ODA HABERLERİ

Mekansal Strateji Planı toplantısı gerçekleşti

Tekirdağ Valimiz Sayın Aziz Yıldırım Başkanlığı’nda gerçekleşen Mekansal Strateji Planı toplantısına Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet Çetin ve Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Ufuk Mangır, katılım sağladı.Valimiz Sayın Aziz Yıldırım’ın açılış konuşmasını gerçekleştirdiği programda Mekansal Strateji Planı kapsamında, İlimizde tespit edilen “Potansiyel Sanayi Alanları” konulu sunum gerçekleştirildi. İslahtan gelen organize sanayi bölgelerinin genişleme potansiyellerinin yanı sıra ilimiz sanayisinin genel durumu ve ülkemiz sanayisi içerisindeki Tekirdağ’ın yeri de görüşüldü.“BÖLGEMİZ İLE İLGİLİ MAKRO PLANLARI İVEDİ OLARAK YAPMALIYIZ”Toplantıda söz alarak açıklamalarda bulunan Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ahmet Çetin, “Türkiye’nin en önemli üretim üslerinden biri olan bölgemizde, tüm STK’ların ve yerel yönetimlerin bir araya gelmesiyle, gelecek 30 yılın makro planlarının yapılması gerekmektedir. Gelecekte en büyük tehdit: yeraltı sularının hızla tükenmesi ve buna alternatif çözümler bulmalıyız. Şu anda pahalı olsa bile geleceğimiz açısından hayati önem taşıyan su sorununu çözüme kavuşturmalıyız. Meriç Nehri’nden Ege’ye dökülen, yıllık 5 milyar metreküp suyun, Türk tarafına düşen 2,5 milyar metreküpünün Trakya’daki çeşitli çukur alanlara taşınarak, faydalanılması hayati önemini taşıyor.” ifadelerini kullandı. Yapılacak olan makro planların sürdürülebilir olması gerektiğini dile getiren Başkanımız Ahmet Çetin, “Yeni sanayi planları yapılırken bu sorun dikkate alınmalı. Sayın Valimiz öncülüğünde, tüm değerli kurum ve kuruluşlarımız ile bir arada yürüteceğimiz çalışmalar ile bölgemizin değerine değer katacağımıza inanıyorum.” dedi.Toplantıya ayrıca Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanları, OSB Başkanları ve kurum müdürleri katıldı.

Devamı...

“Türkiye’nin geleceğinde Afrika kıtasının çok önemi var”

Afrika Ticaret Merkezi Kurucusu Utku Bengisu, “Afrika Pazar ve İhracat Fırsatları” başlıklı seminerde üyelerimizi Afrika’da oluşabilecek ihracat fırsatları ile ilgili bilgilendirdi. Bengisu, Türkiye’nin geleceğinde Afrika kıtasının çok önemli olduğunu ifade etti.Üyelerimize yönelik eğitim, seminer ve bilgilendirme toplantılarını sürdüren Odamız, ihracatta önemli bir yere sahip olan Afrika pazarında atılabilecek adımlar ile ilgili üyelerimizi bilgilendirdi. Odamız Konferans Salonunda gerçekleşen “Afrika Pazar ve İhracat Fırsatları” seminerine bu kıtaya ihracat yapma isteğinde olan üyelerimiz yoğun ilgi gösterdi. Seminere konuşmacı olarak katılan Afrika Ticaret Merkezi Kurucusu Utku Bengisu, üyelerimizin Afrika’ya ihracat konusunda akıllarında kalan soru işaretlerini giderdi.“ODAMIZ SİZLERE HİZMET VERMEK İÇİN HER DAİM HAZIRDIR”Seminerde açılış konuşmasını gerçekleştiren Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, “Odamız sizlere hizmet vermek için her daim hazırdır. Doğru Pazar, doğru müşteri, hangi konularda sorunlar yaşanabilir tüm sorularınızın cevaplarını Odamız ile iletişime geçerek bulabilirsiniz. Sizlere doğru bilgi vermeye biz her daim hazırız.” ifadelerini kullandı.Başkanımız Çetin’in ardından programa başlayan Bengisu, Afrika pazarında yer almanın önemine değinerek, “Ülkemiz, hızlı, esnek ve güvenli üretim yapan ülkeler arasında önemli yerde konumlanıyor. Ülkemizdeki üretimi Afrika’ya ihracat için diğer ülkelerin yanında bir alternatif olarak tanıtmak istiyoruz. Yeni nesil bir ihracat destek programı oluşturuyoruz. Şu an Afrika’daki nüfus 1.4 milyar. 2050 yılında bu sayının 2.2 milyar seviyelerinde olması bekleniyor. Dünyanın en büyük demografik gücü burası. Afrika’da da küçük ve orta ölçekli firmalar oldukça fazla.” dedi.“2023 YILI ROTAYI AFRİKA’YA ÇEVİRDİĞİMİZ BİR YIL OLMALI”Bizlerin de burada sahaya inip oradaki işletmelere dokunmamız gerekiyor. Gerçekten elde edilebilecek çok güzel fırsatlar barındıran bir kıta. Çerkezköy bölgemizden de iki firmanın Afrika kıtasında ihracı konusunda desteklerimiz oldu ve bir firmamız 5 yılda 2 milyon USD gibi bir ihracat rakamı yakaladı. Öncelikle ‘Tek şansım var, nokta atışı yapmam lazım’ gibi düşüncelerden uzaklaşmamız lazım. Çünkü sahaya indiğimiz zaman yaptığımız yatırımın karşılığını aldığınızı göreceksiniz. Afrika pazarında oluşan fırsatları değerlendirmemiz, oradaki KOBİ’ler ile temas halinde olduğumuz zaman inanın her şey sandığınızdan daha da kolay ilerleyecek. Bu kıtaya ziyaretler ya da orada çeşitli bağlantılar kurmak çok önemli. Ve kesinlikle İngilizce ya da Fransızca olarak tanıtım videolarınız olmalı. 2023 yılı rotayı Afrika’ya çevirdiğimiz bir yıl olmalı” ifadelerini kullandı.Üyelerimiz seminerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek merak ettikleri soruları Bengisu’ya yöneltti. Soru cevap kısmının ardından program sona erdi.

