulaştıktan sonra başlayacak. 

Devamı...

Çerkezköy TSO İle İhracata Yolculuk

Odamızın, henüz ihracatla tanışmamış üyelerimizi ihracat ile tanıştırmak, ihracat yapanların ise pazarlarını genişletmek ve daha güçlü adımlarla yoluna devam etmeleri adına hayata geçirdiği ihracat programı: "İhracata Açılan Kapı: Çerkezköy TSO" ile üyelerimizin ihracat serüvenleri devam ediyor. Başladığı günden beri üyelerimizin ilgi ile takip ettiği programımız, birçok üyemize ihracat kapılarını açtı. Dış İlişkiler ve Proje birimimizin üyelerimizle birebir görüşmeler gerçekleştirdiği ihracat programımızda, Odamız üyesi TTI Lift Endüstri firmamız, ihracatını gerçekleştirdi. "EMİN ADIMLARLA"TTI Lift Endüstri Yetkilisi Emer Elsaadany, programımız ile ilgili yaptığı açıklamada: "TTI Lift olarak Çerkezköy'de Veliköy Mahallesinde asasör imalatı gerçekleştiriyoruz. TTI Group, asansörler, yürüyen merdivenler ve otomatik park sistemleri gibi güvenli hareket sağlayan makineler konusunda uzman bir tedarikçidir. 1995'ten beri müşterilerimizi güvenli hizmet ile buluşturuyoruz. İhracat ağımızı genişletmek group olarak başlıca hedeflerimiz arasında yer alıyordu. Bu süreçte Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası'nın İhracat Danışmanlık programı ile karşılaştık. Kendileri ile iletişime geçerek, ürünlerimizden, yaptığımız işlerden ve hedeflerimizden bahsettik. Odamızın çalışanları ile bir arada bir yol haritası oluşturduk ve bu harita üzerinde emin adımlarla ilerledik. Hedef pazarımızı oluşturduk. Sonrasında ise firmalarla iletişimizi sağladık. Olumlu geri dönüşler aldığımız firmalarla da iş ortaklığımızı gerçekleştirerek ihracatımıza başladık. TEŞEKKÜRLERİNİ İLETTİÜreticiler adına böyle verimli bir programı hayata geçiren Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin başta olmak üzere tüm Çerkezköy Tİcaret ve Sanayi Odası ailesine teşekkürlerimi iletiyorum." dedi.

Devamı...

Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası ile Türk Reasürans iş birliği ile Devlet Destekli Alacak Sigortası (DDASK) Paneli düzenlendi. NTV ekranlarında Noyan Doğan’ın moderatörlüğünde yayınlanan programa Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler ve Türk Reasürans Genel Müdür Yardımcısı Ali Sertaç Canal Katıldı.Programda, Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası hakkında katılımcılara bilgi verildi.  “TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK ÜRETİM ÜSLERİNDEN BİRİ”Programda bölgemiz ile ilgili bilgiler veren ve DDASK hakkında görüş ve önerilerini paylaşan Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, “Odamızda Sanayicimize, KOBİ’lere ve ticaret erbabına destek veriyoruz. Yaklaşık olarak odamıza bağlı 6 bin 950 üyemiz mevcut. Büyük ölçekli, orta ölçekli ve KOBİ düzeyinde küçük ölçekli üyelerimiz mevcut. Üyelerimizin farklı alanlarda olmasından dolayı Türkiye'nin en büyük üretim üslerinden biri olan bölgemizde aynı zamanda ticaretin de gelişmesi için sanayiyi desteklemekteyiz. Dört organize sanayi bölgesinde 141 bin SGK'lı çalışan mevcut. Türkiye'de de nüfus oranına bağlı olarak en fazla SGK'lı çalışan sayısı bölgemizde mevcuttur. Bunların yaklaşık olarak 85 bini Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde, diğerleri de Kapaklı Organize Sanayi Bölgesi, Yalıboyu Organize Sanayi Bölgesi ve Veliköy Organize Sanayi Bölgesi’nde. Yine sanayi olarak Saray’daki sanayi kuruluşlarımıza istihdam olanakları sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.“81 BİNE YAKIN ÇALIŞANIMIZ VAR”Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi hakkında bilgiler veren ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, “Bizim yaklaşık 4,2 milyar dolar ihracatımız ve 21 milyar dolar gibi bir üretim ciromuz var. Bildiğiniz gibi 2023 yılında 256 milyar dolar gibi bir ihracat rakamımız vardı, bunun da 12,5 milyar doları Tekirdağ ilinden, ilimiz bu alanda 5. sırada. Bunun da önemli bir kısmı Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'ne karşılandı. Şu anda mevcut 295 tane firmamız var. Bunların 44 tanesi yabancı sermayeli şirketlerimiz ve 81 bine yakın da çalışanımız var. Bunun yaklaşık yüzde 20'si de mavi ve beyaz yakalı. OSB’mizin doluluk oranı ise yüzde 92. Katma değeri yüksek üretim yapan firmalarımız var. Yoğun bir ilaç kümelenmesi var, 18 tane ilaç firmamız var. Türkiye, ilaç ihtiyacının yaklaşık yüzde 50'sini bölgemizden karşılıyor. Bunun dışında kanser ilaçları üretiliyor ki bunun da aynı şekilde yüzde 50'si bölgemizden karşılıyor. Bunun dışında beyaz eşya, elektronik, otomotiv sanayi var. Karma bir yapıya sahibiz. Biz başlangıçta tekstil ağırlıklı bir bölgeydik. Ama şu anda karma” ifadelerini kullandı. “ÇERKEZKÖY İLK 5’TE”Çerkezköy’ün DDASK için önemine değinen Ali Sertaç Canal, “Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortasını en çok kullanan bölgeler arasında ilk 5’te hem sigortalı açısından hem de teminat verdiğimiz alıcılar açısından. Burada KOBİ'ler özellikle sanayiye çok iş yaptıkları için iç içeler. Hem alıcı olarak hem de sigortalı olarak çok müşterimiz vardır. Alacak sigortası daha gelişmekte, çok yolu var. Çerkezköy’ün ilk 5’te olması bizim için çok önemli. Çerkezköy ölçeğine baktığınız zaman çok küçük bir kısım olarak değerlendirilebilir” ifadelerini kullandı. 

Devamı...

Almanya’da Potansiyel İhracat Fırsatları Görüşüldü

Üyelerimiz Odamızın Öncülüğünde, Almanya Hannover Messe Fuarı’ndaYönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve Oda Üyelerimiz ile birlikte, dünyanın en büyük makine ve elektrik mühendisliği fuarı Hannover Messe’yi Ziyaret Etti.Başkanımız Ahmet Çetin, “Üyelerimiz ile birlikte makine ve mühendislik alanında en önemli fuar olan Hannover Messe’deyiz. Burası üyelerimizin yeni ticaret fırsatları elde etmesi adına önemli bir nokta. Avrupa pazarına açılma konusunda önemli bir adım olacağını düşünüyorum. Fuarda yer alan yerli firmalarımızı da ziyaret ederek, hayırlı, bol ve bereketli kazançlar diledik. Başta üyelerimiz olmak üzere bu önemli fuarın herkese bol kazançlar getirmesini diliyorum.” ifadelerini kullandı.Heyetimiz burada, Hannover Başkonsolosu Gül Özge Kaya, İTO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şekip Avdagiç ile de bir araya geldi. Başkanımız Ahmet Çetin, Hannover Başkonsolosu Gül Özge Kaya’ya Odamız plaketini takdim etti.İHRACAT FIRSATLARI GÖRÜŞÜLDÜOdamız öncülüğünde düzenlenen Almanya iş gezimizde, iş insanları heyetimiz, Hamburg Ticaret Ateşemiz Yıldız Onur ile Ticaret Ateşimiz Emine Pelin Ferah ve Hamburg’da faaliyet gösteren türk iş insanlarımız ile bir araya geldi. Gerçekleşen programda Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, üretim üssü bölgemiz ile ilgili bilgiler verdi. Toplantıda, Hamburg’da faaliyet gösteren iş insanlarımız ile beraber potansiyel ihracat fırsatları hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. Tanıtımların ve yapılan değerlendirmelerin ardından Başkanımız Ahmet Çetin, Hamburg Ticaret Ateşeleri Yıldız Onur ve Emine Pelin Ferah’a odamız plaketini takdim etti.

Devamı...

Vize Başvuruları Odamızdan Yapılacak

Üyelerine hizmet konusunda yelpazesine her geçen gün bir yenisini ekleyen ve Oda bünyesine yeniliklerini dahil eden Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası, gerçekleştirdiği girişimler sonucunda Vize Hizmet Merkezi’nin Oda’da faaliyete geçmesini sağladı. Oda üyeleri, Yunanistan Cosmos Şengen Vize başvuruları Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’ndan gerçekleştirebilecek.Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası, genişleyen hizmet yelpazesine bir yenisini daha ekledi. K Türü Yetki Belgesi ve Dijital Takograf gibi üyelerine kolaylık kazandıracak birçok hizmeti; Tedarikçi Günleri ve İhracat Danışmanlığı gibi projeleri de üyelerinin ticari ilişkilerini güçlendirmeleri adına hayata geçiren Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası 1 Nisan’dan itibaren Yunanistan Kosmos Şengen Vize başvurularına da almaya başlayacak.“HİZMETLERİMİZ DEVAM EDECEK”Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, “Yunanistan Konsolosu Aris Radiopoulos’a gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerden bölgemizin durumunu, potansiyelini ve iş insanlarımız için vize işlemlerinin hızlıca çözüme kavuşmasının üyelerimize sağlayacağı artı değerden bahsettik. İş insanlarımızın, sanayicilerimizin ticaretin artması için komşu ülkeler ve Avrupa’ya açılması gerekiyor. Bunu daha kolay hale getirmek adına bir girişimde bulunduk ve sonuca ulaştık. Bölgede yaklaşık olarak 550 bin civarında nüfus olduğunu, bölgemizin birçok ilden daha büyük olduğunu, bunun yanında yaklaşık 1200 tane sanayicinin, 7 bin 500’e yakın üyemizin olduğunu dile getirdik. Taleplerimiz ve girişimlerimiz sonuç verdi. 1 Nisandan itibaren Odamız, vize hizmetlerini vermeye başlayacak. Pazartesi, Salı ve Çarşamba olmak üzere haftanın üç günü bu hizmet gerçekleştirilecek. İlerleyen süreçlerde gün ve işlem kısıtının artmasını da sağlayacağımızı umuyorum. Üyelerimiz için kazandırdığımız hizmet merkezimizin hayırlı uğurlu olmasını bol kazançlar sağlamasını diliyorum. Üyelerimiz ve bölgemiz için gelişmeye, geliştirmeye, yeni hizmetleri kendileri ile buluşturmaya devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Devamı...

Plovdiv TSO ile Kardeş Oda Protokolü İmzalandı

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi, Bulgaristan Plovdiv Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. İki ülke arasında ticaretin artması ve üyelerin yeni pazarlara açılmasını olanak sağlaması adına Çerkezköy TSO ile  Plovdiv TSO arasında “Kardeş Oda” protokolü imzalandı.Bulgaristan Plovdiv Ticaret Odasına düzenlenen programa Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Ogün Asıl, Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Narçın, Turgay Kaya, Ufuk Mangır, Evren Kahraman ve Bünyamin Fırat katıldı. Görüşmeye Plovdiv heyetinden ise; Plovdiv Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Angel Hronev, Yönetim Kurulu Üyesi Dobrina Prodanova, AB Projeleri Departmanı Elena Boyadzhieva, Trakia Economic Bölgesi Yöneticileri Plamen Panchev, Katya Staykova ve Parvomay Organize Sanayi Bölgesi İş Geliştirme Müdürü  Angel Papazov katıldı. ODA VE BÖLGE TANITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİÇerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası ile bölgenin genel durumu ve gelişmişlik düzeyinden bahseden Oda Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, ikili ilişkilerin artmasının ticarette sağlayacağı artılara da değindi. Başkan Ahmet Çetin, “Komşu iki ülke arasında ikili ilişkilerin iyi düzeydi olması önemli. İki taraf için de yeni ticari anlaşmaların sağlanması, üyelerin yeni pazarlara açılması adına önemli. Bugün burada bu ticari anlaşmaların oluşmasına zemin hazırlamak adına bir aradayız. Ülkemizin üretim üslerinden bir tanesi olan sanayimizin, üyelerimizin etkinliğini arttırmalarını hedefliyoruz. Odamızda da bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz birçok faaliyet bulunuyor. Plovdiv Ticaret ve Sanayi Odası ile imzaladığımız kardeş oda protokolü ile bölgeler arası ticaretin artmasına vesile olacağız. Yeni işbirlikleri oluşturacağız. Gerek fuarlarda gerek ticari anlaşmalarda birlikte birbirimize güç katacağımıza inanıyorum.” İfadelerini kullandı.Başkan Ahmet Çetin, ayrıca ev sahiplikleri nedeniyle Plovdiv Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Angel Hronev’e teşekkürlerini ileterek Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası plaketini takdim etti.

Devamı...

"KADININ GÜCÜ" İLE 8 MART KUTLANDI

TOBB Tekirdağ Kadın Girişimciler Koordinatör Odası Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası ile TOBB Tekirdağ Kadın Girişimciler İcra Kurulu iş birliği ile düzenlenen “Kadının Gücü” paneli, oyuncu Ece Dizdar ve bölgemizin girişimci kadınlarının katılımı ile gerçekleşti.Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, Çerkezköy Kaymakam’ı Nazmi Günlü, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürü Cengiz Vatanel, Çerkezköy TSO Yönetim Kurulu Üyeleri, TOBB Tekirdağ Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Ayben Erdoğan Yavuzşen ve Kurul Üyeleri, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve davetliler katıldı.“TÜM GÜÇLÜ KADINLARIMIZIN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NÜ KUTLUYORUM”Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan TOBB Tekirdağ Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Ayben Erdoğan Yavuzşen, konuşmasına başlamadan önce Tekirdağ Kadın Girişimciler İcra Kurulu Üyelerini tek tek sahneye davet ederek, tanıttı. Kadın Girişimciler İcra Kurulu’nun 2023-2024 döneminde tüm kadınlara umut ve basamak olmayı dileyen Yavuzşen, “Kadının gücünü gösteren, birbirini gören, duyan, kollayan, cesaretlendiren, tüm karar süreçlerinde varlığıyla etkin rol aldığı bir dünya yaratan tüm emekçi kadınlarımızın, tüm güçlü kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” ifadelerini kullandı.8 MART’I ANLATTIÇerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcısı Nazan Çoban da “8 Mart 1857’de ABD’de 40 bin dokuma işçisi kadın, oldukça ağır çalışma şartları ve düşük ücret sebebi ile greve çıkmıştır. Yapılan gösterilere polisler çok sert tedbirler almış, bu olaylar esnasında çıkan yangında 129 kadınımız can vermiştir. Bu olaydan sonra medeni dünya ülkelerinde 8 Mart günü, Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Biliyoruz ki kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Kadının ilerlemesi, sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadın sorunu değildir. Bu konu, sürdürülebilir, adil ve kalkınmış bir toplumu inşa etmenin tek yolu olup, politik, sosyal, ekonomik, kültürel ve çevresel güvenliği başarmanın da ön koşuludur. Demokratik, ileri bir toplum için, kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk gibi alanlarda fırsat eşitliğinden yararlanması şarttır” dedi.“GİRİŞİMCİLİK, CESARET VE ÜRETKENLİK GEREKTİREN BİR MACERADIR”Programda açılış konuşmasını gerçekleştiren Çerkezköy TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, “Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Haftasında sadece kadınların başarılarını ve toplumdaki rollerini kutlamak için değil, aynı zamanda girişimcilik ruhunu taşıyan cesur kadınların sayısının artmasına vesile olmak amacıyla da buradayız. Girişimcilik, cesaret ve üretkenlik gerektiren bir maceradır. Bu serüvende karşılaşılan her zorluk, girişimcilik ruhunu biraz daha güçlendirir. Bugün burada bulunan her bir kadın girişimci, sadece kendi hayatında değil, toplumumuzda da pozitif değişim yaratma gücüne sahiptir.” dedi.“ZORLUKLARI GÖRMEZDEN GELEMEYİZ”Kadının iş dünyasında yaşadığı zorlukların görmezden gelinemeyeceğini ifade eden Başkan Ahmet Çetin, “Biz, Ticaret ve Sanayi Odası olarak, kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamımızdaki yerini güçlendirmek için çalışıyoruz. Kadınlar, iş dünyasında sadece sayısal birer katılımcı değil, aynı zamanda yenilikçi fikirlerin, sürdürülebilir çözümlerin ve kapsamlı büyümenin öncüleridir. Kadınların katkıları olmadan, iş dünyamızın başarısı eksik kalır. Bugün, kadınların iş dünyasındaki başarı hikayelerini kutlarken, karşılaştığı zorlukları da görmezden gelemeyiz. Bu zorlukların üstesinden gelmek, yalnızca adil bir iş dünyası değil, aynı zamanda daha yenilikçi ve kapsayıcı bir toplum inşa etme amacımıza da hizmet edecektir.” şeklinde konuştu.“TÜM KADINLARIN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN”Başkan Ahmet Çetin konuşmasının son kısmında, “Unutmayalım ki, güçlü toplumun simgesi olan kadınlar ile birlikte hareket ettiğimizde, sadece kendi geleceğimizi değil, gelecek nesillerin de yönünü değiştirebiliriz. Kadının yer almadığı bir toplumun kalkınması, medeniyet seviyesine ulaşması, gelişmesi ve güçlü toplumlar arasında yer alması düşünülemez.  Hayatın her alanında toplumun aynası olan geliştiren, üreten, yol gösteren ve yılmadan azimle çalışarak kendi ayakları üstünde duran tüm kadınların 8 Mart dünya kadınlar günü kutlu olsun.” ifadelerini kullandı.KADININ GÜCÜAçılış konuşmalarının ardından panelistler Oyuncu Ece Dizdar, Ayfelks Yöneticisi Güllden Nacar, IDF Aktif Kimya sahibi Seçil Kaplan, Avukat Minel Sayın Ağır, Psikolog Meryem Yılmaz Atik ile Trakya Üreten Kadın Kooperatifi’nden “Tarhana ve Mercimek Anne” olarak bilinen Gülsen Turhanlı ve Nurcan Topuz sahneye davet edildi. Panelistler, “Kadının Gücü”, “Rol Model Kadın”, “Yönetici Kadın”, “Girişimci Anne”, “Kadın Hakları”, “İş Hayatında Kadının Psikolojisi” konularında konuşmalarını gerçekleştirdi. İş hayatında yaşadığı zorlukların yanı sıra “Kadının Gücü” konulu konuşmasını gerçekleştiren ve Çerkezköy’e ilk defa geldiğini belirten ünlü oyuncu Ece Dizdar, “Çerkezköy’e ilk kez geliyorum. Burada sizlerle olmak çok güzel. Bu panelin düzenlemesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Devamı...

