ODA HABERLERİ

Hakan Gel´e Veda Yemeği Düzenlendi

Odamızda 10 sene boyunca Genel Sekreterlik Görevinde bulunan Hakan Gel’e veda yemeği düzenlendi. Düzenlenen veda yemeğine Odamızın bir önceki ve mevcut yönetimi katılım sağladı.Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, programda yaptığı konuşmada, “Hakan beyi, Oda serüveninden önce de tanıdığım için işinde ne kadar titiz ve özenli biri olduğunu biliyorum. Aslen İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak birçok öğrenci de yetiştirdi. Yetiştirdiği kişiler şu anda yine bölgemizin önde gelen firmalarında görev alıyorlar.  10 sene boyunca Odamızda da başarılı bir şekilde Genel Sekreterlik görevini yürüttü. Geçmiş dönemde gösterdiği hizmetlerden ve yönetimimiz döneminde sağladığı desteklerden dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.Odamızın önceki dönem Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, Sayın Gel ile ilgili düşüncelerini aktararak, çalışma sürecindeki Odamıza kattığı hizmetlerden övgüyle bahsetti. Kozuva, aynı zamanda yeni Yönetim Kurulumuzun da Oda adına birçok başarılı işe imza atacağına inandığını ifade etti.PLAKET TAKDİM EDİLDİGerçekleşen konuşmaların ardından Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin ve önceki Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva tarafından Hakan Gel’e plaket takdim edildi. Odada çalışmanın kendisi adına mutluluk olduğunu ifade eden Hakan Gel, 10 sene boyunca yürüttüğü çalışmalarda kendisine destek olan hem önceki yönetime hem de mevcut yönetimimize teşekkürlerini iletti.SEÇKİN BAYRAKTAR VEKALET EDECEKHakan Gel’in ayrılışının ardından yine Odamızın emektarlarından, Genel Sekreter Yardımcımız Seçkin Bayraktar, Genel Sekreterlik görevine vekalet edecek.

Devamı...

Trendyol´un Merkezine Ziyaret

Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, Trendyol İcra Kurulu Üyesi Ozan Acar ile bir araya geldi. Gerçekleşen ziyarette Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, üyelerimizin E – Ticarete giriş yapması adına çeşitli çalışmalar yürütülmesi yönündeki görüşlerini belirtti.“ELİMİZDEN GELENİ DEĞİL; NE GEREKİYORSA ONU YAPACAĞIZ”25 Mayıs 2023 tarihinde Trendyol ve Odamız işbirliği ile Konferans Salonumuzda gerçekleşen E – Ticaret semineri, üyelerimiz tarafından ilgi ile karşılanmıştı. Ankara ziyaretleri kapsamında Trendyol İcra Kurulu Üyesi Ozan Acar ile bir araya gelen Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, seminer sonrası olumlu geri dönüşler olduğunu ifade ederek, “Üretimin üssü olan bölgemizde üyelerimizin ticaret hacimlerinin artmasını istiyorum. Günümüzde E – Ticaret çoğu işletmenin tercih ettiği bir yöntem. Üreten işletmelerin ise kar marjı bu alanda daha fazla. Dönüşümü daha hızlı. Ülkemizin en önemli üretim üslerinden biri olan bölgemizde de E – Ticaret’i alışkanlık haline getirmek istiyoruz. Bu konuda üyelerimiz adına, iş birliği içerisinde projeler yürütmenin faydası olacaktır. Geçtiğimiz hafta Odamızda gerçekleştirilen seminer sonrası üyelerimizde aldığımız geri dönüşler de oldukça tatmin ediciydi. Bizlerde bu birlikteliğin daha verimli bir şekilde devam etmesini istiyoruz. Üyelerimizin günümüz gerçekliklerini tam anlamıyla yakalaması, ticaretlerini geliştirmeleri bizim için çok önemli. Bunun için de elimizden geleni değil; ne gerekiyorsa onu yapacağız. Trendyol’un yeni girişimi olan E – İhracat kısmının da üyelerimiz adına oldukça faydalı olacağı düşüncesindeyim. E – Ticaret ve ihracat konularında atacağımız adımlarla üyelerimize daha fazla temas etmek istiyoruz. Kesin sonuca gidecek adımları atmak hepimiz için daha faydalı olacaktır. Bu kapsamda B2B görüşmeleri gibi çeşitli organizasyon ve girişim projesini hayata geçirmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.SADECE ALMANYA’DA 2 MİLYONA YAKIN İNSAN TRENDYOL UYGULAMASINI KULLANIYORTrendyol İcra Kurulu Üyesi Ozan Acar, gerçekleşen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, üretici firma sayısının fazla olması nedeniyle bölgemizdeki potansiyelin E – Ticaret ve ihracat açısından oldukça verimli olduğunu ifade etti. Acar, E – İhracat’ta Azerbaycan, Almanya gibi pazarlara girişlerin yapıldığını ifade ederek sadece Almanya’da 2 milyona yakın insanın Trendyol uygulamasını kullandığını belirtti.

Devamı...

İhracata Hazır Mısın?

Odamız, henüz ihracata başlamayan üyelerimizin ihracata başlaması, ihracata başlayanların ise daha güçlü bir şekilde ihracatlarını sürdürebilmesi adına başlattığı çalışmalarını sürdürüyor.Üyelerimizin yurtdışı pazarında yer edinmesine büyük önem veren Odamız, İhracata Hazır Mısın? toplantılarına başladı. Çerkezköy TSO Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin’in önemle üstünde durduğu konulardan bir tanesi olan ihracat yapmayan üyelerin ihracata başlaması ile ilgili Odanın Dış İlişkiler ve Proje Birimimiz ile İhracat Danışmanı Dr. Ali İhsan Özeroğlu, üyelerle bir araya geldi. Toplantıda ihracat yapan ve ihracata ilk adımı atmak isteyen üyelere genel bilgilendirmeler yapıldı. Karşılıklı görüşlerin paylaşıldığı programda, ihracatlarını sürdüren üyeler, yaşadıkları sorunlardan bahsederken, Oda birimimiz tarafından bu sorunlarının çözümünün yanı sıra, ihracatını gerçekleştirdiği ülkelerde ve yeni pazarlara açılırken neler yapması gerektiği, bulunduğu dış pazarda temsiliyetini güçlendirmesi adına atması gerek adımlar paylaşıldı. İhracata ilk adımı atmak isteyen üyelere ise alanları doğrultusunda hangi ülkelerin kendileri adına daha yararlı olacağını belirten hedef pazar raporları aktarıldı.TOPLANTILAR DEVAM EDECEKToplantıda ayrıca ihracat mevzuatı da üyelere detaylı bir şekilde anlatıldı. İhracat nedir? Ödeme ve teslimat şekilleri, gerekli belgeler gibi konularda katılımcı üyeler en ince ayrıntısına kadar bilgilendirildi. Aynı zamanda hedef müşteri raporu da üyelere anlatıldı. Ülkeye döviz girdisinin sağlanması, katma değerin artması ve üyelerin ticaretlerine hem yurt içinde hem yurtdışında daha güçlü bir şekilde devam edebilmesi adına başlatılan girişimleri devam edeceği, ilki gerçekleştirilen toplantının ise önümüzdeki günlerde yeni üyelerle devam edeceği belirtildi. İhracat danışmanlığı konusunda destek almak isteyen üyelerin Odamız Dış İlişkiler ve Proje Birimi ile iletişime geçerek ücretsiz bir şekilde bu hizmetten faydalanabileceği aktarıldı.

Devamı...

E – Ticaret’in Detayları Trendyol Tarafından Anlatıldı

Üyelerimizin faydalanacağı eğitimlerini sürdüren Odamız, ülkemizin en büyük E – Ticaret platformlarından biri olan Trendyol’u üyelerimiz ile buluşturdu.Trendyol Satış ve İş Geliştirme Direktörü Özkan Çokaygil, Odamız Konferans Salonu’nda üyelerimiz ile bir araya geldi. Programda açılış konuşmasını gerçekleştiren Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, “Gelişen ve değişen dünyada ticaret erbabı üyelerimizin bu değişim ve gelişime ayak uydurmalarını istiyoruz. Günümüzde en çok tercih edilen alışveriş yöntemlerinden bir tanesi artık E – Ticaret oldu. Bizler de bu konuda üyelerimizi bilgilendirmek, ticaretlerine ve gelişimlerine katkı sağlamak istiyoruz. Çünkü; bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olamayız. Kıymetli üyelerimizin ticaretlerini geliştirmeleri adına girişimlerimiz, eğitimlerimiz, seminer ve etkinliklerimiz devam edecek. “ şeklinde konuştu.“SATICI VE TÜKETİCİYE DEĞER VERİYORUZ”Sayın Çokaygil, gerçekleştirdiği seminerde Trendyol’un hacmi ve yatırımlarında, yatırımcılarına sağladığı desteklerden bahsederek katılımcılarımızı bilgilendirdi. E – Ticaretin aşamalarını aktaran Çokaygil, “Trendyol olarak satıcı ve tüketiciye değer veriyoruz. Gelişen teknoloji ile ürünlerin satışına kolaylık sağlayacak imkanları sağlamaya çalışıyoruz. Trendyol üzerinden de sistem tarafından yönlendiriliyor. Bu yönlendirmeler tamamen satıcının kendini ve ürününü geliştirmesine yönelik gerçekleşiyor. Dolayısıyla satıcının kendini ve ürününü geliştirmesi alıcının da daha kaliteli ve güvenilir ürüne sahip olmasını sağlıyor.” ifadelerini kullandı. Çokaygil, ayrıca Trendyol’un Avrupa pazarındaki yeri ve oradaki yatırımlarından bahsederek e – ticarette dikkat edilmesi gereken unsurlar, sosyal medyada kullanım şekilleri ve yönelimlere yönelik detayları da katılımcılarımız ile paylaştıSeminer sonunda katılımcı üyelerimiz merak ettikleri soruları Trendyol Satış ve İş Geliştirme Direktörü Özkan Çokaygil’e bire bir sorma imkanı da buldu. 

Devamı...

İş Kazalarını Önlemek Mümkün Semineri Gerçekleştirildi

Üyelerine yönelik faydalı eğitimlerini sürdüren Odamız, İş Kazalarını Önlemek Mümkün semineri ile üyelerini buluşturdu. Sağlık ve İs Güvenliği Profesyoneli Çağlar Dohman, İş ve Örgüt Psikoloğu Nevin Küçük ve Cengizhan Kutlu’nun konuşmacı olarak katıldığı programa üyelerimiz yoğun ilgi gösterdi.NEREDEN BAŞLAYACAĞIZ?Seminerde açılış konuşmasını gerçekleştiren Sağlık ve İs Güvenliği Profesyoneli Çağlar Dohman, iş kazalarını önleme konusunda nereden başlanması gerektiğini anlattı. Dohman, “Önceliğimiz çalışma alanı içerisindeki herkes ile iletişim halinde olabilmek. Bunu gerçekleştirmeliyiz. Odaklanacağımız noktayı doğru belirlemeliyiz. Neye odaklanacağız? İnsan odaklı, lider ve rol model olan bir sistem oluşturmalıyız. Önerileri daha çok dinleyerek bu konular ile ilgili daha çok çözüm üretmeli ve hayata geçirmeliyiz. Sağlık, güvenli ve refah sistem kurgusunu sağlamamız gerekiyor. Dinleme, liderlik, rol model olma, eşlik etme, takım ruhu, proje odak noktaları, mentörlük adımlarını takip ederek geçen süreci, işleyişi takip edeceğiz. Öğrenme koçluk için teşvik edeceğiz. Görev ve sorumlulukları daha açık ve anlaşılır hale getirerek ekip ruhunu oluşturmamız gerekiyor” dedi.“SONUÇLARI İYİ ANALİZ ETMELİYİZ”Sağlık ve İs Güvenliği Profesyoneli Çağlar Dohman’ın ardından konuşan İş ve Örgüt Psikoloğu Nevin Küçük, “Adımları attıktan sonra geçen süreci, yapılan eylemleri ve sorumluluklara uygunlukları değerlendirmemiz gerekiyor. Liderlik becerileri, sinerji, takım ruhu, iletişim başlıklarında ne gibi değişimler yaşandı? Süreç verimliliği hangi seviyedeydi? Bu sonuçların yanı sıra; zaman yönetimi, analiz yeteneğinin artması, risk yönetim becerisi artışı, ifade ediş biçiminin artması ve davranışlardaki dönüşümü izlemeliyiz. Doğruyu bulmak için elde edilen sonuçları iyi analiz etmeliyiz.” ifadelerini kullandı.SORU CEVAP BÖLÜMÜNE GEÇİLDİSeminer, sunumun ardından gerçekleşen soru cevap kısmı sonrasında sona erdi. Seminer sonunda görüş ve önerilerini ileten katılımcılar, gerçekleşen sunumda duydukları memnuniyeti dile getirerek emeği geçenlere teşekkürlerini iletti. 

Devamı...

Doğru Bilgi Doğru Fikre Götürür

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, Trakya Kalkınma Ajansı’nın düzenlediği Genç İstihdamı programına katıldı. Elde ettiği başarılar ile rol model olan Başkan Ahmet Çetin, gerçekleşen programda gençlere tavsiyelerde bulundu.Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi’nde Trakya Kalkınma Ajansı’nın düzenlediği Genç İstihdamı programına Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, İl Milli Eğitim müdürü Ersan Ulusan, Çerkezköy TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, Akl CNC Genel Müdürü Ömer Akyol, Pilot Garage sahibi Sezer Özsoy ve meslek lisesi öğrencileri katılım sağladı.“BİLGİ SAHİBİ OLAN KİŞİLER FİKİR SAHİBİ OLUR”Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in açılış konuşmasının ardından katılımcılar kendilerini tanıtarak iş hayatlarından örnekler verdi. Gençlere meslek liselerinin öneminden bahseden Çerkezköy TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, “Ben de meslek lisesi mezunuyum. Tüm eğitim kurumları önemli ve değerlidir ama meslek liseleri daha da değerlidir. Sizler, iş hayatını, çalışma hayatını önceden tanımış oluyorsunuz. Aynı zamanda yaşadığımız bölgede elinizdeki mesleklerden dolayı aranan elemansınız. Daha avantajlısınız. Mesleğinizin önemini ve değerini bilmeniz gerekiyor. İş hayatına atıldığınızda sizlere sağlayacağı destekler, sizleri öne çıkaracak. Sizler bugünden dahi ülke ürettiklerinizle ülke ekonomisine katkı sağlıyorsunuz. Bugün, ülkenin en büyük sanayilerinden bir tanesi olan Çerkezköy sanayisinde sahi birçok firmanın sahibi meslek lisesi mezunudur. Bilgi sahibi olan kişiler, fikir sahibi olur. Doğru bilgi doğru fikre götürür.” İfadelerini kullandı.PLAKET TAKDİM EDİLDİGerçekleşen konuşmaların ardından öğrenciler, merak ettiği soruları katılımcılara yöneltti. Program sonunda Çerkezköy TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, Akl CNC Genel Müdürü Ömer Akyol, Pilot Garage sahibi Sezer Özsoy’a plaket takdim edildi.

Devamı...

Dijital Dönüşümün Üyelerimize Sağlayacağı Faydalar Görüşüldü

Çağımızın en büyük gerekliliklerinden bir tanesi olan dijitalleşme, hayatın her alanında olduğu gibi sanayici ve ticaret erbabı üyelerimizin de iş hayatını kolaylaştıracak çözümlerle zaman tasarrufu ve iş verimliliği sağlamaya devam ediyor. Dijital Dönüşüm kapsamında Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, Memotive firması yöneticisi Çiğdem Arıkan ile bir araya geldi. Sayın Arıkan, işletmeler için dijitalleşmenin öneminde bahsetti.Üyelerimizi yenilik ve değişimlerle tanıştırmaya devam eden Odamız, dijital dönüşüm kapsamında Memotiv firması ile görüşme gerçekleştirdi. Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin'in, Mermotive firması yöneticisi Çiğdem Arıkan ile gerçekleştirmede dijital dönüşümün sağlayacağı birçok konu dile getirildi.ÇALIŞAN VERİMLİLİĞİ VE MUTLULUĞUGörüşmede programın detaylarından bahseden Çiğdem Arıkan, "Çalışan bağlılığı yüksek firmalarda verimlilikte aynı düzeyde artış gösteriyor. Program ile olumlu çalışan deneyimi yaratmak adına, çalışanlara temas etmek ve zamanı iyi yönetmek istiyoruz. Birçok operasyon manuel olarak gerçekleştirildiği için kaliteli zamanı, çalışana dokunmak istediğiniz zamanı engellemeye başlıyor. Biz de operasyonel işleri dijitale dönüştürerek bu zamanı yaratmak istedik. Aynı zamanda bu vesile ile verimli bütçe kullanım imkanı da sağladık. Datalarımız ile birlikte büyük resmi görerek nereye odaklanmamız gerektiğini göstermek istedik. Bu dönüşümler firmalara karlılık da sağlanmış olacak” ifadelerini kullandı.ANKET VE ÖNERİ FORMLARIProgram ile ilgili detayları aktarmaya devam eden Arıkan, "İnsan kaynakları süreçlerinde ise 'beyaz yaka' çalışanlar duyuruları mail ortamında görebiliyor ama 'mavi yaka'daki arkadaşlarımız duyurularını genelde duyuru panolarından öğreniyor ve çok sınırlı sayılarda var. Bunları da sistem üzerine ekledik. Çalışanlarımıza otomatik olarak bir bildirim geliyor. Buradan anketleri, öneri ve şikayet formalarını yönlendirebiliyorsunuz ve anında geri dönüş sağlanıyor. Öneri ve şikayetlerde isimsiz geri bildirim de yapabiliyorlar. Bu da iç işleyişteki birçok şeyin net olarak görünmesini sağlıyor. Çalışanın şirkete olan bağlılığının da arttırılması sağlanıyor. Dijitalleşme ile firmanın her noktasını iyileştirmeleri, verimlilik arttıracak unsurları, kaliteli zamanı, çalışan mutluluğunu sağlamak mümkün." dedi."DİJİTAL DÖNÜŞÜM EN ÖNEMLİ BAŞLIKLARIMIZ ARASINDA"Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, gelişim ve değişimin öneminden bahsederek dijitalleşmenin getirilerinin yadsınamaz seviyede olduğunu belirtti. Üyelerimiz adına bu gelişimlerin faydalı olacağına şüphesinin olmadığını ifade eden Başkanımız Ahmet Çetin, "Bölgemizde üyelerimize dijitalleşmenin önemini anlatıyoruz. Anlatmaya da devam edeceğiz. Çünkü çağımızın gerekliliklerinden bir tanesi ve dijital dönüşüm bizim de en önemli başlıklarımız arasında. Odamız içerisinde de üyelerimize hizmet kapsamında atabileceğimiz 'dijital adım'ları neredeyse tamamladık. Bu konuda üyelerimize de öncülük edeceğiz." şeklinde konuştu.

Devamı...

İhracata Açılan Kapı: Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası

Bölgemizin önde gelen tedarikçi firmalarından Enkatek Kurucusu Okan Yıldırım, plastik enjeksiyon kalıp imalatı ve ihracata açılım süreçleri hakkında bilgiler verdi. İhracat sürecinde Odamız ile kurduğu ilişki ve faydalarından bahseden Sayın Yıldırım, “Global pazarda yer alarak ilk ihracatımızı gerçekleştirmek istediğimiz dönemlerde Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Dış Ticaret ve Dış İlişkiler İstihbarat Merkezi ile bir araya geldik. Hedef Pazar araştırması ve doğru strateji ile ilk ihracatımızı gerçekleştirdik.” ifadelerini kullandı.Üyelerimizin ilk ihracatlarını gerçekleştirmesi ve ihracata başlamış olan üyelerimizin ise bu alanda kendilerini daha da geliştirmeleri, kurumsallığını arttırmaları, global pazarda yerlerini güçlendirmeleri adına çalışmalarına devam eden Odamız, Enkatek firmasının da ihracata ilk adımı atmasında yanında oldu. Firma hakkında bilgiler veren Enkatek kurucusu Okan Yıldırım, “Enkatek Firması; Yirmi yıla yakın sektörel deneyimi ile; 70’ini ihraç ederek ülke ekonomisine döviz girdisi sağlamaktadır. Bilgi, teknoloji ve tecrübe ışığında, dinamik ve esnek yapımızla müşteri isteklerine en kapsamlı ve hızlı çözümler üretmek; bu sayede ulusal ve uluslararası pazarda aranan ‘çözüm ortağı’ partner bir firma olmak istiyoruz. Ürün değil hizmet sunan; iş ortağı, danışman, çözüm ortağı partner bir kurum olmak istiyor ve bunun için çalışıyoruz. Müşterilerimizin ve tedarikçilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini göz önünde tutarak; her hizmetimizin sorumluluğunu sonuna kadar taşıyıp tüm iş ortaklarımızın çalışmaktan vazgeçmek istemeyeceği bir kuruluş olarak yolumuza devam ediyoruz.” dedi.ÜRETİM SÜREÇLERİÜretim aşamaları hakkında bilgiler veren Sayın Yıldırım, “İnsan hayatı, müşteri memnuniyeti, eğitim ve takım ruhu, sürekli iyileştirme, çevre ve iş güvenliği önceliğimiz. Tasarım ve Analiz: Sektör tecrübemiz ve teknolojik alt yapımızla kalıplanması istenilen ürüne ait kalıp tasarımı yapılır. Kalıp imalatı sonrası oluşabilecek aksaklıkları önlemek amacıyla tasarım aşamasında ve sonrasında akış, soğuma, çöküntü, çarpılma analizi gibi analizler uygulanarak kalıp imalatı sonrası oluşabilecek maliyet zaman kayıplarının önüne geçilir. Kalıp imalatı: Tasarımı tamamlanmış olan kalıbımızın parçalarının imalatını; CNC Dik İşleme, CNC Dalma Erezyon, CNC Taşlama gibi makinelerde hassas ve tasarıma uygun olarak gerçekleştirmekteyiz. Güncel yazılım ve teknolojiler kullanarak; sürekli yüksek devirlerde çalışabilmekteyiz. Bu sayede çok küçük işlemeleri hem çok hassas hem de çok hızlı yapabilmekteyiz. Kalıp Denemesi: İmalatı ve montajı tamamlanmış olan kalıplarımızın ilk baskıları tarafımızca yapılır. Gerekli görsel ve ölçüsel kontroller sonrasında ısıl işlem, parlatma – desen gibi bir sonraki sürece hazırlanır. Bu süreçlerden sonra bir baskı daha yapılarak nihai numuneler ile birlikte sevkiyatı yapılır.” ifadelerini kullandı.ODAMIZ İLE İHRACAT SERÜVENİNİZ BAŞLASINYerel pazardan uluslararası pazarda yer alma isteğinden ve bu süreçte Odamız ile kurduğu işbirliğinden bahseden Okan Yıldırım, “Yerel pazarda kendimizi kanıtladıktan sonra hedefimizi yurtdışına yönelttik. Global pazarda yer alarak hem kendi iş hacmimizi genişletmek hem de ülke ekonomisine katma değer sağlamak adına Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası ile iletişime geçtik. Odamızın Dış Ticaret ve Dış İlişkiler İstihbarat Merkezi ile bir araya geldik. Burada önce kendimizi tanıttık, hedeflerimizden bahsettik. Sonrasında ise güzel bir plan oluşturduk. Hedef Pazar araştırmamızı gerçekleştirdik, bizim için en uygun ülkeleri belirledik. Elde ettiğimiz bilgiler doğrultusunda bizler de çalışmalarımızı o yönde yoğunlaştırdık ve ilk ihracatımızı gerçekleştirdik. En uygun tabir ile söylemem gerekirse güzel bir yemek için bizlere doğru malzemeleri sunan başta Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin’e ve Odamıza teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Devamı...

Yönetim Kurulumuzdan Çerkezköy OSB Yönetimine Hayırlı Olsun Ziyareti

Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sinan Sifil, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Ümit Süthan, Bünyamin Fırat ve Sedat Çolak, 2 Mayıs’ta gerçekleşen seçim ile Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü Yönetim Kurulu Başkanlığına tekrar seçilen Sayın Eyüp Sözdinler ve yeni Yönetimini ziyaret etti.Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, Sayın Eyüp Sözdinler ve yönetimine hayırlı olsun dileklerini ileterek, ülkenin en önemli üretim üslerinden biri olan sanayi bölgemizde işbirliği içerisinde atılacak adımların hem sanayiciye hem bölgenin ticaret erbabı ve esnafına pozitif yansıyacağını ifade etti. Ziyarette ayrıca bölgemizin önemli sorunları da değerlendirildi. Başkanımız Ahmet Çetin’in önemle üstünde durduğu makro planlar, yeraltı su kaynakları, acil eylem planları gibi birçok başlık hakkında görüşler ve çözüm önerileri paylaşıldı. Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette Başkanımız Ahmet Çetin, yeni yönetime de görevlerinde başarılar diledi.Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, bölgenin sorunları ile ilgili ortak hareket etmenin önemine değinerek, nazik ziyaretleri ve başarı dileklerinden dolayı Başkanımız Ahmet Çetin ve Yönetim Kurulu Üyelerimize teşekkürlerini iletti.  

Devamı...

Su Sorunu İçin Görüşmeler Devam Ediyor

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası (Çerkezköy TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin’in bölgenin en önemli sorunları arasında gördüğü yeraltı su kaynaklarının günden güne azalıyor olması ile ilgili akademik görüşmelerin devam ettiğini belirtti. Yönetim Kurulu Başkanı Çetin, yürütülen çalışmalar kapsamında Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof Dr. Sayın Turgut Öztaş ve Ziraat Mühendisi Prof Dr. Hasan Hayri Tok ile bir araya geldi.Bölgemizin başlıca sorunları ile ilgili çalışmalarını sürdüren Çerkezköy TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, bu kapsamda Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof Dr. Sayın Turgut Öztaş ve Ziraat Mühendisi Prof Dr. Hasan Hayri Tok ile Odamızda bir araya geldi. Çerkezköy TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Sifil ve Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Sönmez’in de katılım sağladığı toplantıda bölgemizin su sorunu ile ilgili görüşler paylaşıldı. Bölgemizdeki su miktarının günden güne eridiğini ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, “Sürdürülebilir yaşam ile ticaret ve sanayi için bu sorunu çözmeliyiz. Şu an oldukça yaşlı bir su kullanıyoruz. Suyumuzun seviyesi azalırken aynı zamanda kalitesini de kaybediyoruz. Bugünümüzü düşünmezsek geleceğimizi kaybederiz. Önlemi bugün almazsak, yarın geç kalmış olabiliriz. Trakya’nın bölge bir sorun ile karşı karşıya kalmasını istemiyoruz. Bunun için sesimizi yükseltiyoruz. Ve yükseltemeye de devam edeceğimiz gibi tüm paydaşlarımızın da desteklerini bekliyoruz. Çorlu TSO ile bu konuda ortak girişimlerimiz devam ediyor. Fakat aynı zamanda yerel yönetimler, OSB’ler, siyasiler ve STK’lardan da destekler bekliyoruz. Yaşanabilir bir Trakya’da, verimli bir geleceğin devam etmesi adına fırsat bulduğumuz her platformda sorunumuzu dile getirmeliyiz. Şu an için işin teorik kısmındayız. Verilerimizi sağlıklı bir şekilde toplayıp, doğru yol haritasını önümüze koymaya çalışıyoruz. Başlangıç ve bitiş süreleri belirli olacak bir plan ortaya koyacağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.“TARİHİ BİR ANIN ÖN GÖRÜŞMESİNİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof Dr. Sayın Turgut Öztaş ve Ziraat Mühendisi Prof Dr. Hasan Hayri Tok yaptığı açıklamada,  “Öncelikle bölgenin sınırlarını net bir şekilde belirlememiz gerekiyor. Görev alanlarını, bu kapsamda görev alacak personelleri belirlemeliyiz. Su kullanım envanteri, kuyu suları, OSB alanları, günlük su kullanım miktarı gibi birçok konuda verileri görmeliyiz. Kuyu kullanım hareketlerinin yanı sıra kuyu sularının analizlerini de yapmalıyız. Aynı zamanda buradaki suyun kullanış şeklini de değerlendirmeliyiz. Ortaya çıkan rapor doğrultusunda doğru adımları atacağımıza inanıyorum. Bugün burada belki de tarihi bir anın ön görüşmesini gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Devamı...

KOBİ’lerin İhracata Açılan Kapısı: Çerkezköy TSO

Odamız, henüz ihracat yapmamış KOBİ’lerimizin ihracata başlaması, ihracat yapan firmalarımızın ise daha etkin şekilde bunu sürdürebilmesi adına bir “İhracata ilk adım” projesini hayata geçirdi. Hazırlanan proje kapsamında Odamız, üyelerimizin dış pazarlara açılmasına öncülük edecek, rekabet ve ihracat yetkinliklerini arttırmaya katkı sunacak.Odamızın üyelerimiz adına yürüttüğü çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Üyelerimizin kendilerini daha fazla geliştirebilmeleri, rekabet gücünü daha kurumsal bir hale getirebilmeleri ve uluslararası pazarda kendilerini daha fazla gösterebilmeleri adına Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin ve Yönetim Kurulu Üyelerimizin desteği ile hayata geçirilen “İhracata ilk adım” projesi hayata geçirildi. Odamızın Dış İlişkiler ve Proje Birimi Yöneticisi Veysel Dönmez, Birim Uzmanlarımız Nigar Şerifoğlu ile Ceren Kahraman Dalgıç ve İhracat Danışmanı Ali İhsan Özeroğlu, detaylarını, atılacak adımları belirlediği proje için üyelerimiz ile görüşmeler başladı.PROJE HEDEFLERİOdamızın İhracata İlk Adım projesi kapsamında hazırlanan ilk rapor, Yönetim Kurulumuza sunuldu. Proje hedeflerinin ve izlenecek yol haritasının adım adım anlatıldığı sunumda İhracat ekibimiz, “Güçlü sanayisinin yanı sıra ara ürün ve endüstriyel ürün alanında da birçok önemli firmamız yer alıyor. Bazı üyelerimiz dış pazara açılma konusunda tedirginlikler yaşıyor olabilir. İstese dahi tereddüt içerisinde olması “ilk adım” çekincesi yaşaması doğal bir durum. Bizler burada bu tereddütleri sıfıra indirmek için, ihracatını başlatmış olan üyelerimizin ise daha kurumsal bir şekilde yollarına devam etmeleri adına güzel bir yola çıkıyoruz. İhracata ilk adım projesi kapsamında oluşturduğumuz yol haritası kapsamında hedeflerimizi de adım adım gidecek şekilde belirledik. Bu kapsamda; Üyelerimiz için uluslararasılaşma eylemi başlatmak, KOBİ’lerimizin dış pazarlara açılmasına öncülük etmek ve kurumsallaşmasına katkı sağlamak, rekabet yeteneklerini arttırmak ilk adımlarımız olacak. Üyelerimizi  etkin fuar yöntemi konusunda bilgilendireceğiz. Hedef pazar seçiminde tercihleri kendilerine sunacağız. Tabii yine bu çerçeve içerisinde Dış Ticaret Teşvikleri konusunda bilgilendirmelerimiz, ihracat yetkinliklerini arttırmak, ihracat planlarının hazırlanmasına katkı sunmak adına çalışmalarımız, yol haritamız doğrultusunda devam edecek. İş insanlarımıza uluslararası kültürel farklılıklar bilinci kazandırarak ise yine programımızın önemli maddeleri arasında yer alıyor.” ifadelerine yer verildi. YABANCI ORTAKLIK PERSPEKTİFİ KAZANDIRILACAKProje aşamalarını açıklamaya devam eden birimimiz, “Üyelerimizin global pazarda temsil yeteneklerini arttırmalarını istiyoruz. Kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri, doğru iletişim stratejileri belirmeleri önemli birer unsur. İş insanlarımıza işbirliği ve yabancı ortaklık perspektifi kazandırmak istiyoruz. Çerkezköy KOBİ Uluslararası daimi sergisi planını da bir yandan oluşturmamız önemli olacaktır. Öte yandan yurt dışı alım heyetlerini ilçemize getirmek, yurt dışı satım heyetleri oluşturarak hedef pazar ziyaretlerinde bulunmamız önemli bir unsur. Finansal kümeleşme ile yurtdışı güçlü açılımlar gerçekleştireceğiz. Üniversiteler ve yabancı misyon şefleri ile görüşüp, akademik çalışmaların desteğini de her zaman alçağız. Etkinlikler düzenlemek yurtdışı açılımlara kolaylaştırıcı rol oynamak ve bu konular üzerinde eğitimlerimizi de sürdüreceğiz. 

Devamı...

Üyelerimiz İçin Ulaşılabilir Kredi Konuları Görüşüldü

Yönetim Kurulu Üyemiz Ufuk Mangır, Mali ve İdari İşler Yöneticimiz Erhan Akı, Dış İlişkiler ve Proje Uzmanımız Ceren Dalgıç ile İhracat Danışmanımız Ali İhsan Özeroğlu, Halkbank Çerkezköy Şube Müdürü Erhan Tan’ı ziyaret etti.Üyelerimiz ile ilgili işbirliği içerisinde yürütülebilecek çalışmaların görüşüldüğü ziyarette Yönetim Kurulu Üyemiz Ufuk Mangır, “Üyelerimizin ticaretlerini daha da geliştirebilmeleri adına gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda sizlerle de işbirliği içerisinde olmak istiyoruz. Bu kapsamda üyelerimize ulaşılabilir kredi sağlanmasını istiyoruz. Birlikte atacağımız adımlarla üyelerimize desteği üst seviyeye çıkartmalıyız ki üretime, ihracata, istihdama desteğimizi arttırabilelim” ifadelerini kullandı.AKREDİTİF KONUSUNDA SAĞLANABİLECEK DESTEKLER GÖRÜŞÜLDÜKredi kullanımı konusunda kolaylık sağlanması ile ilgili gerçekleşen bilgi alışverişi sonrasında Akreditif konusunda sağlanabilecek destekler görüşüldü. İthalat ve ihracatta üyelerimizin akreditif mektubu konusunda atılabilecek adımlar görüşüldü. Akreditif tahtında yapılacak vadeli satışların Oda üyelerine rekabet avantajı sağlayacağı  ve  ihracat yeteneklerini geliştireceğinden dolayı bankaların üyelere desteğinin önemle beklendiği ifade edildi.BANKALAR İLE GÖRÜŞMELER DEVAM EDECEKİhracatta doğru hedef ülke belirlemek adına yapılan bu “Bankalarımızın İhracatçılarımıza Verebileceği Destek Araştırması” ziyaretlerinin diğer bankalar nezdinde de devam edeceği belirtildi. Üyelerimiz için yakın gelecekte sağlanabilecek destekler ile ilgili olumlu görüşmelerin gerçekleştiği toplantı sonrasında Oda heyetimiz, sıcak karşılamaları ve olumlu geri dönüşlerinden dolayı Halkbank Çerkezköy Şube Müdürü Erhan Tan’a  teşekkürlerini iletti.

Devamı...

“Bir İlke İmza Atalım İstiyoruz”

Odamız tarafından ‘Sanayide Çıraklık Eğitiminin Önemi’ semineri gerçekleştirildi. Konferans Salonumuzda düzenlenen seminerde Çıraklık Eğitiminin önemi, işletmelere ve öğrencilere sağlayacağı kazanımlar anlatıldı. Veliköy OSB MTAL Müdürü Ahmet Akay, Çıraklık Eğitimi ile ilgili yürütülen çalışmalardan bahsederek, “Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası da bu alanda güzel çalışmalar yürütüyor. İşbirliği içerisinde yürüteceğimiz çalışmalar ile birlikte bir ilke imza atalım istiyoruz.” ifadelerini kullandı.Odamız Konferans Salonunda düzenlenen seminere Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sinan Sifil, Yönetim Kurulu Üyemiz Bünyamin Fırat ve üyelerimiz katılım sağladı.“İLKÖĞRETİMDE BECERİ ATÖLYELERİ KURMALIYIZ” Programda konuşmacı olarak yer alan Veliköy OSB MTAL Müdürü Ahmet Akay İlköğretimde beceri atölyeleri kurmalıyız. Çocuklarımızın el becerilerini ölçmeliyiz. İlkokuldan bu işin temellerini atmalıyız. Ortaokulda öğrencinin mesleğini büyük oranda seçmiş olmasını sağlamalıyız. Biz şimdi okulumuzda 2 yıldır mesleki rehberlik veriyoruz. Okul okul geziyoruz. İlerleyen süreçlerde ilkokulların ziyaretine de açacağız okulumuzu, yaptığımız robotik çalışmaları tanıtacağız. Bir çocuğa dahi dokunabilirsek ne mutlu bizlere. Ziyaretlerimizi firmalara da gerçekleştireceğiz. Bu sene yaklaşık 50 firmayı ziyaret etti. 500’e yakın öğrencimiz teknik geziye katıldı. Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası da bu alanda güzel çalışmalar yürütüyor. İşbirliği içerisinde yürüteceğimiz çalışmalar ile birlikte bir ilke imza atalım istiyoruz. Hem Çerkezköy’de hem Tekirdağ’da sonrasında ise Türkiye genelinde bir ışık olalım, örnek olalım. Gençlerimizi mesleklere teşvik edelim. Gençlerimizi kaybetmek çok kolay, önemli olan onları kazanabilmek. Gençlerimizi sevebilecekleri mesleklere yönlendirmeliyiz. Sevdiği işleri yaptığı sürece mutlu olurlar. Öğrencilerimizi sevdikleri mesleklerde uygun eğitimler alabileceği firmalara yönlendiriyoruz. 160’a yakın çırağımız şu an firmalarda mesleklerini öğreniyorlar. Gençlerimizin mesleklerini erkenden eline alırken firmalarımız ara eleman sorununu çözüme kavuşturmuş oluyor. İşletmeler, aileler ve öğrenciler çıraklık eğitiminin öneminin farkına varmalı” ifadelerini kullandı.” şeklinde konuştu.Seminer, katılımcı üyelerimizin kendi tecrübelerini de aktarmaların ardından sona erdi.TÜRKİYE’DE SEÇİM ÖNCESİ VE SONRASI EKONOMİK GÖRÜNÜM SEMİNERİ 12 MAYIS PERŞEMBE GÜNÜ GERÇEKLEŞTİRLECEKEğitim ve seminerlerine devam eden Odamız ’da 12 Mayıs 2023 Cuma günü saat 14.00’da, “Türkiye’de Seçim Öncesi ve Sonrası Ekonomik Görünüm” semineri düzenlenecek. Başvuru için asude.celen@cerkezkoytso.org.tr adresine katılımcı sayısı belirtmesi yeterli olacaktır.

Devamı...

Tedarikçi Günleri Programı Kapsamında B/S/H/ Ziyaret Edildi

Odamızın, bölgemizdeki önde gelen firmalar ile KOBİ'lerimizi buluşturmayı hedeflediği ve ara üründe bölgemizin işletmelerinin tercih edilmesine yönelik hayata geçirmeyi planladığı Tedarikçi Günleri programı için görüşmeler devam ediyor. Bu kapsamda bölgemizin hatta dünyanın önde gelen kuruluşları arasında yer alan firmalarına ziyaretlerini sürdüren Yönetim Kurulu Üyelerimizin bugünkü ziyaret noktası B/S/H/ oldu.Programın tanıtımı ve Tedarikçi Günlerine davet için gerçekleşen ziyarete Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sinan Sifil, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Ümit Süthan ve Bünyamin Fırat katılım sağladı.Oda heyetimizi B/S/H/ Türkiye Kampüs Direktörü İlyas Kum, Satın Alma Birimi Yöneticileri Sayın Serkan Altunel, Sayın Nilay Akçal ve Sayın Gökhan Okatan katılım sağladı. LOKALDE TEDARİKÇİ ORANINI ARTTIRMAK İSTİYORUZLokalde tedarikçi oranını arttırmaya vesile olmak istediklerini ifade eden Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Oda üyelerimizin bölgede gerçekleştirecekleri iş birlikleri ile hem kendi gelişimlerini arttırmalarını hem de ulusal pazarda yer alarak ilk ihracatlarını gerçekleştirmelerini istediklerini ifade etti.YARISINDAN FAZLASI YURTİÇİNDEN KARŞILANIYORGerçekleşen ziyarette Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Tedarikçi Günleri Programının detaylarından, işleyiş süreci ve sağlayacağı faydalardan bahsetti. Sayın Altunel, firma ile ilgili yaptığı bilgilendirmede ise gerçekleştirilen satın almaların yaklaşık yüzde 55’inin yurtiçinden sağlandığını ifade etti. Sayın Altunel, aynı zamanda satın alma ağlarının genişlemesindeki öneminden bahsetti.“GLOBALE DE AÇILMA FIRSATI BULABİLECEKLER”B/S/H/ firması ile yapılacak işbirliklerinin diğer işletmeler için sağlayacağı katkılardan bahseden Sayın Kum, “B/S/H/ ile bir iş ortaklığı yürütmek için tabii ki de bazı yetkinlikler arıyoruz. Ama bizler tedarikçi ağımızı da genişletmek istiyoruz. Bölgemizin üreticileri burada sağladıkları referanslar ile globale de açılma fırsatı bulabilecekler. Almanya’daki fabrikalarımızla da çalışma fırsatı yakalayacaklar. ” dedi.

Devamı...

YÖNETİM KURULUMUZDAN TOBB ZİYARETİ

Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılarımız Sinan Sifil ile Mustafa Ogun Asıl, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Ufuk Mangır, Evren Kahraman, Özgür Sönmez, Ali Çolak ve Sedat Çolak, TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret etti.ÜYELERİMİZİN TALEPLERİ İLETİLDİZiyarette Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, hayata geçen ve hedeflenen projeleri TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na aktardı. Aynı zamanda üyelerimizin ve bölgemizin taleplerini ileten Başkanımız Ahmet Çetin, “Üyelerimize ve bölgemize fayda sağlayacak orgsnizasyonları birer birer hayata geçiriyoruz. Bu çerçevede birçok çalışmanın içerisindeyiz. Eğitim vakfımızı kurduk. Vakfımız üzerinden bölgemize teknik lise ve üniversite kazandırmayı hedefliyoruz. Kuracağımız eğitim kampüsleri ile üretimin üssü olan bölgemizde sanayici ve ticaret erbabı birçok üyemizin sorununa çözüm sağlayacağımız gibi aynı zamanda bögeye de artı değer katacağız. Bu çerçevede gençlerimizi geleceğin meslekleri ile tanıştırmış olacağız.Üyelerimizin ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışırken sizlerden de destek istiyoruz. Bölgemizde özellikle küçük esnafımız krediye ulaşma konusunda zorluk çekiyor. Bu konuda sizlerin destekleri, atacağı adımlar bizler yani üyelerimiz için çok önemli.Ayrıca üyelerimizin ticaretinin artması ve yeni pazarlara giriş imkanları elde edebilmeleri adına yeşil pasaport konusunda kolaylaştırıcı çalışmalar yürütülmesi bizler için çok değerli olacaktır.”ifadelerini kullandı.SÜRDÜRÜLEBİLİR TRAKYABölgemizdeki yeraltı su kaynaklarının günden güne azalıyor olmasını da burada gündeme getiren Başkanımız Çetin, “Trakya; sanayi üssü, tarımsal alanları, limanları ve birçok alanda etkin rol oynabilme özelliğine sahip, ülkemizin altın boynuzu konumunda. Bölgemizdeki başlıca sorunlarından bir tanesi ise yeraltı su kaynaklarının günden güne eriyor olması. Suyumuz azalırken, kalitesi de aynı oranda eksiliyor. İçerisine ağır metaller girmeye başlıyor ki bu da başta kanser olmak üzere birçok hastalığa yol açabilecek önemli bir sorun. Bu alanda bizler çözüm aşamasında akademik çalışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız. Çözüm önerilerimizden bir tanesi ise Meriç ve Tunca Nehirlerinden sular taşıyarak Trakyadaki çukur alanların bu şekilde doldurulması yönünde. Su sorunumuzu çözüme kavuşturmazsak sanayi göçünü yaşamamız da kaçınılmaz hale gelecek. Bu çerçevede bu sorunun çözümü bereketli topraklara sahip Trakyamızda tarımsal faaliyetlerimizin gelişmesini sağlayacak. Sürdürülebilir ve daha yaşanabilir bir Trakya için bunu yapmak zorundayız.” dedi.Başkanımız Ahmet Çetin, sıcak karşılamaları, misafirperverliği ve sorunlara gösterdiği ilgi alakalarından dolayı TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkürlerini iletti. 

Devamı...

“Geçmişten Geleceğe, Üreticiden Tüketiciye Köprü Olmak İstiyoruz”

Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi Haber Koordinatörü Mustafa Kemal Çolak, Tekirdağ Bölge Temsilcileri Alper Bakır ve Güray Erdoğan, Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin’i ziyaret etti.Bölgemizin sorunlarının konu edinildiği ziyarette Başkanımız Ahmet Çetin, Oda ve üyeler için hedeflerinden,  Trakya bölgesi adına yürütülmesi gereken elzem konulardan bahsetti. Odayı bölgeye ve üyelere faydalı olmak adına bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördüğünü ifade eden Başkanımız Ahmet Çetin, “Geçmişten geleceğe, üreticiden tüketiciye köprü olmak istiyoruz. Limanları, tarımsal alanları, sınır kapıları ve sanayideki üretim üssü ile ülkemizin altın boynuzu olan Trakya’mızın gelişim ve değişiminde öncü olacağız.” ifadelerini kullandı.“TENİK ÜNİVERSİTE BÖLGEMİZE DEĞER KATACAK”Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, 4 yıl sonunda bölgeye kazandırılması hedeflenen teknik üniversitenin bölgeye sağlayacağı değerden bahsederek, “Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren bölgemizin sorunlarına çözüm için çalışıyoruz. Çerkezköy TSO Eğitim Vakfı üzerinden oluşturacağımız eğitim kampüsleri de bölgemize değer katacak. Bünyesinde geleceğin mesleklerini barındıran meslek liseleri ve 4 yıl sonunda en azından temellerinin atılmasını hedeflediğimiz bir teknik üniversite bölgemize değer katacağı gibi üyelerimizin de birçok ihtiyacına cevap olacak. Global dünya düzeninde dijital dönüşümünü tamamlamış, çağın gereksinimlerini karşılayan bir Oda olarak, hizmet vereceğiz.” dedi.“SU SORUNUNU HER ZAMAN DİLE GETİRECEĞİZ”Açıklamalarını sürdüren Başkanımız Ahmet Çetin, "Yönetim Kurulu arkadaşlarımız ile birlikte görevimize başlarken bölgemizin sorunlarını belirli başlıklar altında topladık. Şimdi ise o başlıklar üzerinden sorunlara çözümler üretiyoruz. Sorunların ön önemlilerinden bir tanesi ise bölgemizin yeraltı su kaynaklarının günden güne azalıyor olması. Sürdürülebilir yaşam ile ticaret ve sanayi için bu sorunu çözmeliyiz. Şu an oldukça yaşlı bir su kullanıyoruz. Suyumuzun seviyesi azalırken aynı zamanda kalitesini de kaybediyoruz. Ve suyumuzda ağır metallerin miktarı artıyor. Bu da bizleri kanser riski ile baş başa bırakıyor. Bu çerçevede çözümler üretiyoruz. Üniversiteler ile işbirlikleri içerisinde yürüttüğümüz akademik çalışmalarımızın sonuçlarını kısa süre içerisinde elde edeceğiz. Ve su sorunu bir çözüme kavuşturana kadar dile getirmeye devam edeceğiz. Yaşanabilir bir Trakya olsun istiyorsak bunu yapmak zorundayız.” şeklinde konuştu.“TARIMSAL FAALİYETLERİMİZİ ARTTIRMALIYIZ”Tarımsal faaliyetlerin önemine değinen Başkanımız Çetin, "Bölgemiz tarımsal alanda da verimli topraklara sahip. Su sorunun çözümü ile bölgemizdeki tarımsal faaliyetlerimizi de arttırmalıyız. Burada arttıracağımız ürünlerimiz ile sadece bölgemizin değil ülkemizin gıda sorununa büyük oranda destek sağlamış olacağız. Doğayı tahrip etmeden yeşil dönüşümü destekleyerek sürdürülebilir ve daha yaşanabilir bir Trakya oluşturmalıyız.” dedi.  

Devamı...

"Yeni bir dünya geliyor"

Sanal Para - Sentetik İnsan - Lego Din ve Mahşerin Dört Atlısı, Küresel Ekonomik Kriz ve Yeni Dünya Düzeni kitapları başta olmak üzere birçok kitabı bulunan İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Ramazan Kurtoğlu, Odamız tarafından düzenlenen seminerde üyelerimiz ile bir araya geldi. Öğretim Üyesi Ramazan Kurtoğlu, yeni bir dünya düzenin geldiğini ifade ederek, paranın tarihsel gelişimi, hayvanlar ile gıdalar üzerinde yapılan deneyler gibi birçok konuda bilgilerini paylaştı.Odamızın üyelerimiz için düzenlediği eğitim ve seminerler devam ediyor. Odamız, 1.200’ün üzerinde konferans vermiş, 10’un üzerinde kitabı bulunan İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Ramazan Kurtoğlu’nu üyelerimiz ile buluşturdu. Konferans Salonumuzda düzenlenen Sanal Para, Sentetik İnsan, Yeni Dünya Düzeni ve Lego Din başlıklı seminere Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılarımız Sinan Sifil ile Mustafa Ogün Asıl, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Ümit Süthan, Sedat Çolak, Ufuk Mangır, Özgür Sönmez, Bünyamin Fırat, Evren Kahraman ve üyelerimiz katıldı.EĞİTİMİN ÖNEMİNE DEĞİNDİSeminerde açılış konuşmasını gerçekleştiren Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, toplumlar için eğitimin önemine değinerek, gelişimi sağlayacak en önemli unsurun eğitim ve eğitilmiş bir toplum olduğunu ifade etti.PARANIN TARİHSEL GELİŞİMİRamazan Kurtoğlu, geçmişten bugüne ve geleceğe uzanan, ekonomik ve toplumsal konulara dair kapsamlı araştırmalarını tarih sahnesinden örneklerle de pekiştirerek anlattı. Yeni bir dünya düzenin gelmekte olduğunu ifade eden Kurtoğlu, 2023 – 2030 yılları arasında önemli gelişmeler yaşanacağını ifade etti. Ramazan Kurtoğlu, paranın bugüne kadar geçirdiği tarihsel değişimi, nakit paranın ortaya çıkışını ve neden ortadan kaldırılmak istendiğini aktarırken, paranın tarihsel gelişimi ve sistemleştirilmesi ile ilgili bilgilerini aktardı. Yeni dünya düzeninin nasıl kurgulandığını ve adım adım nasıl hayata geçirildiğini açıklayan Kurtoğlu, ekonomik eşitsizliğin biyolojik eşitsizliğe evirilişinin ve bu eşitsizliğin gelecekte hangi boyuta varacağının bilgisini veriyor. Kurulmak istenen yeni dünya düzeninde paranın, insan üzerinde oynanan oyunların ve yeni bir inanç sistemi üzerinden kurgulanmak istenen düzenin tüm detaylarını tarih boyunca yaşanan gelişmeler ışığında geleceği yorumlayarak verdiği için paylaşımları ayrı bir önem taşıyor. Kurtoğlu, hayvanlar ve gıdalar üstünde yapılan deneylerin insanlığa yapacağı etkiden bahsederek, tüketilen gıdalara dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.PLAKET TAKDİM EDİLDİSeminer sonunda Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, paylaştığı bilgiler için Sayın Kurtoğlu’na teşekkürlerini ileterek Odamızın plaketini kendisine takdim etti.

Devamı...

SAMSUNG, TEDARİKÇİ AĞINDA YER ALMA İMKANI TEDARİKÇİ GÜNLERİNDE SAĞLANACAK

Odamızın, bölgemizdeki önde gelen firmalar ile KOBİ'lerimizi buluşturmayı hedeflediği ve ara üründe bölgemizin işletmelerinin tercih edilmesine yönelik hayata geçirmeyi planladığı Tedarikçi Günleri programı için görüşmeler devam ediyor. Bu kapsamda bölgemizin hatta dünyanın önde gelen kuruluşları arasında yer alan Samsung firması, ziyaret edilerek Tedarikçi Günleri programımıza davet edildi.Gerçekleşen ziyarette Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sinan Sifil, Yönetim Kurulu Üyelerimizin Ümit Süthan ve Bünyamin Fırat yer aldı. Yönetim Kurulumuz burada Samsun işletmesi AR-GE Birimi Yetkilileri Sayın Tolga Ekici ve Sayın Ramiz Erdem Aykaç ile bir araya geldi. Sayın Tolga Ekici ve Sayın Ramiz Erdem Aykaç, Samsung'un Çerkezköy işletmesindeki üretim alanlarında ve yerlileştirilmesi muhtemel ürünlerden bahsetti.Yönetim Kurulumuz, burada Tedarikçi Günleri programının hedeflerinden bahsetti. Düzenlenecek olan programda bölgemizin önde gelen büyük işletmeleri ile ara ürün temini sağlayan KOBİ'lerimizin bir arada çalışması ve iki taraf için de kazanç sağlayacak anlaşmalara imza atılması hedefleniyor. Düzenlenecek programda yeni ticari anlaşmalara imza atan üyelerimiz Samsung tedarikçi ağında yer alacağı gibi sadece bölgesel değil aynı zamanda ulusal tedarikçi firmalar arasında yer alma fırsatı bulacak ve yeni pazarlara açılabilecek.Gerçekleşen ön görüşmenin ardından Yönetim Kurulumuz, destekleri ve misafirperverliğinden dolayı Sayın Aykaç ve Sayın Ekici'ye teşekkürlerini iletti.