Devamı...

Ocak ayı meclisi gerçekleşti

Odamızın Ocak Ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanımız Hacı Mehmet Erdoğan Başkanlığında gerçekleşti.Odamız meclis salonunda Meclis Başkanımız Hacı Mehmet Erdoğan Başkanlığında gerçekleşen Ocak ayı meclisinde 5 ana gündem maddesi görüşüldü. Meclis Üyelerimiz Şaban Kardeş, Turgay Kaya, Gökay Keleşoğlu, Fikri Güzel, Kenan Aşer, Ali Çolak, İlker Öztürk, Hasan Çolak, Mecit Çoğal, Ersin Öztürk, Aydın Özrek ve Cihan Atak’ın meclis gündemine alınması için verdikleri dilekçe yeterli çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle kabul edilmedi. Yoklama, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan Ocak ayı meclisinde; gündemin 2. maddesinde yer alan Aralık 2022 gelir, gider ve bütçe izleme raporu ve mizanının ibra edilmesi görüşüldü. Gündemin ikinci maddesi, oy çokluğuyla kabul edildi. Gündemin 3. maddesinde yer alan 2022 yılı kesin mizan gelir, gider ve bilançonun ibra edilmesi oy çokluğu ile kabul edildi.BURS İÇ YÖNERGESİ OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİGündemin 4. maddesinde yer alan Oda karşılıksız burs iç yönergesi ile gündemin 5. maddesinde yer alan asansör ve yürüyen merdiven bakım azami fiyat talebi görüşüldü. İki madde de oy birliği ile kabul edildi. Gündemin 6. maddesinde yer alan ekmek azami fiyat talebi görüşüldü. Fırıncı üyelerimizden gelen talep doğrultusunda 200 gram ekmek azami fiyatının 6 TL olması oy çokluğu ile kabul edildi. “YÜKSEK İSTİŞARE KURULUMUZ DAHA SIK BİR ARAYA GELECEK”Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından söz alan Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, meclis üyelerimize bilgilendirmelerde bulundu. Başkanımız Ahmet Çetin, “Sizler de takip etmişsinizdir, kısa bir süre önce Yüksek İstişare Kurulumuz ilk toplantısını gerçekleştirdi. Bölgemizin önemli isimlerinin yer aldığı Yüksek İstişare Kurulumuz, bundan sonra sık sık bir araya gelecek ve üyelerimize fayda sağlayacak konularda görüş alışverişinde bulunacaklardır. Bizlere fayda sağlayacaklarına kuşkum yok” dedi. Odamızın dijital dönüşümü için de çalışmalara başlandığını ifade eden Başkanımız Çetin, “Üyelerimize hizmet kalitesini daha da arttıracak olan, gelişen teknolojiye ayak uydurmamızı sağlayacak dijital dönüşüm çalışmalarımız da başlamıştır.” ifadelerini kullandı. Dilek ve temenniler bölümünün ardından, meclis son buldu.

Devamı...

Odamız Yönetimi, TEBD toplantısında yer aldı

Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Ali Çolak, Evren Kahraman, Ufuk Mangır, Sedat Çolak ile Dış İlişkiler ve Proje Yöneticimiz Veysel Dönmez, Odamızın hazırladığı ve ilçe odalar arasında kabul edilen tek proje olan “İşletmeler İçin Avrupa Diyaloğunu Geliştirme” projesinin de yer aldığı Türkiye AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi (TEBD) Kapanış Toplantısı’na katıldı.İstanbul’da düzenlenen ve Türkiye AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi (TEBD) Kapanış Toplantısı, EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı ve TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu, EUROCHAMBRES CEO’su Ben Butters ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’un da katıldığı programda proje ile Türkiye-AB iş dünyası arasındaki diyaloğa ciddi katkılar verildiğini vurguladı.Gerçekleşen programda bir konuşma gerçekleştiren TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Yeşil dönüşüm konusunu proje öncelikleri arasına dahil ettik. Yeşil dönüşüm gündemi kapsamında en çok etkilenecek sektörlerle birlikte çalıştık. Bu konudaki çalışmalarımızın sonuçlarını da rapor haline getirdik. Aynı zamanda, Türkiye-AB iktisadi ilişkileri hakkındaki görüşleri ortaya koyan saha çalışmaları yaptık. AB üyesi ülkelerin işletmeleri ve Ülkemizdeki firmalara ayrı ayrı anketler uyguladık. Bu çalışmalarda, Türkiye-AB iktisadi bütünleşmesinin ulaştığı derinliği memnuniyetle bir kez daha tespit ettik. Türkiye-AB iktisadi ilişkilerinin gelişmesine iş dünyasının desteğinin devam ettiğini teyit ettik. Ticaret Bakanımız ve Avrupa Komisyonu Komşuluk ve Genişlemeden sorumlu üyesinin katılımıyla, Türkiye-AB Yüksek Düzeyli İş Diyaloğu toplantısını gerçekleştirdik. Kısacası, Proje sayesinde Türkiye-AB iş çevrelerinin birlikte çalışma isteğini somut uygulamalarla bir kez daha göstermiş olduk” dedi.TEBD Nedir?Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (EUROCHAMBRES) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde yürütülen Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu (TEBD) projesi ile Türkiye’den ve AB’den Ticaret ve Sanayi Oda/Borsalarını bir dizi faaliyet ile destekleyerek, etkinlikler yürüterek iş dünyası diyaloğunu geliştirme fırsatları sağlanıyor.Avrupa Birliği ve Türk iş çevrelerinin entegrasyonunu teşvik eden TEBD projesi, Türkiye-AB ilişkilerinin sağladığı fırsatlar, iş imkanları ve zorluklar ile Türkiye ve AB arasındaki Gümrük Birliği’nin modernizasyonu konusunda daha fazla farkındalık oluşturuyor.

Devamı...

