bize ulaşın
ENGLISH
Başkanın Mesajı

Başkana Mesaj Gönderin

BAŞKANIN MESAJI

 

 Değerli Üyelerimiz,

Pandemi sonrası dünyayı endişeye sürükleyen savaş sebebiyle bütün firmaların gelecekle ilgili kaygıları tam olarak giderilemese de bütün ekonomistlerin ortak görüşü beklemek yerine yeni bir pazarlara açılmak olarak değerlendiriliyor.

Müşteri tabanını yurt dışında oluşturmaya çalışan işletmeler, takdir edersiniz ki ihracat yapmayan paydaş kuruluşlara oranla daha üretici, daha yenilikçi ve daha dirençli hale geliyorlar.

Bu arada her zaman dile getirdiğimiz gibi büyümeyi ve dışarıya açılmayı arzulayan kurumların kendi yapısal işgücü noksanlıklarını gidermek ve yeşil dönüşüme hazırlık yapmak durumunda oldukları gerçeğini bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyoruz.

Bir diğer çok önemli konu da dijitalleşme ve yapay zekâ gibi teknolojilerin kullanılmasına dönük çalışmalara uzak durmamak… Bu ve benzeri konularda Odamızın verdiği eğitim ve seminerler ve sektörel elektronik sohbet toplantıları devam etmektedir.

Değerli üyelerimiz,

Bütün dünyayı yoran ekonomik krizin üstesinden gelmek üzere ülkeler de yeni tedbirlere başvurmaya başladı. Düne göre normal sayılamayacak birçok adım, ekonomik gerekçeler sebebiyle bugün normal ve hatta olumlu karşılanmaya başlandı.

Bu bağlamda bildiğiniz gibi D-8 Yatırım Forumu’nda konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 3,8 trilyon dolarlık ekonomiye sahip D-8 ülkelerinin birbirleriyle daha fazla ticaret ve yatırım yapması gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye, Bangladeş, Endonezya, İran, Malezya, Mısır, Nijerya ve Pakistan'dan oluşan Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın 25'inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla İstanbul’da düzenlenen, D-8 Yatırım Forumu’nda ticaret ve işbirliği imkânları masaya yatırıldı.

Yine bu anlamda TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Suudi Arabistan Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi Başkanı Ajlan Bin Abdul Aziz Al Ajlan ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi.

Görüşmede, Türkiye ile Suudi Arabistan ekonomik, ticari ilişkilerini geliştirmek için yapılabilecek ortak çalışmalar ele alındı.

Biz de Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası olarak bütün bu gündemleri yakından takip ediyor ve üyelerimizi dünya piyasalarına açılmaları konusunda destekliyoruz…

Nitekim 2 - 5 Haziran 2022 tarihlerinde üyelerimizin katılımıyla gerçekleşen Sırbistan/Belgrad iş gezimizin sonuçlarını önce meclis üyelerimizle ve ardından basın aracılığıyla siz değerli üyelerimizle paylaştık. Üyelerimizin hemen tamamının memnun kaldığı bir iş gezisi bizleri de memnun etmiştir. İnşallah yukarıda da işaret ettiğimiz dünya çapında gelişmeleri de değerlendirerek bu tür yeni iş gezisi organizasyonlarını devam etmenin gayretinde olacağız.

Yine odamızın, 2017 yılından bu yana düzenlediği ve bu sene 18-20 Eylül 2022 tarihlerinde, Kapalı Pazar alanında yapılması kararlaştırılan Çerkezköy Endüstriyel Fuarı’nın (ÇEF) “ÇEF 2022” fuarına üyelerimizin özellikle katılımını arzuluyoruz. Her zaman dile getirdiğimiz gibi bir kez daha diyoruz ki ‘Hayalleri olmayanların hedefleri olmaz.’

Sizlerin attığı ve atacağınız her adımda her daim yanlarındayız. Başlattığımız Sosyal Medya Tanıtım Desteği projesi sizlerin birbirinizle etkileşimini arttırmaya ticari ilişkilerinize de katkı sağlamaya yönelik bir adımdır. Çok yararlanacağınızı öngördüğümüz Sosyal Medya Tanıtım Desteği programına katılmak isteyen üyelerimiz, işletmesinin adres bilgilerini, işletmenin veya yetkilisinin sosyal medya adresini, unvanını ve işletmenin 1 adet fotoğrafını 0549 692 48 99 numaralı WhatsApp hattına ya da bahattin.cicek@cerkezkoytso.org.tr adresine gönderebilir. Gönderim önceliğine göre hazırlanan çalışmalarımız, firma yetkilileri ya da işletme hesapları da etiketlenerek sosyal medya hesaplarımızın story bölümünde paylaşılacaktır.

Bu duygularla geleceğinizin bugünden daha güzel, işlerinizin daha verimli olmasını diliyorum.

Saygılarımla…