Devamı...

“El Birliği İle Geleceği Planlamalıyız”

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, CHP Tekirdağ İl Başkanı Volkan Nallar ile CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ayfer Dönmez ve Yönetimi, Odamızı ziyaret etti. Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, gerçekleşen ziyarette üyelerimizin ve bölgemizin sorunlarını dile getirdi. Başkanımız Ahmet Çetin, “El birliği ile geleceği planlamalıyız. Dijital ve Yeşil Dönüşüme önem vermeliyiz. Bölgemiz için yaşayan planlar oluşturmalıyız” ifadelerini kullandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, CHP Tekirdağ İl Başkanı Volkan Nallar ile CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ayfer Dönmez ve Yönetimi, Odamızı ziyaret etti. CHP’li heyeti Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılarımız Mustafa Ogun Asıl, Sinan Sifil, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Ufuk Mangır, Evren Kahraman, Sedat Çolak, Özgür Sönmez ile Meclis Başkan Yardımcımız Nazan Çoban, Meclis Üyelerimiz Umut Çelebi ve Gökay Keleşoğlu ile Üyemiz Ayhan Kaynak karşıladı. Gerçekleşen ziyarette Yönetim Kurulumuz, bölgemiz ile ilgili sorunlar ve çözüm önerilerinden oluşan raporu kendilerine iletti.“İNSAN KIYMETLERİ OFİSLERİ KURMALIYIZ”Ziyarette bölgemizin sorunlarına değinen Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin, “Yaklaşık 7 bin üyeyi bünyesinde barındıran Odamızda, üyelerimizin sorunlarını çözebilmek, kendilerinin ticaret hacimlerini arttırmak bunu yaparken de hem bölgemize hem de ülkemize katma değer sağlamak adına bir yola çıktık. Bu çerçevede birçok konuyu da gündeme aldık. Sadece üyelerimizin değil Trakya bölgemizin sorunlarını da güçlü bir şekilde dile getiriyoruz. Bunların başında ise yeraltı su kaynaklarımızın günden güne yok oluşu var. Bunun bölgemizi tehdit eden büyük bir sorun olduğunun farkına varmalıyız ve geç olmadan çözümlerimizi hayata geçirmeliyiz. Biz sorunlardan bahsederken aynı zamanda çözüm önerilerimizi de dile getiriyoruz. Bu kapsamda atılabilecek en büyük adımlardan bir tanesi de Meriç ve Tunca Nehirlerinden Trakya’daki çukur alanlara su aktarımı olacaktır. Ticaretin kalbinin attığı nokta haline gelen, sanayi bölgemizin burada yaşamaya devam etmesi için bunu gerçekleştirmemiz gerekiyor. Sanayi bölgemizin burada yaşamaya devam etmesi aynı zamanda istihdamın da devam etmesi demektir. Sanayicilerimizin bir diğer problemi olan ara eleman sorunu da sık sık dile getirdiğimiz sorunlardan bir tanesi. Biz, Oda olarak bu konuda girişimlerimizi ve eğitim kurumları ile ortak projelerimizi hayata geçirmeye çalışıyoruz. Burada atılacak en büyük adımlardan bir tanesi de insan kaynakları değil insan kıymetleri ofislerini hayata geçirmek olacaktır. Yine bu çerçevede hayata geçirdiğimiz Çerkezköy TSO Eğitim Vakfı’nda da bu konuya büyük önem vereceğiz. Yerel Yönetimler, STK’lar, OSB’ler ve hayırsever iş insanlarımız ile birlikte çıraklık kursları, yazılım liseleri, mekatronik bölümlerini bünyesinde barındıran eğitim kampüslerini kurmak istiyoruz. Tabii yine en büyük hedefimiz ise önümüzdeki 4 yıl içerisinde bölgemize bir teknik üniversite kazandırmak. Bunun içinde yine tüm paydaşlarımız ile el ele vermeliyiz.” dedi.YEŞİL PASAPORTUN ÖNEMİAçıklamalarını sürdüren Başkanımız Ahmet Çetin, “Bölgedeki ticaret erbabının, sanayicilerimizin hem kendi iş hacimlerini büyütmeleri hem de ülke ekonomisine katkı sağlamaları adına üyelerimize yönelik bir yeşil pasaport kolaylığının sağlanması gerekiyor. Bizim için, bölgemiz için, ülkemiz için gerçekten büyük katkı sağlayacak bir adım olacaktır. Üyelerimiz, dünyaya açılarak, yeni pazarlara daha kolay ulaşacak kendilerini ve işlerini geliştirme fırsatı bulacaklar. Dolayısıyla yeni pazarlara açılmak aynı zamanda ülkemiz ekonomisine ve istihdamına katkılar sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.“GELECEĞİ PLANLAMALIYIZ”Konuşmasının devamında makro planların önemine değinen Başkanımız Ahmet Çetin, “Hızla gelişen bir bölgede yaşıyoruz. Bölgemizde yaşam kalitesinin artması, yaşanan hızlı artışa cevap verebilir olması için önümüzdeki 40 yılı kapsayan makro planları oluşturmalıyız. Geleceği şimdiden ön görmeli ve o yönde adımlar atmalıyız. Bölgemizin 40 yıllık yaşayan, sürdürülebilir planlarını yine hep bir arada hayata geçirmemiz gerekiyor. Değişim ve gelişime ayak uyduramadığımız takdirde maalesef elimizdeki değerleri kaybedecek noktaya gelmiş oluruz. Bölgemiz ile ilgili sorunlardan bahsederken sanayisi ile günlük araç girişi ve mevcut araç sayısının oldukça fazla olduğu Çerkezköy, Kapaklı ve Saray ilçelerimizde ulaşım altyapısını güçlendirmeliyiz. Ve buna bağlı olarak TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonunu da ilçelerimizdeki ortak bir noktaya konumlandırmalıyız. Hayata geçirilecek bu istasyon sadece üyelerimiz için değil bölgemizde bulunan her vatandaşımız için bir kolaylık ve her anlamda kazanım olacaktır.” dedi.“EL ELE VERİP KENTİMİZİ FARKLI SEVİYELERE GETİREBİLİRİZ”Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çetin’in ardından konuşan ve hazırlanan rapordaki sorunların önemine değinen  CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Sunumda değindiğiniz konuların önemi büyük. Özellikle bölgedeki su sorunu dikkate alınması gereken bir konu. Bunun yanı sıra ilk maddeler arasına aldığınız eğitim ile ilgili konular da yine bölgeye değer katacak adımlar. Yerel Yönetimler, sizler ve tüm STK’lar işbirliği içerisinde hareket ederek bu sorunları çözüme kavuşturabiliriz. El ele vererek kentimizi farklı seviyelere getirebiliriz. Bizde bu çerçevede birleştirici bir siyaset anlayışı ile birlik ve beraberliği sağlayacağız.” ifadelerini kullandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü Faik Öztrak, ayrıca ekonomi üzerine planladıkları programlardan da bahsetti. Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ise bölgedeki sorunları çözmek için hazır olduklarını ifade etti.

Devamı...