Çerkezköy TSO Yönetim ve Meclisi Ankara´da

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, Meclis Başkanımız Hacı Mehmet Erdoğan, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Meclis Üyelerimiz ve Genel Sekreterimiz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizde (TOBB) Düzenlenen Meclis Üyeleri Bilgilendirme Seminerine Katıldı.Seminerde, TOBB’un Kurumsal Yapısı ve Faaliyetleri, İş Dünyasına Yönelik Faaliyetler, Ülkemiz Ekonomisindeki Gelişmeler, Protokol Kuralları, Karar Alma Süreçlerinde TOBB’un Rolü, Devlet Destekli Alacak Sigortası Sistemi, Küresel Gelişmeler ve Türkiye, Ekonomide Görünüm, Yeşil Dönüşüm gibi birçok Konuda Bilgilendirmeler Yapıldı.TOBB Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri 2. GünYönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, Meclis Başkanımız Hacı Mehmet Erdoğan, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Meclis Üyelerimiz, TOBB Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanımız ve Genel Sekreterimizin Katılımı ile Meclis Üyeleri Bilgilendirme Seminerinin 2. Günü Tamamlandı.Seminerin 2. Gününde, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Ziyaret Edildi. Ziyarette Gerçekleştirilen Bilgilendirmenin Ardından TOBB’da Bilgilendirme Seminerlerine Geçildi.Başkanımız Ahmet Çetin, Seminerlerin Oldukça Faydalı Geçtiğini, Yapılan Değerlendirmelerin Üyelerimize de Aktarılacağını ve Edinilen Fikir Alışverişleri Sonrasında Odamızda da Uyarlamalar Yapılabileceğini İfade Ederek, Başta TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu Olmak Üzere Emeği Geçenlere Teşekkürlerini İletti.Anıtkabir ZiyaretiYönetim Kurulumuz ve Meclis Üyelerimiz, TOBB'da gerçekleşen eğitimlerin tamamlanmasının ardından Çerkezköy dönüşü öncesinde  Anıtkabır ziyareti gerçekleştirdi.

Devamı...