Başkanımız Çetin, “Bölgemizin geleceğini birlikte kurgulayalım”

Odamız bünyesinde kurulan Yüksek İstişare Kurulu, ilk toplantısını gerçekleştirdi. Bölgenin sanayi ve ticaret alanında önde gelen iş insanlarının yer aldığı Yüksek İstişare Kurulumuzun tanıtım toplantısında konuşan Odamız Yönetim Kurulu ve Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, “Bölgemizin 30 yıllık planlarını oluşturmalıyız. Bölgemizin geleceği birlikte kurgulayalım. Önümüzde büyük bir plan her zaman olmalı.” İfadelerini kullandı.Meclis Salonumuzda ilki gerçekleşen Yüksek İstişare Kurulumuzun tanışma toplantısına, kurulda yer alan; Abdülgani Yüce, Akif Başkurt, Aret Marancıoğlu, Ayhan Arslan, Cengiz Serin, Ercan Temiz, Eyüp Sözdinler, Faruk Balkan, Gülnur Kocaçınar, İsmail Darcan, İsmet Bilecen, Kadir Uz, Mehmet Ceylan, Mehmet Karaçoban, Mesut İşlek, Metin Güler, Mustafa Algur, Nuran Kaya, Suat Nejat Öney, Vehbi Demirtaş, Zafer Avcılar ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz katıldı.“BÖLGEMİZİN SANAYİ VE TİCARET İLE BİRLİKTE, YAŞANIR KENT OLMASINI SAĞLAMALIYIZ”Toplantıda açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkanımız Çetin, Yüksek İstişare Kurulu’ndaki İş insanlarının öneminden bahsetti. Makro planlamaların önemine de değinen Çetin, “Öncelikle hepiniz, sadece odamız ve bölgemiz için değil aynı zamanda ülkemiz için çok önemli isimlersiniz. Bizler, bu masanın etrafında, bir arada, geleceğe yön verecek planları oluşturmalıyız. Bölgemiz için daha iyisini yapmak ve bölgemiz ile ilgili geleceği planlamak için buradayız. Hedefimiz: sizler ve diğer STK’ların desteği ile bölgemizi 30 yıllık makro planlarla yaşanılabilir bir konuma getirebilmek. Bölgemizi sürdürülebilir, yaşanabilir bir halde; sanayi ve ticaret ile bir arada büyütmeliyiz. Yaşanır olmaktan da kopmadan, bölgeyi geliştirmek ve planlamak hedefindeyiz. Bölgemizin sanayi ve ticaret birlikte, yaşanır kent olmasını sağlamalıyız. Bunların sağlanmaması durumunda, 30 yıl sonra Çerkezköy Kapaklı, Saray, kocaman bir köy olarak kalır. Çerkezköy OSB, sanayinin ilk adımlarının atıldığı yer. İlk adımlar atıldığında Çerkezköy ve Kapaklı’nın nüfusu 12.500. 30 yıl sonra burası yaklaşık 50 bin nüfusta olur diye düşünerek hareket edilmiş ama bugün Çerkezköy ve Kapaklı 400 bine yaklaşan nüfusa sahip. Şu anki toplam, o dönem düşünülen rakamın 8 katı büyüklüğüne ulaşmış durumda. Organizemiz hala daha büyümeye, ülkemize ve bölgemize değer katmaya devam ediyor.” dedi.“SİZİN BİLGİ VE TECRÜBELERİNİZE İHTİYACIMIZ VAR”Yüksek İstişare Kurulumuzun bilgi ve tecrübelerinin önemine değinen Yönetim Kurulu Başkanımız Çetin, “Geleceğimizi iyi bir şekilde planlarsak ilçelerimizi, ticaret ve sanayinin birlikte olduğu bir bölge haline getirebiliriz. Bu geleceği planlayacak olan bu masanın etrafındaki değerli iş insanları, yerel yönetimlerimiz ve STK’lardır. Bu bizim lüksümüz değil, eğer ki gelecekte burada yaşamak istiyorsak el birliği ile bunu başarmak zorundayız.  Hepsinin haricinde yönetimimize ve meclisimize de destek vermenizi rica ediyorum. Sizin bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacımız var. Bunun yanı sıra hedeflerimizden bir tanesi de dijital dönüşüm. Dijital dönüşümü tamamlamamız lazım. Yapacak çok işimiz var. Sanayinin ve ticaretin en iyi şekilde temsil edilmesi için buradayız. Yapacağımız çalıştaylarda önerileriniz ile bölgemizin geleceğini planlayacağız. Bölgemizin geleceği birlikte kurgulayalım. Önümüzde büyük bir plan her zaman olmalı.” ifadelerini kullandı.Genel Sekreter Yardımcımız Seçkin Bayraktar Yüksek İstişare Kurulumuzun Çalışma Usul ve Esasları hakkında bilgiler verdi.GÖRÜŞ VE ÖNERİLER PAYLAŞILDIYüksek İstişare Kurulumuzun Çalışma Usul ve Esaslarının aktarılmasının ardından kurul üyelerimiz, bölgemiz ile ilgili gerçekleştirilebilecek çalışmalar ve atılabilecek adımlar konusunda görüş ve önerilerini paylaştı. Dilek ve temenniler bölümünün ardından Yüksek İstişare Kurulumuzun ilk toplantısı sona erdi. 

Devamı...

