bize ulaşın
ENGLISH
Başkanın Mesajı

Başkana Mesaj Gönderin


Yeni yıla merhaba derken...

 

Değerli Üyelerimiz,

2021’in başında sağlıklı, huzurlu, bereketli bir yıl geçirmek dileğiyle yeni yılınızı kutluyorum.

Geçtiğimiz yıl içerisinde gerek salgın sebebiyle gerek diğer sebeplerle aramızdan ayrılan değerli üyelerimize yakınlarımıza ve vatandaşlarımıza ve vatan için can veren aziz şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum.

Bildiğimiz gibi 2020 yılı, tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüsünün herkesi korkutan can alıcı tehdidi ve inanılmaz çaresizliği içerisinde geçti.

Bir virüs tüm dünyayı adeta esir aldı. Hayatın bütün normalleri devre dışı kaldı. Görünmez virüs sebebiyle hepimiz birbirimizden uzak durmaya en yakınlarımızdan bile kaçınmaya mahkûm olduk. Toplantılarımızı online olarak gerçekleştirmek zorunda kaldık. Bir biz değil bütün hayat kendini yeniden güncellemek zorunda kaldı. Sosyal mesafeye dikkat, temastan kaçınmak, temizlik gibi önlemler bütün sektörlerde uzaktan çalışmayı zorunlu hale getirdi. Bu zorunluluk talep azalması hatta durma noktasına gelmesine sebep oldu.

Allaha şükür ki birçok firma bu durgunluğa bir nebze çözüm için, çok önceden bu konuda deneyimli firmaların sürdürdüğü e-ticaret ve dijital pazarlamayı keşfetmeye başladı.

E-Ticaret ve dijital pazarlamaların firmalara can simidi oldu. E ticarette kendini geliştiremeyen firmaların gelecekte rekabet şansının olmayacağı görüldü. Diğer yandan e-ticaretin aynı zamanda tüm dünya ile sınırları kaldıracak güzelliği ve cazibesi de ortaya çıkmış oldu.Değerli Üyelerimiz,

Salgın nedeniyle işleri bozulan, sıkıntıya düşen, işsiz kalan vatandaş, tüccar, esnaf ve sanayiciler için devletin bir dizi tedbirler aldığını biliyoruz.

Kimi borçlar ertelenirken, ihtiyaç kredileri verildi. İşten çıkarmalar durduruldu, kısa çalışma uygulamaları başladı. Kısa çalışma ödemeleri yapılmaya, sosyal yardım desteği gibi destekler verildi. SGK, prim borçları, genel sağlık sigortası borçları ve diğer bazı alacakların yeniden yapılandırılması insanımızı bu süreçte rahatlattı.

Bu vesileyle yeni yılda bu ve benzeri desteklerle devletimizin herkesi rahatlatacak ilave tedbirler alacağını ümit ediyorum. Bizim de Oda olarak, devlet tarafından alınacak tedbirler olduğunda anında üyelerimize yansıtacağımızın bilenmesini istiyorum.

Yine ümit ediyorum ki pandemi sürecini panik ve kaosa meydan vermeden yönetebilen ülkemiz, aşı döneminde de gerekli tedbirleri ve uygulamaları alarak 2021’de, bizlerin korona belasından kurtulduğumuz yıl olmasını sağlayacaktır.

Yine inanıyorum ki ülkemiz 2020 yılını dünya ölçeğinde birçok artılarla tamamlamadığı gibi bu sene de inşallah gerek uluslararası yapılan ticaret anlaşmalarıyla gerek üretim ve istihdama yönelik reformlarla ekonominin yeni bir ivme kazanmasını, daha bir derlenip toparlanma yılı olmasını başaracak güçtedir.

Bu başarıda ilçemizden ülkemize ve dünya ekonomisine katkı sunan 500 sanayi kuruluşu içerisinde yerini alan Çerkezköy TSO üyesi firmalarımıza yürekten teşekkür ediyoruz.

Yine sağlık alanında ülkemize yerli aşı müjdesini veren Koçak Farma İlaç firmamıza, pandeminin kısa süreli olmayacağını öngörerek Favipiravir hammaddesinin sentez projesini gündemine alıp devletimizden üretim izni de alarak COVID-19 tedavisinde kullanılan bu ilacı yerli imkânlarla üretmeye başlayan Ulkar Kimya San. Tic. A.Ş.’ye yürekten teşekkür ediyoruz.Değerli Üyelerimiz,

Yeni yıl mesajımı sonlandırırken Odamızın Trakya Kalkınma Ajansı ile birlikte 6-7-8 Ekim 2020 tarihlerinde gerçekleştirdiği online Çerkezköy Endüstriyel Fuarımızdan da söz etmem gerekiyor.

Bu sene dördüncüsünü sanal ortamda gerçekleştirdiğimiz Çerkezköy Endüstriyel Fuarımız, halen Trakya Bölgesi’nin ilk ve tek endüstriyel fuarıdır.

Fuarımıza yaklaşık 250 firma stant açmıştır. Yaklaşık 5 bin kişinin ziyaret ettiği sanal fuarımızda katılımcılarımız arasında 19 bin 595 etkileşim sağlanmıştır.

Bu vesileyle fuarımızın açılışında bizi yine yalnız bırakmayan Tekirdağ’ımızın yetiştirdiği siyaset ve devlet adamı TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop Hocamıza, TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na, Sayın Tekirdağ Valimize, Paydaşımız Trakya Kalkınma Ajansına… Fuar organizasyon kadromuza; tüm katılımcı firmalarımıza ve üyelerimize ve değerli konuşmacılarımıza teşekkür ediyorum.

Şahsım ve Yönetim Kurulu Üyelerim adına 2021 yılının pandemiden bir an önce kurtulduğumuz hep beraber normal hayata kavuştuğumuz bereketli, sağlıklı huzurlu ve mutlu bir yıl olmasını diliyorum.

Saygılarımla.

 

Süleyman KOZUVA

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı