Başkanın Mesajı

ahmet çetin, çtso, çerkezköy tso, yönetim kurulu

Değerli Üyelerimiz,

Yeniliklerin kapısını birer birer araladığımız Odamızda, çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Oldukça yoğun bir 3 aylık dönemi geride bıraktık. Geride bıraktığımız dönemde sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına Odamızdaki dijital dönüşüm süreçlerini neredeyse tamamlamış bulunmaktayız. Bunun yanı sıra Odamızda vermeye başladığımız K Türü Yetki Belgesi ile eminim ki sizleri büyükte bir külfetten kurtarmış olduk. Bildiğiniz üzere bundan önceki dönemlerde bu belgenin alımını sağlamak için il merkezine kadar gitmemiz gerekiyordu. Bu da büyük bir zaman kaybına neden oluyordu. Bu sorunu çözmüş olmanın mutluluğunu yaşarken, ilerleyen süreçlerde Dijital Takograf ile ilgili müjdeli haberi vereceğimizi de belirtmek isterim.

Değerli Üyelerimiz,

Sizlerin de bildiği gibi, geçtiğimiz günlerde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz 79. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Katılımın oldukça yoğun olduğu Genel Kurulda, daha önceki ziyaretlerimizde Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na ilettiğimiz dosyada yer alan sanayici üyelerimize Yeşil Pasaport verilmesi hususu, bizzat kendisi tarafından, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a iletilmiştir. Siz değerli üyelerimizin öncelikleri, önerileri ve sorunlarını kendi derdimiz olarak gördüğümüzü, bizlere karşı geri dönüşlerinizi en üst makamlarda dile getirdiğimizi, bu vesile ile bir kez daha dile getirmek isterim. Umarız ki, bu talebimiz de olumlu karşılık bulacaktır. TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun teveccühleri ile Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi’nde yer aldığımı bir kez daha belirtmek isterim. Bu da demek oluyor ki Çerkezköy’den, Kapaklı’dan Saray’dan attığımız adımlar Ankara’da karşılık buluyor. Kısa süre içerisinde gerçekleştirdiğimiz, çalışmalar meyvelerini vermeye başlıyor. Ve aynı zamanda Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi’nde sizlerin problemlerini daha gür bir şekilde dile getireceğimden, gerekli yerlere ulaşmasının sağlayacağımdan şüpheniz olmasın. Sizler için başladığımız bu görevde yine sizlerin gelişimi için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile 79. Genel Kurul’da yeniden seçilen ve bizleri de bu göreve layık gören Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na tebriklerimi sunar, teşekkürlerimi iletirim. Bir arada, omuz omuza daha güzel günlere, daha güçlü yarınlara ulaşacağımıza eminim.

Değerli Üyelerimiz,

Bizler için bir diğer öneli konu ise sizlerin ihracata adım atması. Ülkemizin geleceği, rekabetçi bir konuma gelmesi ve ekonomik olarak daha güçlü bir konuma gelmesi için en önemli konuların başında ihracat geliyor. Ülkemize giren dövizin artması adına, sizlerin yeni ticari anlaşmalara imza atmasına ve büyümesine öncülük etmesi amacıyla başlattığımız “İhracata Açılan Kapı: Çerkezköy TSO” projesini emin adımlarla yürütmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda Dış İlişkiler ve Proje Birimimizdeki çalışan sayımızı arttırmanın yanı sıra İhracat Danışmanımızı kadromuza kattık. Sizlere birebir temas ederek, ihracatla tanışmamış üyelerimizi ihracat ile tanıştıracak; yapanlarımızı ise daha güçlü konuma getirecek çalışmaların startını vermiş bulunuyoruz ve sizlerin de arzusu ile kısa süre içerisinde sonuç alacağımıza inanıyorum. Öte Yandan, kısa bir süre önce Afrika Yatırımcıları Formu ile bir arada Afrika’dan gelen yatırımcıları Odamızda ağırladık. Burada sizlerin kendileri ile birebir görüşmeler sağlamasına vesile olduğumuz için de ayrı bir mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Umarım ki Odamız aracılığı ile gerçekleşen bu görüşmelerin neticeleri de bir o kadar güzel olur. Yatırımcı heyetlerinin Odamızda ağırlanması, sizlerle buluşturulması, aynı zamanda bizlerin gerçekleştireceği iş seyahatlerinin devam edeceğinin de bilgisini vermek isterim. Birlikte gelişen, birlikte büyüyen ve büyüten bir Oda olmak için çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz.

Değerli Üyelerimiz,

Tüm bu süreçlerin yanı sıra Odamızda birçok eğitim ve seminer organizasyonuna da imza attık. Sanayide Karbon Ayak İzi, Yeni Yatırım Teşvik Sistemi ve Organizasyonel Dönüşüm, Nasıl İhracatçı Olunur?, Yeni Nesil İhracat Destekleri bunlardan yalnızca birkaçı. Aynı zamanda E – Ticaret seminerimizde Trenyol’un bölge temsilcisini sizler ile buluşturduk. Bizler de Ankara ziyaretlerimiz kapsamında E- Ticarette bir marka olan Trenyol’un merkezinde toplantımızı gerçekleştirdik. Burada da işbirliği içerisinde yürüteceğimiz projelerin detayları hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Daha önce de söylediğim gibi Birlikte gelişen, birlikte büyüyen ve büyüten bir Oda olmak için ne gerekiyorsa yapacağız.
Sözlerime son verirken bir kez daha 79. Genel Kurulda güven tazeleyerek yeniden seçilen, bizlere 4 yıl daha öncülük edecek olan Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu tebrik ederim.

Saygılarımla…

Ahmet ÇETİN
Yönetim Kurulu Başkanı