Çetin: 2023 yılı üyelerimize ve bölgemize hizmet yılı olacak

Odamız Yönetim Kurulu, bölgemizin basın mensupları ile yılsonu kahvaltı programında bir araya geldi. Gerçekleşen toplantıda bölgemiz ile ilgili atılacak adımlar ve gerçekleştirilecek hedefler konusunda bilgiler paylaşıldı. Yönetim Kurulu Başkanımız Çetin, “2023 yılı, Yönetim Kurulumuz ve Meclis Üyelerimizin çalışmaları ile Cumhuriyetimizin 100. Yılında, planladığımız gibi üyelerimize ve bölgemize hizmet yılı olacak” dedi.Odamızda düzenlenen programa Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Mustafa Ogün Asıl,  Yönetim Kurulu Üyelerimiz Ufuk Mangır, Bünyamin Fırat, Ali Çolak, Sedat Çolak, Evren Kahraman, Ümit Süthan, Özgür Sönmez ve bölgemizde görev yapan basın mensupları katıldı.Programda yerel basının kamuoyunu aydınlatmadaki önemine değinen Başkanımız Çetin, “Kamuoyunun doğru bilgiye ulaşması adına basın emekçilerimize büyük iş düşüyor.  Basınımızın yaptığı yapıcı eleştiriler de bizler için ayrıca önemli. Farklı düşüncelerin olduğu ortamda doğruya daha kısa sürede ulaşabiliriz. İyi niyetle yapılan eleştirileri dikkate almalıyız ve değerlendirmeliyiz.” ifadelerini kullandı.“BÖLGEMİZ İLE İLGİLİ MAKRO PLANLARI YAPAN TARAF BİZLER OLMALIYIZ”Planlamanın önemine değinen Başkanımız Çetin, “Ülkemizin en önemli üretim üslerinden olan bir bölgede yaşıyoruz. Ve bu bölge için makro planlar oluşturmalıyız. Bölgemiz ile ilgili planları yapan taraf biz olmalıyız. Yüksek istişare kurulumuz, belediyeler, sivil toplum kuruluşları, OSB yönetimleri ve kamu hep bir arada olursak bölgemizin büyümesi, güçlenmesi ve kalkınması için oluşturacağımız makro planları gerçekleştirebiliriz. Bölgemizin bu önemli kurum ve kuruluşları bu planlamanın dışında kalır ve planları yapan taraf biz olmazsak yapılan planlardan rahatsız oluruz. Bölgemizi daha da yaşanılabilir hale getirmek için hep birlikte çalışmalıyız. Cumhuriyetimizin 100. yılında bölge potansiyelimizin iyi kullanılması esnaf, sanayici, tüccar ve bölge halkımız dahil kısaca her kesime değer katacaktır. ” dedi. “2023 YILI BİZLER İÇİN DE OLDUKÇA YOĞUN GEÇECEK”2023 yılının yoğun bir yıl olacağını ifade eden Başkanımız Çetin, “Atacağımız her adım bir plan ve program dahilinde olmalı. Kervanı yolda düzmeye çalışırsak çok zorluk çekeriz. Büyük ölçekli planlar oluşturarak kamuyu da buna dahil etmeli ve bu yönde hareket etmeliyiz. 2023 yılı bizler için de oldukça yoğun geçecek. 2023 yılı üyelerimize hizmet yılı olacak. Birçok projemizi hayata geçirmek için adımlarımızı atmaya başladık ve hepsini de başarılı bir şekilde sonuçlandıracağız. Yerel yönetimler, OSB’ler ile STK’ların yanı sıra liseler ve üniversitelerle de ortak projeler yürütüp bölgemiz istihdamına, ara eleman konusuna çözüm bulacağız. Sanayicilerimizin ana merkezlerini de bölgemize çekmesi için vergi dairelerinin de büyük mükelleflere hizmet verebilecek derecede olması için girişimlerimiz olacak .” ifadelerini kullandı.“SONUÇ ALANA KADAR DA İLETMEYE VE GÖRÜŞMEYE DEVAM EDECEĞİZ”Odamız üyesi esnaflar için kredi kolaylığı konusunu Ankara’da gerçekleşen ziyaretler esnasında dile getirdiğini ifade eden Başkanımız Çetin, “Esnafımızın da krediye daha kolay ulaşabilmesi için isteklerimizi Ankara’da gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde belirttik. Hem Meclis Başkanımıza hem Milletvekillerimize hem de TOBB Başkanımıza konuyu ilettik. Bir sonuç alana kadar da iletmeye ve görüşmeye devam edeceğiz.” dedi.EĞİTİM VAKFI KURULMASI SON AŞAMADAEğitime yapılan destekler ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkanımız Çetin, “Oda olarak eğitim alanında birçok destek verildi. Bundan sonra da bu sistemi bir eğitim vakfı kurarak devam ettirmek istiyoruz. Kanunlar kapsamında bir sorun yaşamazsak vakıf üzerinden eğitim alanına daha çok destek sağlayabileceğimizi düşünüyorum. Bu şekilde hayırsever iş insanlarımızı da eğitim desteğinin içine çekmiş olacağız.” şeklinde konuştu.Başkanımız Çetin, son olarak 2023 yılının ülkemize ve dünyaya sağlık, mutluluk, huzur, barış ve bol kazanç getirmesi temennilerinde bulundu.

Devamı...

Başkanımız Ahmet Çetin´den yeni yıl mesajı

Üyelerimize seslendiği bir yeni yıl mesajı yayımlayan Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin: Değerli üyelerimiz, Her yeni bir yıl yeni umutları, yeni başlangıçları ve yeni beklentileri beraberinde getirmektedir. Pandemi nedeniyle tüm dünyada yaşanan ekonomik daralma ve dalgalanmanın yükünü üzerimizden atmaya çalıştığımız esnada ortaya çıkan Ukrayna – Rusya savaşı yeni bir belirsizliğin, soru işaretlerinin de nedeni oldu. Tüm dünyayı etkileyen bu üzücü olaylara rağmen; Ülkemizin en büyük üretim üslerinden biri olan sanayi bölgemizde çarkların dönmesini sağlayan tüm emekçilerimize, işverenlerimize teşekkür ediyorum. Bütün zorluklara rağmen istihdam oranını düşürmeyen, üretimi sürdüren, gerçekleştirdikleri ihracatlar ile bölgemiz ve ülkemiz ekonomisine değer katan tüm sanayicilerimizi ve bütün bu zorlukların yanında bölgemizin kalkınması adına emek sarfeden, bölgemiz ticaretini ayakta tutan esnaflarımızı da şahsım ve Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Oda yönetimi adına kutluyorum."ATA'MIZIN HEDEFLERİNE YAKIŞAN BİR YOL İZLEYECEĞİZ" İş dünyamızın saygıdeğer neferleri fikirlerini benimsediğimiz, yolumuza ışık olarak gördüğümüz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda, Cumhuriyetimizin 100. Yılında Ata’mızın hedeflerine yakışan bir yol izleyeceğiz."ÇAĞA AYAK UYDURAN, DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜNÜ TAMAMLAMIŞ BİR ODA OLACAĞIZ"Çağa ayak uyduran, dijital dönüşümünü tamamlamış bir Oda olacağız. Üyelerimizin de değişen ve gelişen dünyaya en hızlı şekilde adapte olabilmeleri için tüm çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Hazırlıklarını gerçekleştirdiğimiz mikro planlarımızı devreye sokacağız. İnanıyorum ki atacağımız adımlar esnafımızı, tüccarımızı ve sanayicimizi daha da güçlü kılacak. Ülkemiz adına önemli bir konuma sahip olan bölgemizde makro planların gerçekleşmesi için de el birliği ile çalışacağız. Yerel Yönetimlerimiz, OSB’lerimiz, Esnaf Odalarımız, Sivil Toplum Kuruluşlarımız, Kurumlarımız ve tabii ki Odamız ile birlikte, hep bir arada bölgemizin geleceğini planlayacağız. Güçlü sanayisi ile talep edilen bir konuma dönüşen bölgemizin bu hıza uyum sağlaması ve bu talebi karşılayacak makro planları belirleyerek hayata geçirmesi elzemdir. Bunu da hep birlikte başaracağımızdan şüphem yok.Bu vesile ile 2023 yılının Ülkemize, Milletimize ve tüm insanlığa huzur, sağlık ve mutluluk getirmesini temenni eder, herkesin yeni yılını kutlar,  sevgi ve saygılarımı sunarım.

Devamı...

Milletvekili Mustafa Yel´den Odamıza ziyaret

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Sayın Mustafa Yel, Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin’e iade-i ziyarette bulundu.İlçe Yönetimi ile birlikte ziyaretini gerçekleştiren Milletvekili Sayın Mustafa Yel’i Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve Meclis Üyelerimizin katılımı ile birlikte Odamız’da ağırladık.Bölgemiz adına gerçekleştirilebilecek çalışmaların da görüşüldüğü toplantıda Başkanımız Çetin, “Sadece bölgemiz değil ülkemiz için de oldukça önemli bir konumda olan Çerkezköy, Kapaklı ve Saray ilçelerimiz için kısa sürede hayata geçirebileceğimiz mikro projelerimizi gerçekleştireceğiz. Dijital dönüşümünü tamamlamış ve gelişen teknolojiyi yakından takip ederek, Odamıza uyarlayacağız. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Bölgemiz için büyük öneme sahip olan makro planların da oluşturması konusunda tüm OSB yönetimleri, STK’lar ve Yerel Yönetimler bir arada çalışmalıyız. Bizler üyelerimize köprü vazifesi görüp ihtiyaçlarına göre mihmandarlık yaparak yardımcı olmak için buradayız. Her platformda üyelerimizi temsil etme gayesiyle yönetime geldik. Siz sayın Vekilimizin de bu önemli projeleri hayata geçirmek için bize destek olmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.Öncelikle yeni görevlerinde Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin ve Yönetim Kurulumuza hayırlı olsun dileklerini ileten AK Parti Tekirdağ Milletvekili Sayın Mustafa Yel, bölgemizin gelişimi için gerçekleştirilecek projelerde desteklerinin süreceğini ifade etti.Görüşmelerin ardından Başkanımız Çetin, nazik ziyaretleri, başarı dilekleri ve desteklerinden dolayı Milletvekili Sayın Mustafa Yel ve ilçe yönetimine teşekkürlerini iletti.

Devamı...

2023 yılı tahmini bütçe: 25 milyon

Odamız Aralık ayı Meclis toplantısı, Meclis Başkanımız Hacı Mehmet Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleşti. Odamızın 2023 yılı tahmini bütçesi 25 milyon 125 bin 266 TL olarak açıklandı.Meclis Salonumuzda gerçekleşen toplantı, yoklama, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından başladı. Gündemin ikinci maddesinde yer alan 2022 Kasım ayı gelir gider bütçe izleme raporu ve mizanını ibrası görüşüldü. Madde oy birliği ile kabul edildi. Bir diğer gündem maddesi olan 02.04 personel giderleri faslına aktarım yapılması görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.Hakem, bilirkişi ve eksper listelerinin onaylanmasını içeren gündemin dördüncü maddesi, oy birliği ile kabul edildi. Gündemin beşinci maddesinde yer alan 2023 yılı tahmini bütçenin görüşüldü. Gerçekleştirilen sunumda Odanın 2023 yılı tahmini bütçesinin 25 milyon 125 bin 266 TL olduğu açıklandı. Madde, oy çokluğu ile kabul edildi.Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından dilek ve temenniler bölümünde Meclis Üyelerimiz tarafından yöneltilen sorular, Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin ve Meclis Başkanımız Hacı Mehmet Erdoğan tarafından cevaplandı. Dilek ve temenniler bölümünün ardından, Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin ve Meclis Başkanımız Hacı Mehmet Erdoğan, yeni yılın ülkemize ve tüm dünyaya barış, huzur, mutluluk ve bol bereket getirmesi dileklerinde bulundu. Gerçekleşen yeni yıl tebriklerinin ardından meclis son buldu.

Devamı...

2 MİLYON TL’LİK DESTEK PROGRAMI ODAMIZDA ANLATILDI

KOBİGEL - KOBİ Gelişim Destek Programı bilgilendirme toplantısı, üyelerimizin katılımıyla Odamız Konferans Salonunda gerçekleşti. KOSGEB’in 2 milyon TL’yi bulan destek programları anlatıldı.Programa KOSGEB Tekirdağ İl Müdürü Ceyhan Bahadır Karataş, KOBİ Uzman Yardımcısı İsmail Taha Çeykel ve üyelerimiz katıldı. Toplantıda Gelişim Destek Programı 2022 Yılı Proje Teklif Çağrıları anlatıldı. KOBİ’lerin rekabet güçlerinin ve verimliliğinin artırılması temalı, toplam destek üst limiti dijitalleşme temalı çağrılarda 2 milyon TL, rekabetçiliğin ve verimliliğin arttırılmasına yönelik olan çağrıda ise 1.5 milyon TL’yi bulduğu ifade edildi..Toplantıda sunumu gerçekleştiren KOBİ Uzman Yardımcısı İsmail Taha Çeykel, programında amaç ve hedeflerinden bahsetti. Çeykel, “ Amaç ve gerekçe Ülkenin ulusal ve uluslararası hedefleri doğrultusunda, küçük ve orta ölçekli işletmelerin, ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin arttırılması, KOBİ’lerin rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi, amacıyla hazırlayacakları projelerin desteklenmesidir.” dedi.İMALAT SEKTÖRÜİmalat sanayi sektöründe dijitalleşme sürecine katkı sağlayabilecek yerli teknoloji geliştiricisi KOBİ’lerin desteklenmesi çağrısı ile ilgili bilgilendirme yapan Çeykel, “İmalat sanayi sektöründeki KOBİ’ler, üretim ve ilişkili iş süreçlerinde dijital teknolojilerden yararlanmaları halinde imalat hızı ve verimliliklerinde önemli iyileştirmeler sağlayabilmektedir. Sanayide dijital dönüşümün Türkiye’de başarıyla gerçekleştirilmesi, bu konuda yetkin teknoloji geliştiricisi KOBİ’lerin varlığına bağlıdır. 2022 – 01 sayılı Proje Teklif Çağrısının genel amacı, ‘Yerli ve yetkin dijital teknoloji geliştiricisi KOBİ envanterini genişletmek’tir. Akıllı dijital teknolojilerin imalat sanayi sektöründe yaygınlaşması için bu teknolojilerin ‘erişilebilir’ hale getirilmesi stratejik müdahale alanı olarak belirlenmiştir. Akıllı dijital teknolojiler geliştirme alanında faaliyet gösteren KOBİ’lerin mevcut portföylerinde bulunan ürün / yazılımlarında tasarımsal iyileştirme, kullanım alanını genişletme, farklı teknolojilere entegrasyon, sektörel ihtiyaçlara uyarlama, modül ekleme, işlev optimizasyonu vb. iyileştirmeler yapmaları ve / veya geliştirmiş oldukları ürün / yazılımları ticarileştirmeleri KOSGEB tarafından desteklenecek ve bu şekilde; sanayi sektörümüz yetkin teknoloji tedarikçisi KOBİ’ler aracılığıyla bu teknolojilere erişebilecektir.” ifadelerini kullandı. Programın destek üst limitinin 2 milyon TL olduğu açıklandı.DİJİTAL TEKNOLOJİLERİmalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin üretim ve ilişkili iş süreçlerinde dijital teknolojilerden yararlanma düzeyinin arttırılması çağrısı ile ilgili Çeykel, “İmalat sanayi sektöründeki KOBİ’ler, üretim ve ilişkili iş süreçlerinde dijital teknolojilerden yararlanmaları halinde üretim hızlarını, etkinliklerini ve verimliliklerini iyileştirebilmektedir. 2022 – 02 sayılı Proje Teklif Çağrısının genel amacı, ‘İmalat sanayi KOBİ’lerinin, yerli teknoloji geliştiricilerle işbirliği öncelikli olmak üzere dijitalleştirilmiş iş süreci sayısını arttırmak’tır. İmalat sanayi sektöründeki KOBİ’ler, ‘Uygun Proje Konuları’ bölümünde belirtilen imalat sanayi sektörüyle ilişkili 8 dijital teknolojiden biri veya birkaçını birlikte üretim ve ilişkili iş süreçlerine adapte etmek için proje sunabilecektir.” dedi. Programın destek üst limitinin 2 milyon TL olduğu belirtildi.REKABET GÜCÜ VE VERİMLİLİĞİ ARTTIRILMASIÇeykel, İmalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin rekabet güçlerinin ve verimliliğinin artırılması çağrısı ile ilgili ise: “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz açısından özellikle sanayi sektöründe gerçekleşecek verimlilik kazanımları sürdürülebilir büyüme açısından başat bir rol üstlenmektedir. On Birinci Kalkınma Planının, üretim ve verimlilik odağı doğrultusunda, İmalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin rekabet güçlerinin ve verimliliğinin artırılması suretiyle katma değerli üretim yapısına geçiş Türkiye’nin sürdürülebilir ekonomik gelişimine ve kalkınmasına katkı sağlayacaktır. Bu doğrultuda, “İmalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin rekabet güçlerinin ve verimliliğinin artırılması” proje teklif çağrısı ile imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin modern teknolojiler ve iş modelleriyle çalışma kapasitelerinin geliştirilmesi, verimliliklerinin artırılması, ürün ve üretim süreçlerinin kalite standartlarına uygun hale getirilmesi ile imalat sanayi KOBİ’lerinin ulusal ve uluslararası rekabet güçlerinin arttırılması amaçlanmaktadır. Çağrı kapsamında imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmeler “rekabet güçlerinin ve verimliliğinin artırılması” genel teması ile ilişkilendirilen aşağıdaki konulardan birini içeren proje sunabilecektir.” ifadelerini kullandı. Çeykel ayrıca, programın destek üst limitinin 1 buçuk milyon TL olduğunu aktardı.

Devamı...

“Kalkınma için kadın girişimi şart”

Kadın Geliştirme Derneği’nin (KAGEDER) hazırladığı ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen “Kalkınma için kadın girişimi şart” çalıştayı, Odamız Konferans Salonu’nda yoğun bir katılımla gerçekleşti.Odamız Konferans Salonu’nda düzenlenen programa 26. Dönem AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan, Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, Kadın Girişimciler Melek Şen, Seval Çetin, Müjgan Karagöz, Emel Memiş, Gülnür Kocaçınar, Emine Taşçı, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Program Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyemiz ve aynı zamanda Meclis Başkan Yardımcımız Nazan Çoban’ın ile KAGEDER Başkanı Zeynep Bozkurt’un gerçekleştirdiği açılış konuşması ile başladı. Çoban ve Bozkurt’un konuşmalarının ardından Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, kalkınmada kadının rolü ve kadın girişimcilerin önemini vurguladığı bir konuşma gerçekleştirdi. Bölgemiz ülkemizin en büyük üretim üslerinden bir tanesi. Bölgemizi geleceğe taşımak için el birliği ile çalışacağız. Bölgemizi hak ettiği konuma getirmek için birlikte çalışacağız, birlikte başaracağız. Birlikte olduğumuz takdirde başaramayacağımız hiçbir iş yok.” ifadelerini kullandı.PROJE TANITILDIGerçekleşen konuşmaların ardından proje yazarı ve eğitmen Güllü Kazak, katılımcıları proje hakkında bilgilendirdi. Eğitmen Kazak, kadın girişimciliği, girişimciliğin önemi, kadınlara ait girişimlerin artması ve yaygınlaşma nedenleri gibi birçok başlığa değindi. Kazak, gerçekleştirdiği konuşmasında, “Proje kapsamında Tekirdağ İli Çerkezköy İlçesi genelinde 12 ay boyunca 1000 kadına ulaşılarak, 1000 kadının girişimcilik konusunda eğitilmesi ve toplumda güçlendirilmesi hedeflenmektedir. Proje hak temelli bir çalışma modeli ile uygulanacağı için ilk etapta Girişimcilik Eğitimi kapsamında 25 kadın eğitmen eğitimi programına alınacak, daha sonra eğitmen olmaya hak kazanan kadın eğitmenler tarafından İlçe genelinde ikamet eden 1000 kadına girişimcilik eğitimleri verilecektir.” ifadelerini kullandı.KADIN GİRİŞİMCİLER TECRÜBELERİNİ AKTARDIProje tanıtımının ardından bölgemizin önde gelen girişimcileri arasında yer alan 26. dönem AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan, Çetin Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Seval Çetin, NTC Endüstriyel Reklamcılık Şirket Müdürü Gülnur Kocaçınar, hayırsever Müjgan Karagöz, influencer Emine Taşçı, Artı Kalibrasyon Laboratuvarı Sahibi Melek Şen ile Enze Dekor ve Çevre Düzenleme Şirket Sahibi Emel Memiş, katılımcılara hayat hikayelerini ve iş tecrübelerini aktardı.Program, soru cevap kısmının ardından gerçekleşen ödül töreni ile son buldu.

Devamı...

Yönetim Kurulumuzdan Ankara ziyaretleri

Odamız Yönretim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, Ankara’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Gerçekleşen ziyaretler ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkanımız Çetin, “Meclis Başkanımız ve Yönetim Kurulumuz ile Ankara ziyaretlerimizi gerçekleştirdik. TBMM Başkanımız sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop, Tekirdağ Milletvekillerimiz Candan Yüceer, Enez Kaplan, Mustafa Yel, Çiğdem Koncagül, TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlou ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’a gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde bölgemiz adına hedeflediğimiz çalışmalar ile ilgili görüş alışverişinde bulunduk.” dedi.Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, Meclis Başkanımız Hacı Mehmet Erdoğan ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Başkent Ankara’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Heyetimizin Ankara’daki ilk durağı Anıtkabir oldu. Burada kısa bir açıklama yapan Başkanımız Çetin, “Meclis Başkanımız ve Yönetim Kurulumuz ile birlikte ilk ziyaretimizi ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, Anıtkabir’e gerçekleştirdik. Gösterdiği hedefler ve yolumuza ışık olan düşüncelerini benimsediğimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, bölgemiz ve ülkemize hizmet için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.MİLLETVEKİLLERİ ZİYARET EDİLDİAnıtkabir ziyareti sonrası Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne geçen heyet, burada CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel ve Çiğdem Koncagül ile bir araya geldi. Burada gerçekleşen görüşmeleri değerlendiren Başkanımız Çetin, “Tekirdağ’ımızı mecliste temsil eden sayın vekillerimiz ile bir araya geldik. Üyelerimiz, Odamız ve bölgemiz adına gerçekleştirmek istediğimiz çalışmalardan, projelerden bahsettik. Bizlere olan yakın ilgi alakaları ve projelerimiz ile ilgili sıcak düşünceleri bizleri çok mutlu etti. Kendilerine ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.TMS GENEL MERKEZİ ZİYARET EDİLDİHeyetimiz, TBMM ziyaretleri sonrasında Türk Metal Sendikası (TMS) Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ı ziyaret etti. Başkan Kavlak, bölgeye karşı verdiği önemden bahsederek, “Çerkezköy, Kapaklı, Saray gelişimin sürekli arttığı ve yatırımların her geçen gün daha da fazlalaştığı önemli noktalardan. Sizleri burada görmek bizi ayrıca mutlu etti. Yeni görevinizde hepinize başarılar diliyorum. Yapacağınız çalışmalar ile inşallah kazanan hem bu bölgelerimiz hem de ülkemiz olur.” dedi.Başkan Kavlak’ın bölgeye verdiğini önemden duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkanımız Çetin, “Sizlerin, bölgemize verdiğini önemi bizzat görüp, hissetmek bizi ayrıca memnun etti. Yönetim Kurulumuz ile birlikte çok iyi bir hazırlık süreci geçirdik ve doğru olduğunu inandığımız bir planlama yaptık. Bu kapsamda atacağımız adımlar ile hem bölgemize hem ülkemize hizmet edecek çalışmaları hayata geçireceğimizden şüpheniz olmasın.” şeklinde konuştu.“FAYDALI ÇALIŞMALAR YÜRÜTECEĞİNİZE İNANCIM TAM”Türk Metal Sendikası ziyaretinin ardından TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ile bir araya gelindi. Başkanımız Çetin, planlanan çalışmalar ile ilgili Meclis Başkanı Prof. Dr. Şentop’a bilgiler vererek görüşlerini aldı. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Meclis Başkanı Prof. Dr. Şentop, “Öncelikle sizlere yeni görevlerinizde başarılar diliyorum. Bölgemizin ticaret ve sanayi alanında daha da gelişmesi için faydalı çalışmalar yürüteceğinize inancım tamdır” ifadelerini kullandı.SON DURAK TOBB OLDUHeyetimiz, son olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret etti. Yeni görevlerinde ÇTSO Yönetimine başarılar dileyen Hisarcıklıoğlu, “Çerkezköy, Kapaklı ve Saray, ticaretin ve sanayinin en etkili noktalarından bir tanesi. Sizler de buradaki ticaretin artması ve bölgenin gelişmesi için bu göreve talip oldunuz. Seçilen tüm kardeşlerim, seçildiği sektörün bir temsilcisi. Ve bu temsilciliğin de sorumlulukları var. Bu seçimi kendiniz yaptınız, kimse sizi zorlamadı. Üyelerimizin sorunlarını dinleyip çözmek için çalışmamız lazım. Bu konuda beni de istediğiniz zaman arayabilirsiniz. Gereken desteği vereceğimden şüpheniz olmasın. Yetkili, kurum, merci kimse görüşerek sizlere destek olmak için elimizden geleni yaparız. Allah, 4 yıl boyunca bölgenize hizmet etmeyi size nasip etsin.” dedi.“DİJİTAL DÖNÜŞÜME AYAK UYDURAN, GELECEĞİ PLANLAYAN ÇALIŞMALAR HAZIRLADIK”Düşünceleri ve destek mesajlarından dolayı TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkürlerini ileten Başkanımız Çetin, “Ev sahipliğinizden, eğitici ve öğretici, bize konuşmalarınızdan dolayı teşekkür ederim. Burada hiç yabancılık çekmedik. Sanki uzun zamandır gelip giden biri gibi hissettim. Sizin de dile getirdiğiniz gibi sanayinin ve ticaretin en önemli noktalarından bir tanesi olan bölgemiz için değer katan çalışmalarımız olacak. Dijital dönüşüme ayak uyduran, geleceği planlayan çalışmalar hazırladık. Bunları da sizlerin desteği ile inşallah sırasıyla hayata geçireceğiz. Sizin burada bize verdiğiniz destek ve güven duygusu bizleri ayrıca memnun etti.  Arkadaşlarıma söylediğim ve sizin de az önce dile getirdiğiniz gibi hiç kimse bizi buraya mecbur etmedi. Biz Talip olduk. Bu işi yapma mecburiyetimiz yoktu ama talip olduğumuz işi mükemmel yapma mecburiyetimiz var.” ifadelerini kullandı. Başkan Çetin, Mayıs ayında gerçekleşecek TOBB seçimlerinde ise desteğinin Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan yana olduğunu dile getirdi.Gerçekleşen görüşmenin ardından program son buldu.  

Devamı...

Yeni dönemin ilk meclis toplantısı gerçekleşti

Odamızın yeni dönem yönetimi ile ilk meclis toplantısı Konferans Salonumuzda Meclis Başkanımız Hacı Mehmet Erdoğan Başkanlığında gerçekleşti. Yoklama ve açılışın ardından gündemin ikinci maddesinde yer alan meclis toplantısı gün ve saatinin belirlenmesi maddesi görüşüldü. Toplantı günlerinin her ayın dördüncü salı günü, saat 16.00’da olmasına oy birliği ile karar verildi. Gündemin üçüncü maddesinde yer alan toplantı çağrı davetlerinin elektronik ortamda yapılması maddesi görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Gündemin dördüncü maddesinde yer alan huzur hakkının alınıp alınmaması maddesi görüşülerek oy birliği ile alınmaması yönünde belirlendi.KOMİSYONLAR KURULDUBir diğer gündem maddesinde yer alan Hesapları İnceleme Komisyonunun seçilmesi maddesine geçildi. Komisyon için Yönetim Kurulunun önerisi olan Nazan Çoban, Mesut Görgün ve Umut Çelebi,  oy birliği ile komisyona kabul edildi. Akreditasyon İzleme Komitesi için aday gösterilen İlker Öztürk, oy birliği ile komiteye kabul edildi. Satın Alma Komisyonu için önerilen Kenan Aşer, Murat Narçın ve Turgay Kaya oy birliği ile komisyona seçildi. Gayrimenkul Rayiç Belirleme Komisyonu: Göksel Bozdağ, Mecit Çoğal ve Abdullah Sezgin olarak oy birliği ile kabul edildi. Fuar ve Etkinlik Komisyonuna ise Sinan Sifil, İlyas Kum, Bünyamin Fırat, Nilgün Zaimoğlu, Sedat Çolak, Veli Ağ, Mustafa Aktaş oy birliği ile seçildi. Oluşturulan Eğitim Komisyonu için Ali Çolak, Özgür Sönmez, Ömer Karadeniz, Mustafa Oğün Asıl, Fikri Güzel, Saim Buyruk ve Aydın Özrek oy birliği ile kabul edildi. Ticareti Geliştirme Komisyonuna Ufuk Mangır, Süleyman Ak, Gökay Keleşoğlu, Gökhan Kavlak, Evren Kahraman, İlker Öztürk ve Hasan Çolak oy birliği ile kabul edildi.  Bilişim Komisyonu için Kenan Aşer, Ümit Süthan, Veli Ağ, Şaban Kardeş ve Ufuk Mangır oy birliği ile kabul edildi. Komisyonların belirlenmesinin ardından bir diğer gündem maddesine geçildi. Ekim 2022 gelir gider bütçe raporu ve mizanının ibra edilmesi maddesi oy çokluğu ile kabul edildi. Sonrasında ise gündemin son maddesinde yer alan dilek ve temenniler bölümü ile meclis toplantısı son buldu.

Devamı...